romea - logo
29. března 2020 (neděle)
svátek má Taťána
Loading
rozšířené vyhledávaní

Michal Komárek: Vraždění v Paříži a konspirační teorie

9.1.2015 11:31
Ředitel Muslimské unie v ČR Mohamed Abbas (FOTO: printscreen pořadu Hyde Park České televize)
Ředitel Muslimské unie v ČR Mohamed Abbas (FOTO: printscreen pořadu Hyde Park České televize)

„Dvojčata“ v New Yorku možná nechala odpálit americká vláda, teroristy, kteří zabíjeli v londýnském autobuse nikdo nevypátral, a tak nelze ani tvrdit, že to byli muslimové. A i nyní v Paříži není ani zdaleka jisté, že opravdu útočili muslimové. Za vším může docela dobře být hra tajných služeb. Takto zpochybňoval odpovědnost islamistů za teroristické útoky ředitel Muslimské unie v ČR Mohamed Abbas ve včerejším pořadu České televize Hyde Park. A podobně mluvil o den dříve i v rozhovoru s Danielou Drtinovou na internetové televizi DVTV .

Televize si ho zvaly proto, aby se jako představitel muslimů v Česku vyjádřil k teroristickému útoku v Paříži. Tam ve středu vtrhli dva ozbrojenci do redakce satirického týdeníku Charlie Hebdo a zastřelili dvanáct lidí, další těžce zranili. Ozbrojenci provolávali slávu Alláhovi a zřejmě přišli novináře „ztrestat“ zato, že otiskli například i karikatutu proroka Mohameda. (Podrobná reportáž o pátrání po vrazích je například zde)

Pokud diváci očekávali setkání s otevřeným, tolerantním a teroristické útoky jasně odsuzujícím reprezentantem muslimů, byli pravděpodobně zaskočeni a zklamáni. Abbas zpochybnil odpovědnost islamistů za starší útoky, i za ten pařížský. Podle něj totiž nemá z pohledu muslimského světa takový útok logiku: Evropa v posledních měsících stále více podporuje vznik samostatného palestinského státu. A právě v té době se objeví jako nová muslimská hrozba Islamský stát v Iráku, a právě tehdy se střílí v pařížské redakci. Kdo na tom má zájem? Muslimové nikoli.

Mohamed Abbas popisoval Evropu asi takto: Je netolerantní a vždycky byla, stačí připomenout, jak se Evropané chovali k původním obyvatelům v Jižní i Severní Americe, jak se chovali v koloniích. Řeší, zda se někde podle muslimského práva může kamenovat nevěrná žena a přitom se podílí na masovém zabíjení muslimů v Iráku, Sýrii a jinde. A je dobře možné, že politici a tajné služby nechávají vraždit i svoje vlastní lidi, předstírají teroristické útoky, aby mohli s novou silou útočit na islámský svět.

Abbas sice o sobě a muslimech tvrdil, že je tolerantní a že nikomu nechce islám ani právo šaría vnucovat, z jeho slov nicméně jasně vyplývalo, že s tou Evropou a Západem jako takovým je třeba něco dost zásadního udělat.

Ne, nebyl to právě ideální příspěvek k nastartování narušeného dialogu mezi rozdílnými kulturami a vírami.

Je jistě možné souhlasit s tím, že Západ si v dějinách podmaňoval svět brutálními prostředky a chtěl ho přizpůsobit svým zájmům a svému obrazu. Samozřejmě lze znovu a oprávněně otevírat otázky války v Iráku a dalších západních „intervencí“ nejen v muslimském světě. Nicméně postoj typu: „Vy jste vyvraždili indiány a házíte bomby na Irák, tak po nás nechtějte, abychom nějak dvakrát jednoznačně odsoudili, že někdo zstřelil pár novinářů v Paříži“, tento postoj příliš nepřispívá k tomu, aby vraždění v té či oné podobě, prostě vraždění přestalo.

Jsou v principu dvě základní možnosti: Buď „obyčejní“, „normální“ lidé nemají v podstatě na nic vliv a o všem rozhodují tajné služby, malé skupinky nejmocnějších, vojáci, zájmy kohosi, o němž nemáme ani matné tušení... Pak ani nemá mnoho smyslu navazovat nějaký dialog. Hrát si na vstřícnost a toleranci. Domluvíme se, obejmeme..., a agenti vzápětí vyhodí do povětří třeba Eiffelovu věž...

Nebo ti „obyčejní“ lidé na něco vliv mají a má smysl, aby se snažili vzájemně si porozumět, poznat se a pochopitelně se nezabíjet. Normální Evropan nechce zabíjet děti v Palestině nebo v Iráku a ani se mu neusíná lépe, když si večer vybaví utrpení indiánů. Podobně jako lze předpokládat, že normální muslim nechce vraždit francouzské karikaturisty, ani cestující v londýnském autobuse nebo úředníky v newyorských „Dvojčatech“.

Stojí zato představit si svět, který neovládá hrstka tajných agentů a magnátů a na který má dohoda a dialog normálních slušných lidí podstatný vliv.

Přečteno: 2105x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Francie, Terorismus, Islám, Islamismus, Česká republikaHLAVNÍ ZPRÁVY

Peter Pollák, bývalý zplnomocněnec Slovenské republiky pro romské komunity, při rozhovoru server Romea.cz (FOTO: Romea.cz)

Slovensko bude mít nového zmocněnce pro romské komunity. Peter Pollák chce, aby to byl Rom

27.3.2020 14:20
Europoslanec a člen předsednictva hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OĽANO) Peter Pollák má na starosti výběr nového zmocněnce vlády pro romské komunity na Slovensku.
 celý článek

Pavlína Matiová ve videoklipu Phiras dujdženore

videoPavlína Matiová má nový videoklip! Píseň Phiras dujdženore nazpívala se zakladatelem legendárních Terne čhave Romanem Zorbou Horváthem

26.3.2020 20:15
Zpěvačka a herečka Pavlína Matiová vydala nový videoklip, tentokrát se zakladatelem legendárních Terne čhave Romanem Zorbou Horváthem. Píseň Phiras dujdženore z připravovaného alba Fusion spatřila světlo světa v neděli 22. 3. 2020.
 celý článek

Blízký spolupracovník Tomia Okamury a bývalý tajemník klubu Svobody a přímé demokracie (SPD) Jaroslav Staník (FOTO: internetové stránky SPD)

Soud odmítl dovolání bývalého tajemníka SPD Staníka, dostal podmínku. Romy a Židy chtěl střílet hned po narození

26.3.2020 12:10
Nejvyšší soud (NS) odmítl dovolání bývalého tajemníka SPD Jaroslava Staníka. Za výroky na adresu homosexuálů, Romů a Židů dostal roční podmíněný trest. Podle pravomocného verdiktu měl Staník také zaplatit 70.000 korun. Soud se dovoláním zabýval neveřejně, výsledek je patrný z databáze InfoSoud, ČTK jej potvrdila mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 1 Dana Šindelářová. Odůvodnění zatím není dostupné.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo