romea - logo
26. února 2020 (středa)
svátek má Dorota
Loading
rozšířené vyhledávaní

Vojtěch Lavička: Nadávat doma na politiky nestačí! Vyberte si stranu, která je vám nejblíže a jděte volit!

17.10.2017 8:45
Vojtěch Lavička
Vojtěch Lavička

Volby už nejsou za dveřmi, ony doslova stojí na prahu, a je jen na nás, jestli se jich jako občané aktivně zúčastníme a dáme tak najevo, co by chtěl každý z nás a komu svým hlasem vyjádří podporu.

Při svém burcování k volební aktivitě se nejčastěji setkávám s názorem, že jít volit je blbost, protože všechny strany přece na Romy ser…., jsme jim jedno, jsme jim ukradení, atd. Tento názor už mě pěkně štve, ono to totiž vypadá, že Roma kromě svého romství nic jiného nezajímá (přitom opak je často pravdou).

Vy nemáte žádný názor na výši daní? Jste pro přijetí eura? Co si myslíte o sociálním bydlení? Jaký je váš názor na členství České republiky v Evropské Unii? Jste pro efektivní záchrannou sociální síť, nebo razíte názor, že se má každý postarat sám o sebe?

Neříkejte mi, že aspoň na některé z těchto otázek nemáte nějakou odpověď… Pokud ano, nestačí svůj názor vykládat doma u televize, kde všichni během zpráv politikům nadáváme, ale je potřeba jim sdělit, co si myslíte, svým hlasem. Vybrat stranu, jejíž program je vašim názorům co nejblíže. Pokud vás štvou „zavedené“ strany, klidně dejte hlas nějakému novému uskupení.

Pokud žádný názor nemáte a na všechno se díváte jenom z etnického hlediska, nevadí. Můžete projít kandidátky různých politických stran a zkusit najít nějakého romského kandidáta.

Pokud k volbám nepřijdete, dáváte tím hlas Okamurovi, noční můře všech rozumně uvažujících lidí.

Především však je potřeba jít volit. Pokud k volbám nepřijdete, dáváte tím hlas Okamurovi, noční můře všech rozumně uvažujících lidí. Na toto téma se mi velmi líbil komentář Aleny Grondzíkové, která Romy vyzývá, aby přestali být „duchy“.

Ono je totiž velmi lehké podlehnout dojmu, že právě na vašem hlasu vůbec nezáleží. Jenže každý hlas má při volbách úplně stejnou váhu, je úplně jedno, jestli jste vysokoškolský profesor nebo uklízečka. Z hlediska voleb jste každý z vás jeden volič.

Nedá mi, abych nezmínil svoji pocity, když naši romští poslanci v barvách Romské občanské iniciativy poprvé v historii vstoupili na půdu poslanecké sněmovny. Jen tak mimochodem: byla to obrovská historická událost, na kterou bohužel všichni rychle zapomněli, na téma sametové revoluce a úspěchu prvních let Romské občanské iniciativy nenajdete jedinou publikaci, stálou tematickou výstavu, zkrátka nic… Přitom jen místních organizací měla „ROIka“ po republice více jak šest set…

Byl jsem neskutečně hrdý, když jsem mohl vidět romské poslance vstupovat na půdu Poslanecké sněmovny, svojí prací si postupně získali respekt svých kolegů, podíleli se na vzniku nejrůznějších zákonů, neřešili pouze „romské“ věci.

Rád bych se ještě něčeho podobného dožil. Zřejmě je pravdou, že romští poslanci v barvách romské strany hned tak do Parlamentu nevkročí, v tom bylo období Občanského fóra a ROI jedinečné, ale snad se tam dostanou alespoň Ti, kteří kandidují na kandidátkách většinových stran – a k tomu jim můžete svým hlasem – preferenčním hlasem – pomoci i vy.

Přečteno: 2004x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Volby, Politika, Romská hrdost, Rasismus, Volby 2017HLAVNÍ ZPRÁVY

Střelba v německém Hanau (20. 2. 2020)

videoStřelba v Hanau se vyšetřuje jako možný terorismus. Útočil rasista, xenofob a odpůrce migrace

20.2.2020 11:14
Německé nejvyšší státní zastupitelství vyšetřuje středeční střelbu v Hanau s podezřením na terorismus. Podle agentury DPA to dnes řekl ministr vnitra spolkové země Hesensko Peter Beuth, kde se tragédie stala. Podle Beutha měl střelec xenofobní sklony.
 celý článek

Policie v Brně zasáhla 20. 2. 2020 proti odpůrcům nově zvoleného Veřejného ochránce práv Stanislava Křečka (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec, Romea.cz))

videoOdpůrci nového ombudsmana Stanislava Křečka zablokovali vstup do úřadu, zasáhla proti nim policie a sedm jich zadržela

20.2.2020 10:13
Novému ochránci práv Stanislavu Křečkovi se dnes pokusili jeho odpůrci zabránit ve vstupu do úřadu ombudsmana v Brně. Neuposlechli výzvu zástupců městské části ani policie, aby vchod do budovy neblokovali. Policie zadržela podle posledních informací sedm lidí a vchod uvolnila. Křeček se tak asi po deseti minutách čekání před budovou dostal do úřadu. V kanceláři mu agendu předala jeho předchůdkyně Anna Šabatová.
 celý článek

Viktor Orbán (FOTO: European People's Party - EPP, Flickr.com)

Orbán vyhlásil referendum o tom, zda má odškodnit romské rodiny, jejichž děti se vzdělávaly v segregovaném prostředí

19.2.2020 16:05
Premiér maďarské vlády Viktor Orbán vyhlásil referendum o tom, zda má odškodnit romské rodiny, jejichž děti strávily celou školní docházku v segregované škole.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo