romea - logo
5. prosince 2021 (neděle)
svátek má Jitka

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Jana Čonková: Vzpomínky na Vánoce

Praha, 22.12.2013 9:00, (ROMEA)
Ilustrační foto: Tosara
Ilustrační foto: Tosara

Ač si to mnozí z nás nepřipouští, Vánoce se opravdu blíží. Předvánoční čas nás nutí přemýšlet a myslet na věci, na které třeba v průběhu roku mnohdy nemáme čas. Moje myšlenky směřují k dětem a celkově k pomoci druhým. Řeším, zda je dobré, aby tady u nás děti v dětských domovech dostávaly spousty dárku, zda je to výchovné a jestli si při odchodu z dětského domova nemyslí, že tak je to normální, a že to tak bude fungovat i nadále. Někdy si také říkám, zda by to nechtělo trochu zkorigovat.

V těchto chvílích si vždy vzpomenu na vyprávění, jak to vypadá v dětském domově na Ukrajině a nejraději bych některým sponzorům řekla, ať posílají peníze tam, případně nakoupí léky pro tyto děti. Nejsem úplný zastánce juchání s celebritami a předávání dárečků. Myslím, že se dají peníze využít smysluplněji např. podporou konkrétního dítěte v jeho nadání, kroužcích, zaplacení psychologa, který by dojížděl do domova (a že by to děti opravdu potřebovaly).

Je to dlouhodobější záležitost. Na druhou stranu děti mají z dárků obrovskou radost. Je hezké vidět rozzářené dětské oči. Jen se bojím do budoucna, aby pak neměly nereálné představy a nebyly zklamané, že po odchodu z domova už to takhle fungovat nebude. Také by se v dětech mělo podporovat, aby uměly dávat a nečekaly, že jen budou dostávat.

Ráda bych vám ještě pověděla o Vánocích v dětském domově, kde jsem společně se sourozenci byla 13 let. Vánoce jsou vždycky hezké. Před Vánocemi děti navštěvují kulturní akce. Uklízí a zdobí si své skupinky, pečou cukroví. Jezdí na vánoční trhy. Na štědrý den jsou vždycky natěšené. Děti se celý den těší na štědrovečerní večeři a nejvíce na ty dárečky. Připraví se společný velký stůl, všichni se krásně oblečou. Najednou se i z raubířů stanou hodné a poslušné dětičky. Paní kuchařky navaří dobré jídlo. Děti mají napečené cukroví, které dělaly společně s tetami.

Někdy se dárky rozdávají společně u velkého stromku, který je ve společné kuchyni a někdy také na rodinných skupinkách, kde jsou sourozenci společně u svého stromečku. Po slavnostní večeři následuje rozbalování dárečků a velké zkoušení funkčnosti dárků. Kluci zkouší autíčka, holčičky vozí panenky, velcí poslouchají nová CD, zkouší oblečení. Večer děti společně koukají na pohádky, stále si užívají dárků a jí dobroty.

Nevím, zda to funguje i teď, ale není to tolik let zpátky, kdy jsme večer s tetou na Štědrý den vyrazili na půlnoční mši. Mše se konala na vesnici, která je vzdálená zhruba pět kilometrů a šli jsme pěšky brodíce se ve sněhu. Bylo to moc hezké. To jsou zážitky, na které nikdy nezapomenu.


Jana Čonková
Přečteno: 2256x
 

Kam dál:

Štítky:  

Komentář, VánoceHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo