romea - logo
24. května 2020 (neděle)
svátek má Jana
Loading
rozšířené vyhledávaní

Vojtěch Lavička: Nadávat doma na politiky nestačí! Vyberte si stranu, která je vám nejblíže a jděte volit!

17.10.2017 8:45
Vojtěch Lavička
Vojtěch Lavička

Volby už nejsou za dveřmi, ony doslova stojí na prahu, a je jen na nás, jestli se jich jako občané aktivně zúčastníme a dáme tak najevo, co by chtěl každý z nás a komu svým hlasem vyjádří podporu.

Při svém burcování k volební aktivitě se nejčastěji setkávám s názorem, že jít volit je blbost, protože všechny strany přece na Romy ser…., jsme jim jedno, jsme jim ukradení, atd. Tento názor už mě pěkně štve, ono to totiž vypadá, že Roma kromě svého romství nic jiného nezajímá (přitom opak je často pravdou).

Vy nemáte žádný názor na výši daní? Jste pro přijetí eura? Co si myslíte o sociálním bydlení? Jaký je váš názor na členství České republiky v Evropské Unii? Jste pro efektivní záchrannou sociální síť, nebo razíte názor, že se má každý postarat sám o sebe?

Neříkejte mi, že aspoň na některé z těchto otázek nemáte nějakou odpověď… Pokud ano, nestačí svůj názor vykládat doma u televize, kde všichni během zpráv politikům nadáváme, ale je potřeba jim sdělit, co si myslíte, svým hlasem. Vybrat stranu, jejíž program je vašim názorům co nejblíže. Pokud vás štvou „zavedené“ strany, klidně dejte hlas nějakému novému uskupení.

Pokud žádný názor nemáte a na všechno se díváte jenom z etnického hlediska, nevadí. Můžete projít kandidátky různých politických stran a zkusit najít nějakého romského kandidáta.

Pokud k volbám nepřijdete, dáváte tím hlas Okamurovi, noční můře všech rozumně uvažujících lidí.

Především však je potřeba jít volit. Pokud k volbám nepřijdete, dáváte tím hlas Okamurovi, noční můře všech rozumně uvažujících lidí. Na toto téma se mi velmi líbil komentář Aleny Grondzíkové, která Romy vyzývá, aby přestali být „duchy“.

Ono je totiž velmi lehké podlehnout dojmu, že právě na vašem hlasu vůbec nezáleží. Jenže každý hlas má při volbách úplně stejnou váhu, je úplně jedno, jestli jste vysokoškolský profesor nebo uklízečka. Z hlediska voleb jste každý z vás jeden volič.

Nedá mi, abych nezmínil svoji pocity, když naši romští poslanci v barvách Romské občanské iniciativy poprvé v historii vstoupili na půdu poslanecké sněmovny. Jen tak mimochodem: byla to obrovská historická událost, na kterou bohužel všichni rychle zapomněli, na téma sametové revoluce a úspěchu prvních let Romské občanské iniciativy nenajdete jedinou publikaci, stálou tematickou výstavu, zkrátka nic… Přitom jen místních organizací měla „ROIka“ po republice více jak šest set…

Byl jsem neskutečně hrdý, když jsem mohl vidět romské poslance vstupovat na půdu Poslanecké sněmovny, svojí prací si postupně získali respekt svých kolegů, podíleli se na vzniku nejrůznějších zákonů, neřešili pouze „romské“ věci.

Rád bych se ještě něčeho podobného dožil. Zřejmě je pravdou, že romští poslanci v barvách romské strany hned tak do Parlamentu nevkročí, v tom bylo období Občanského fóra a ROI jedinečné, ale snad se tam dostanou alespoň Ti, kteří kandidují na kandidátkách většinových stran – a k tomu jim můžete svým hlasem – preferenčním hlasem – pomoci i vy.

Přečteno: 2009x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Volby, Politika, Romská hrdost, Rasismus, Volby 2017HLAVNÍ ZPRÁVY

Starostka obce Veltěže Věra Posledníková a vyhořelý dům rodiny Přibylových (FOTO: ROMEA TV)

videoVIDEO: Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc romské rodině, které vyhořela v pátek část domu

19.5.2020 15:02
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun. Uvedla to v rozhovoru pro romskou internetovou televizi ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková.
 celý článek

Jan Cina

Herec Jan Cina kvůli romskému příjmení narazil při hledání bydlení. „Byl to šok,” říká

19.5.2020 13:25
Jan Cina je dvaatřicetiletý populární český herec. Jeho otec je Rom, rodina z části pochází z východního Slovenska. Přestože on sám říká, že se svým romstvím nikdy neměl problém - zejména proto, že to na něm není na první pohled poznat - setkal se nedávno s tím, čemu v Česku čelí řada Romů. Při hledání bydlení se ho totiž realitní makléř na základě jeho příjmení zeptal, zda není Rom a dodal, že by s tím mohli mít majitelé problém.
 celý článek

Obyvatelé ubytovny v ulici Klíšská. (FOTO: ROMEA TV)

Romská rodina z ústecké ubytovny uspěla u Nejvyššího správního soudu, spor se po dvou letech vrací před krajský soud

19.5.2020 11:15
Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil rozsudek Krajského soudu v Ústí nad Labem, na který se v létě 2018 obrátila jedna z romských rodin vystěhovaných z ústecké ubytovny, která byla uzavřena po vyhlášení tzv. "bezdoplatkové zóny" na území města Ústí nad Labem. Žalobou namířenou proti městu rodina namítala, že došlo k nezákonnému zásahu do jejich práv, a rovněž požádala soud o zrušení opatření, kterým byla "bezdoplatková zóna" vyhlášena. Krajský soud žalobu odmítl, Nejvyšší správní soud nyní rozhodl, že to bylo nezákonné.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo