romea - logo
28. února 2020 (pátek)
svátek má Lumír
Loading
rozšířené vyhledávaní

Vzpomínka na Lidice: Tu záři jsme viděli až z Prahy. Stáli jsme venku a nevěděli, co to znamená

6.6.2016 11:02
Památník v Lidicích. (FOTO: Wikipedia.org)
Památník v Lidicích. (FOTO: Wikipedia.org)

Díváme se s babi (obě po několikáté) na jedničce na Lidice. Když si už nějakou dobu myslím, že babi, tak jako pokaždé, před desátou u televize dřímá, začnou lít Němci benzín a zapalovat lidické domy. „Tu záři,“ řekne najednou babi do lehce se šeřícího večera, jednoho z nejkratších v roce, a mně je hned jasné, že dneska u filmu oko nezamhouřila, „tu záři jsme viděli až odsud, z cesty. Stáli jsme venku a nevěděli, co to znamená…“

Z cesty, co tak důvěrně znám. Stačí otevřít branku. Při tom pomyšlení mrazí.

„Byl to hrozně zvláštní pocit a v noci jsme toho moc nenaspali. Dozvěděli jsme se to až druhý den z rozhlasu,“ vzpomíná babička. Rodiče jí pak zakázali, aby jezdila do města do školy, protože o ni měli strach a nechtěli, aby byla daleko. Nastoupila proto do filmového studia na Barrandově, kde pak celý život pracovala jako střihačka negativů.

Za lesem zastaví nákladní auto, co z Lidic odváží děti nehodící se na převýchovu. Vyběhne z něj voják, pozvrací se a pak se zastřelí.

"Hodně z nich byli mladí kluci, co ani nevěděli, čí jsou. Žádný starý zasloužilý vojáci," pronese babi. "Ale spousta z nich, to byla zvěř, to ani nebyli lidi..."

A když jsme si jako malí hráli se vším, co jsme kde našli, moc jsme nerozuměli tomu, proč nám babi nechtěla půjčit pozlacenou pamětní minci s nápisem Lidice (a z druhé Ležáky). A už vůbec tomu, proč o jedné své kamarádce říkala, že je „dítě z Lidic“, když byla stejně stará jako naše babička.

Pro ni i pro všechny, co takové štěstí tu jednu z nejkratších nocí ve dvaačtyřicátém neměli, bychom neměli zapomínat, že historie chodí někdy dost blízko okolo nás. A že některé její kapitoly fakt nesmíme nechat opakovat.

Přečteno: 1638x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Lidice, Nacismus, VýročíHLAVNÍ ZPRÁVY

Střelba v německém Hanau (20. 2. 2020)

videoStřelba v Hanau se vyšetřuje jako možný terorismus. Útočil rasista, xenofob a odpůrce migrace

20.2.2020 11:14
Německé nejvyšší státní zastupitelství vyšetřuje středeční střelbu v Hanau s podezřením na terorismus. Podle agentury DPA to dnes řekl ministr vnitra spolkové země Hesensko Peter Beuth, kde se tragédie stala. Podle Beutha měl střelec xenofobní sklony.
 celý článek

Policie v Brně zasáhla 20. 2. 2020 proti odpůrcům nově zvoleného Veřejného ochránce práv Stanislava Křečka (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec, Romea.cz))

videoOdpůrci nového ombudsmana Stanislava Křečka zablokovali vstup do úřadu, zasáhla proti nim policie a sedm jich zadržela

20.2.2020 10:13
Novému ochránci práv Stanislavu Křečkovi se dnes pokusili jeho odpůrci zabránit ve vstupu do úřadu ombudsmana v Brně. Neuposlechli výzvu zástupců městské části ani policie, aby vchod do budovy neblokovali. Policie zadržela podle posledních informací sedm lidí a vchod uvolnila. Křeček se tak asi po deseti minutách čekání před budovou dostal do úřadu. V kanceláři mu agendu předala jeho předchůdkyně Anna Šabatová.
 celý článek

Viktor Orbán (FOTO: European People's Party - EPP, Flickr.com)

Orbán vyhlásil referendum o tom, zda má odškodnit romské rodiny, jejichž děti se vzdělávaly v segregovaném prostředí

19.2.2020 16:05
Premiér maďarské vlády Viktor Orbán vyhlásil referendum o tom, zda má odškodnit romské rodiny, jejichž děti strávily celou školní docházku v segregované škole.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo