romea - logo
22. října 2019 (úterý)
svátek má Sabina
Loading
rozšířené vyhledávaní

Vojtěch Lavička: Nadávat doma na politiky nestačí! Vyberte si stranu, která je vám nejblíže a jděte volit!

17.10.2017 8:45
Vojtěch Lavička
Vojtěch Lavička

Volby už nejsou za dveřmi, ony doslova stojí na prahu, a je jen na nás, jestli se jich jako občané aktivně zúčastníme a dáme tak najevo, co by chtěl každý z nás a komu svým hlasem vyjádří podporu.

Při svém burcování k volební aktivitě se nejčastěji setkávám s názorem, že jít volit je blbost, protože všechny strany přece na Romy ser…., jsme jim jedno, jsme jim ukradení, atd. Tento názor už mě pěkně štve, ono to totiž vypadá, že Roma kromě svého romství nic jiného nezajímá (přitom opak je často pravdou).

Vy nemáte žádný názor na výši daní? Jste pro přijetí eura? Co si myslíte o sociálním bydlení? Jaký je váš názor na členství České republiky v Evropské Unii? Jste pro efektivní záchrannou sociální síť, nebo razíte názor, že se má každý postarat sám o sebe?

Neříkejte mi, že aspoň na některé z těchto otázek nemáte nějakou odpověď… Pokud ano, nestačí svůj názor vykládat doma u televize, kde všichni během zpráv politikům nadáváme, ale je potřeba jim sdělit, co si myslíte, svým hlasem. Vybrat stranu, jejíž program je vašim názorům co nejblíže. Pokud vás štvou „zavedené“ strany, klidně dejte hlas nějakému novému uskupení.

Pokud žádný názor nemáte a na všechno se díváte jenom z etnického hlediska, nevadí. Můžete projít kandidátky různých politických stran a zkusit najít nějakého romského kandidáta.

Pokud k volbám nepřijdete, dáváte tím hlas Okamurovi, noční můře všech rozumně uvažujících lidí.

Především však je potřeba jít volit. Pokud k volbám nepřijdete, dáváte tím hlas Okamurovi, noční můře všech rozumně uvažujících lidí. Na toto téma se mi velmi líbil komentář Aleny Grondzíkové, která Romy vyzývá, aby přestali být „duchy“.

Ono je totiž velmi lehké podlehnout dojmu, že právě na vašem hlasu vůbec nezáleží. Jenže každý hlas má při volbách úplně stejnou váhu, je úplně jedno, jestli jste vysokoškolský profesor nebo uklízečka. Z hlediska voleb jste každý z vás jeden volič.

Nedá mi, abych nezmínil svoji pocity, když naši romští poslanci v barvách Romské občanské iniciativy poprvé v historii vstoupili na půdu poslanecké sněmovny. Jen tak mimochodem: byla to obrovská historická událost, na kterou bohužel všichni rychle zapomněli, na téma sametové revoluce a úspěchu prvních let Romské občanské iniciativy nenajdete jedinou publikaci, stálou tematickou výstavu, zkrátka nic… Přitom jen místních organizací měla „ROIka“ po republice více jak šest set…

Byl jsem neskutečně hrdý, když jsem mohl vidět romské poslance vstupovat na půdu Poslanecké sněmovny, svojí prací si postupně získali respekt svých kolegů, podíleli se na vzniku nejrůznějších zákonů, neřešili pouze „romské“ věci.

Rád bych se ještě něčeho podobného dožil. Zřejmě je pravdou, že romští poslanci v barvách romské strany hned tak do Parlamentu nevkročí, v tom bylo období Občanského fóra a ROI jedinečné, ale snad se tam dostanou alespoň Ti, kteří kandidují na kandidátkách většinových stran – a k tomu jim můžete svým hlasem – preferenčním hlasem – pomoci i vy.

Přečteno: 1994x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Volby, Politika, Romská hrdost, Rasismus, Volby 2017HLAVNÍ ZPRÁVY

Chudinské ghetto (Ilustrační FOTO: Safranek-interia.eu, Wikimedia Commons)

Zpráva o stavu romské menšiny: V ČR bylo loni podle odhadů 830 ghett se 127.000 obyvateli

14.10.2019 11:21
V Česku existovalo loni přes 830 chudinských domů, ulic a čtvrtí. V těchto ghettech žilo víc než 127.000 lidí. Uvádí to zpráva o stavu romské menšiny za loňský rok.
 celý článek

Slavnostní předávání certifikátů v rámci stipendijního programu ROMEA (2018)

videoVYSÍLALI JSME ŽIVĚ: Slavnostní předávání certifikátů v rámci stipendijního programu ROMEA

10.10.2019 20:58, (AKTUALIZOVÁNO 12. 10. 2019, 22:00)
V pátek 11. října od 13 hodin proběhlo již čtvrté slavnostní setkání stipendistů podpořených v rámci Romského stipendijního programu pro romské studenty SŠ a VOŠ, který realizuje organizace ROMEA. Studenti byli slavnostně uvedeni do stipendijního programu v Brožíkově sálu na Staroměstské radnici, kde se setkali s pořadateli a sponzory programu. Stipendium letos získalo 69 studentů SŠ a VOŠ. Celou akcí zúčastněné provedl moderátor Lukáš Kotlár. Přímý přenos zajistila první romská internetová televize ROMEA TV. Krásné prostory pro tuto akci poskytl Magistrát hlavního města Prahy.
 celý článek

Cyril Koky

Cyril Koky bude kandidovat do Senátu za Pirátskou stranu v obvodu Kolín

10.10.2019 17:30
Ve volbách do Senátu bude za Pirátskou stranu v obvodě Kolín kandidovat Cyril Koky. Členská základna Pirátů ho ve volbách na internetovém fóru zvolila jednomyslně.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo