romea - logo
27. října 2021 (středa)
svátek má Šarlota / Zoe

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Výsledky voleb do krajů a senátu: Vítězství levice, extremisté z DSSS neuspěli

Praha, 13.10.2012 14:43, (ROMEA - PRŮBĚŽNĚ AKTUALIZOVÁNO 23:00)
--ilustrační foto--
--ilustrační foto--

Letošní krajské volby skončily. Lidé v nich rozhodli o tom, kdo bude moci vládnout v regionech v příštích čtyřech letech. Na třetině území republiky navíc minimálně zúžili počet kandidátů, kteří se nejpozději za týden po volebním finále stanou 27 budoucími senátory. Výsledky hlasování bude zveřejňovat Český statistický úřad na serverech www.volby.cz a www.volbyhned.cz.

Výsledky voleb do krajských zastupitelstev

Po všech okrsků v nynějších krajských volbách je jasné, že ČSSD vyhrála v devíti krajích, KSČM ve dvou. ODS má jedno vítězství jisté. Na prvním místě ve svém kraji jsou Starostové pro Liberecký kraj. Volební účast vychází na 36,89 procenta.

Výsledky plynou z údajů na volebním serveru Českého statistického úřadu.

Pro ČSSD hlasovalo 23,58 procenta voličů, pro KSČM 20,44 procenta. ODS je na třetím místě s 12,29 procenta. KDU-ČSL je čtvrtá.

Sociální demokraté, kteří nyní ve všech regionech vládnou, zvítězili v Jihočeském, Jihomoravském, Královéhradeckém, Zlínském, Moravskoslezském kraji, Vysočině, Sředočeském, Pardubickém a Olomouckém kraji.

Komunistů zvítězili v Ústeckém kraji a Karlovarském kraji. ODS vítězí v Plzeňském kraji. V Libereckém kraji zvítězili Starostové pro Liberecký kraj.

Extremisté z DSSS neuspěli a nezískají ani jednoho zastupitele. Nejvíc hlasů obrželi v Ústeckém kraji (4,37%), v Karlovarském kraji (3,34%) a v Moravskoslezském kraji (2,15%).

Senátní volby 1. kolo

Opoziční ČSSD vyhrála první kolo senátních voleb a má šanci obnovit si většinu v Senátu. S KSČM bude mít v horní komoře většinu jistě. ODS zřejmě přijde o čtyři křesla a TOP 09 a Starostové ztratí potřebný počet senátorů pro zachování klubu. Naopak senátní klub KDU-ČSL patrně nezanikne. KSČM má šanci poprvé v historii horní komory klub získat.

Po sečtení hlasů postoupili kandidáti ČSSD ve 23 obvodech, z toho v 11 z prvního místa. Nejméně v sedmi obvodech budou soupeřit s komunisty, v nich bude mít levice křesla a tím i nadpoloviční většinu v horní komoře jistá. KSČM postupovali celkem ve 12 obvodech, z toho ve čtyřech z prvního místa.

V pěti obvodech vítězili kandidáti ODS, v dalších pěti byli na druhém místě. Ve dvou obvodech zvítězili nezávislí kandidáti. V jednom obvodě figurovali na prvním místě kandidáti lidovců a TOP 09.

Z prvních míst postupují také protikorupční aktivista Libor Michálek (za Piráty), prezident Agrární komory Jan Veleba a podnikatel Tomio Okamura jako nezávislí kandidáti a bývalá ústavní soudkyně Eliška Wagnerová (za Stranu zelených). Z prvního místa má šanci dostat se do Senátu v Ostravě horolezec Leopold Sulovský (za Hnutí Ostravak).

K senátním volbám přišlo podle dosavadních výsledků na volebním webu asi 34,9 procenta voličů.

Kolik jednotlivé strany obhajují na krajích a v senátu

V krajských volbách nejvíce křesel obhajovala ČSSD, která ve všech 13 regionech před čtyřmi lety porazila všechny soupeře a získala hejtmanská křesla. I přes letošní vítězství v krajských volbách přišla o 75 mandátů, poražená ODS dokonce o 78. KSČM naopak 68 křesel získala. TOP 09 s hnutím Starostové získala navíc 37 zastupitelů, lidovci si polepšili o pět křesel. Projeví se to i na příspěvku, který strany budou za krajské zastupitele dostávat od státu. Za každého krajského zastupitele strana získává 237.500 korun ročně.

ČSSD za 205 mandátů obdrží od státu příspěvek téměř 49 milionů korun ročně, komunisté za 182 křesel 43 milionů. ODS se 102 zastupiteli se bude muset spokojit s 24 miliony korun. Lidovci dostanou 14,5 milionu korun, Starostové a nezávislí 5,9 milionu a TOP 09 4,5 milionu korun ročně.

V pěti krajích vládne ČSSD s tichou či otevřenou podporou komunistů, ve čtyřech v koalici s ODS, případně i s lidovci, s nimiž vládne na jihu Moravy a na východě Čech. V Libereckém kraji ČSSD kooperuje se Stranou za otevřenou společnost.

V senátních volbách obhajuje ODS vítězství ve 14 obvodech, ČSSD v šesti. Pokud by sociální demokraté získalo o dva mandáty navíc, obnovili by si tím svou většinu v Senátu, o kterou přišli odchodem části svých členů hlavně k zemanovcům. I kdyby nevládní strany nyní nebo za týden ve finále žádný mandát nezískaly, v Senátu by nadále disponovaly nadpoloviční většinou.

Předseda TOP 09 a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, který dnes volil v Sýkořici na Rakovnicku, si podobně jako při sněmovních volbách v roce 2010 s sebou nevzal hlasovací lístky. Než se odebral za plentu, dlouho vybíral z lístků, které mu dali členové volební komise. Prohlásil, že nabídka je bohatá jako v obchodním domě, ale o kvalitě prý není přesvědčen.

Výsledky voleb by měly být známy nejpozději v neděli nad ránem, pokud se sčítání hlasů v některém z okrsků nezkomplikuje. Oficiálně budou zveřejněny po pondělním projednání Státní volební komisí až v úterý ve Sbírce zákonů. Od středy plyne desetidenní lhůta, v níž by mohli lidé volební výsledky zpochybnit u soudu.

Přečteno: 1698x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Volby, Volby do zastupitelstev krajů 2012HLAVNÍ ZPRÁVY

Organizace Romodrom oslavila 20. let svého působení ve Žlutých lázních, foto: romeatv

videoVIDEO: Romodrom oslavil 20 let!

20.10.2021 15:00

 

Další články z rubriky..
romea - logo