romea - logo
6. srpna 2020 (čtvrtek)
svátek má Oldřiška

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Vojtěch Lavička: Nadávat doma na politiky nestačí! Vyberte si stranu, která je vám nejblíže a jděte volit!

17.10.2017 8:45
Vojtěch Lavička
Vojtěch Lavička

Volby už nejsou za dveřmi, ony doslova stojí na prahu, a je jen na nás, jestli se jich jako občané aktivně zúčastníme a dáme tak najevo, co by chtěl každý z nás a komu svým hlasem vyjádří podporu.

Při svém burcování k volební aktivitě se nejčastěji setkávám s názorem, že jít volit je blbost, protože všechny strany přece na Romy ser…., jsme jim jedno, jsme jim ukradení, atd. Tento názor už mě pěkně štve, ono to totiž vypadá, že Roma kromě svého romství nic jiného nezajímá (přitom opak je často pravdou).

Vy nemáte žádný názor na výši daní? Jste pro přijetí eura? Co si myslíte o sociálním bydlení? Jaký je váš názor na členství České republiky v Evropské Unii? Jste pro efektivní záchrannou sociální síť, nebo razíte názor, že se má každý postarat sám o sebe?

Neříkejte mi, že aspoň na některé z těchto otázek nemáte nějakou odpověď… Pokud ano, nestačí svůj názor vykládat doma u televize, kde všichni během zpráv politikům nadáváme, ale je potřeba jim sdělit, co si myslíte, svým hlasem. Vybrat stranu, jejíž program je vašim názorům co nejblíže. Pokud vás štvou „zavedené“ strany, klidně dejte hlas nějakému novému uskupení.

Pokud žádný názor nemáte a na všechno se díváte jenom z etnického hlediska, nevadí. Můžete projít kandidátky různých politických stran a zkusit najít nějakého romského kandidáta.

Pokud k volbám nepřijdete, dáváte tím hlas Okamurovi, noční můře všech rozumně uvažujících lidí.

Především však je potřeba jít volit. Pokud k volbám nepřijdete, dáváte tím hlas Okamurovi, noční můře všech rozumně uvažujících lidí. Na toto téma se mi velmi líbil komentář Aleny Grondzíkové, která Romy vyzývá, aby přestali být „duchy“.

Ono je totiž velmi lehké podlehnout dojmu, že právě na vašem hlasu vůbec nezáleží. Jenže každý hlas má při volbách úplně stejnou váhu, je úplně jedno, jestli jste vysokoškolský profesor nebo uklízečka. Z hlediska voleb jste každý z vás jeden volič.

Nedá mi, abych nezmínil svoji pocity, když naši romští poslanci v barvách Romské občanské iniciativy poprvé v historii vstoupili na půdu poslanecké sněmovny. Jen tak mimochodem: byla to obrovská historická událost, na kterou bohužel všichni rychle zapomněli, na téma sametové revoluce a úspěchu prvních let Romské občanské iniciativy nenajdete jedinou publikaci, stálou tematickou výstavu, zkrátka nic… Přitom jen místních organizací měla „ROIka“ po republice více jak šest set…

Byl jsem neskutečně hrdý, když jsem mohl vidět romské poslance vstupovat na půdu Poslanecké sněmovny, svojí prací si postupně získali respekt svých kolegů, podíleli se na vzniku nejrůznějších zákonů, neřešili pouze „romské“ věci.

Rád bych se ještě něčeho podobného dožil. Zřejmě je pravdou, že romští poslanci v barvách romské strany hned tak do Parlamentu nevkročí, v tom bylo období Občanského fóra a ROI jedinečné, ale snad se tam dostanou alespoň Ti, kteří kandidují na kandidátkách většinových stran – a k tomu jim můžete svým hlasem – preferenčním hlasem – pomoci i vy.

Přečteno: 2013x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Volby, Politika, Romská hrdost, Rasismus, Volby 2017HLAVNÍ ZPRÁVY

Filip Grznár (zdroj: repro YouTube)

Grznár schvaloval zastřelení Roma a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. U soudu tvrdí, že šlo o nadsázku

4.8.2020 21:09
U okresního soudu v Chomutově začalo hlavní líčení v případu kulturisty Filipa Grznára, který schvaloval zastřelení mladého Roma v Chomutově a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. Je obviněný z násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci a ze schvalování trestného činu, za což mu hrozí až rok za mřížemi. Informuje o tom server iDNES.cz.
 celý článek

Josef Serinek (FOTO: Post Bellum)

AUDIO: Česká cikánská rapsodie. Vzpomínky proslulého „Černého partyzána“ Josefa Serinka čte herec Hynek Čermák

3.8.2020 12:10
Český rozhlas Vltava začíná vysílat čtení na pokračování vzpomínek proslulého "Černého partyzána" Josefa Serinka, jemuž se podařilo uprchnout z koncentračního tábora v Letech a zapojit se do oboje proti nacistům, kteří povraždili jeho rodinu. Premiéru každého dílu v podání herce Hynka Čermáka můžete poslouchat každý všední den v 11:30 na Vltavě a po odvysílání ještě po dobu dvou týdnů on-line.
 celý článek

videoZÁZNAM: "Leperiben: My nezapomínáme." Organizace Ara Art i letos pořádala pietní akci k připomínce obětí romského holocaustu

29.7.2020 11:58
V neděli 2. srpna od 18.30 se na pražském náměstí Míru uskutečnila 2. ročník pietní akce k připomínce obětí romského holocaustu, s názvem "Leperiben: My nezapomínáme".
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo