romea - logo
11. srpna 2022 (čtvrtek)
svátek má Zuzana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

VOLBY 2012: Druhé kolo voleb do senátu bude uzavřeno zítra

Praha, 19.10.2012 12:11, (ROMEA)
--ilustrační foto--
--ilustrační foto--

S druhou hodinou odpolední startuje druhé kolo voleb do horní parlamentní komory. Už v sobotu večer je završí konečné výsledky hlasování z 27 obvodů včetně čtyř pražských. Že sociální demokraté s komunisty o většinu nepřijdou, rozhodli voliči už minulý víkend. Zároveň je zřejmé, že ODS bude mít historicky nejnižší počet senátorů. Specifikem druhého kola voleb je skutečnost, že volič obdrží spolu s obálkou i lístek k zakroužkování až ve volební místnosti.

K obnovení nadpoloviční většiny 41 křesel stačí sociálním demokratům, kterým dalo v prvním kole hlas nejvíce voličů, úspěch v osmi z 23 senátních obvodů. Komunisté se do finále dostali ve 12 obvodech, v deseti nastupují do závěrečného boje proti sociálním demokratům. Kandidáti ODS dosud uspěli v deseti obvodech, maximálně tedy může mít 21 senátorů. I tak by to šlo o nejslabší zastoupení od jejího vzniku v roce 1996. TOP 09/STAN z úvodního klání získala dva finalisty, oba se střetnou s občanskými demokraty.

Naději na obhajobu všech tří křesel má KDU-ČSL, pokud by se jejím senátorem stal takéLibor Michálek, kterého navrhla s Piráty a Stranou zelených (SZ). Senát by se rovněž po čase mohl otevřít také nezávislým kandidátům v případě triumfu podnikatele Tomia Okamury a prezidenta Agrární komory Jana Veleby. Eso představuje pro SZ bývalá ústavní soudkyněEliška Wagnerová. Řady parlamentních stran by mohlo rozčísnout hnutí Ostravak, za které se dostal do finále horolezec a podnikatel Leopold Sulovský.

Ve světle výrazného vítězství v prvním kole se za favority považují Jiří Čunek (KDU-ČSL), Petr Vícha (ČSSD), nebo Jaroslav Kubera (ODS). Kuberův stranický kolega a pražský primátor Bohuslav Svoboda zas považuje za povinnost ODS obhájit v Praze dvě senátorská křesla. V Praze 4 bojuje Tomáš Töpfer se sociálnědemokratickou kandidátkou Evou Sykovou, spolu s ním výsledek poslal do druhého kola také Danielu Filipiovou (proti Jiřímu Dolejšovi za KSČM) a Tomáše Grulicha (proti Františku Adámkovi za ČSSD).

Nynější funkční období končí 28. října. V obměněné sestavě se Senát poprvé sejde zřejmě ve středu 21. listopadu, kdy si zákonodárci pro deváté funkční období zvolí předsedu a místopředsedy, rozdělí se do výborů a komisí a vyberou také jejich vedení.
brf, CT24
Přečteno: 1225x
 

Kam dál:

Štítky:  

Volby, Politika, SenátHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo