romea - logo
29. března 2020 (neděle)
svátek má Taťána
Loading
rozšířené vyhledávaní

William Lazarus Bila: Vlna protiuprchlických nálad zasáhla i Romy

7.10.2016 15:40
William Lazarus Bila (FOTO: Jana Baudyšová)
William Lazarus Bila (FOTO: Jana Baudyšová)

Jsem naštvaný a zklamaný. I přesto, že nedávné referendum v Maďarsku o kvótách na rozdělování migrantů mezi členské země Evropské unie bylo neplatné, nezúčastnil se ho totiž potřebný počet voličů, a referendum tudíž nemá žádný smysl, se Maďarský premiér a jeho souputníci již snaží svou prohru otočit a tvrdí, že referendum bylo pro ně úspěšné. Toto musíme v Evropě zastavit.

Podle Deutsche Welle celkem 147 představitelů romské samosprávy odsoudilo kvóty a vyzvalo lidi, aby v referendu hlasovali proti nim. Jak může někdo z maďarských Romů takovou výzvu schvalovat, vystupovat proti migrantům, považovat je za nebezpečí a podporovat rasistickou antiimigrační ideologii? Vzbuzuje to přinejmenším rozpaky. Podle mého názoru je to ostudné, morálně odsouzeníhodné, pokrytecké, ignorantské a naprosto protievropské. Ladž. Nepřijatelné. Dá se takové jednání pochopit nebo omluvit? Pojďme se na to podívat podrobněji.

Svoboda pohybu evropských občanů, volný pracovní trh, volný pohyb zboží, služeb a kapitálu, to je základní stavební kamen Evropské Unie. Romové toto vše využívají a mohou odejít ze zemí, kde jsou nezaměstnaní a diskriminovaní, mohou vzít svůj život do vlastních rukou. Mnoho Romů ve východní Evropě je finančně podporováno příbuznými, kteří žijí a pracují v Severní Americe nebo v západní Evropě. Proč by někdo z nás měl bránit ostatním lidem dělat vlastně to samé? Kde je naše solidarita s ostatními Romy a naše solidarita s uprchlíky ze zemí, jako je třeba Sýrie? Chtějí stejnou věc jako my: Bezpečnost a právo žít své životy bez pronásledování.

My Romové si přeci uvědomujeme rasismus a diskriminaci nejen vůči nám, ale i vůči všem nově příchozím do Evropy. Trápí nás to. Jak to, že se chováme stejně a zaplétáme se do této hry proti uprchlíkům? To není solidarita. To není chování racionálně uvažujících dospělých. Víme přeci, že až populisté přestanou útočit na syrské žadatele o azyl, budeme na řadě my. Proč se máme podílet na stejné diskriminaci, kterou jsme zažili a zažíváme? Pro se zapojujeme do hledání dalších obětních beránků? Chceme změnit chování ostatních k nám, chceme být přijímáni, ale pokud to samé neděláme ani my, jak můžeme očekávat změnu myšlení u ostatních?

Od romských představitelů, kteří vydali výzvu k hlasování proti kvótám, je to krátkozraký oportunismus (Pozn. redakce: přizpůsobení se  vnějším okolnostem, příležitostem a výhodám). Podporou referenda zcela promarnili svou příležitost. Po boku se svými utlačovateli, zřejmě doufají v nějakou odměnu v budoucnosti, jenže takto to nefunguje. Neexistuje žádný důvod věřit takovým slibům.

Kdo jsou takoví lídři a proč to říkají? Opravdu mluví za relevantní část Romů v Maďarsku? Existují nějaké zvláštní okolnosti k větším obavám než v minulosti? Mohla by být situace Romů ještě horší? Co je vedlo k takovému postoji? Vidí vůbec ten paradox v podpoře antievropského Orbána, když právě Evropská unie stojí na straně Romů a snaží se pro ně dosáhnout pozitivní změny také v Maďarsku?

Evropa rozdělená do národních států, to pro Romy není dobrá budoucnost.

Vlna protiuprchlických nálad mezi maďarskými Romy není nic ojedinělého. Podobná situace je v České republice, na Slovensku, v Polsku, v Německu, ve Francii a v dalších zemích. Existují romské skupiny, které zcela podlehly islamofobii, i přesto, že v Evropě žijí i Romové, kteří jsou muslimové. Takové postoje můžeme omluvit třeba jistou neznalostí, ostatně od druhých se učíme celý život. V první řadě bychom měli pochopit své vlastní jednání. Měli bychom poznat situci, kdy je někdo někým označen jako "ten jiný".

Nemůžeme přeci podporovat populismus, nacionalismus nebo jakoukoliv fobii, která o někom říká, že je méně než ostatní lidé. Nesnášenlivostí a nadřazováním se nad druhé může být zasažen každý člověk, ale pokud vidíme, že se to stává i uvnitř naší komunity, bylo by neomluvitelné o tom mlčet. Musíme se ozvat. Právě teď.

William Lazarus Bila
Přečteno: 1383x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Uprchlíci, Xenofobie, Migrace, Islamofobie, RomovéHLAVNÍ ZPRÁVY

Ilustrační foto: Lukáš Houdek

V sociálně vyloučených lokalitách se kvůli onemocnění COVID-19 omezují terénní služby, pracovníci neziskovek nemají ochranné pomůcky

18.3.2020 13:30
Obyvatelé v sociálně vyloučených lokalitách se potýkají s některými specifickými problémy v souvislosti s onemocněním COVID-19. Podle ředitele Agentury pro sociální začleňování Davida Beňáka je možné u obyvatel očekávat výpadek příjmů, který může v krajním případě způsobit ztrátu bydlení anebo nesplnění podmínek insolvence. Problém může být také domácí vyučování, protože rodiny nemají dostatečné připojení k internetu. Neziskové organizace v lokalitách vyvěšují informační letáky v češtině a v romštině a kvůli nedostatku ochranných pomůcek omezují své terénní služby.
 celý článek

--ilustrační foto--

Problémy soustředěné v romských osadách na Slovensku mohou být při epidemii koronaviru smrtelné

16.3.2020 13:50
Problémy soustředěné v romských osadách na Slovensku mohou být při epidemii koronaviru smrtelné. Upozorňuje na to slovenský server SME.
 celý článek

Michael O'Flaherty, ředitel Agentury Evropské unie pro základní práva

videoMichael O'Flaherty, ředitel Agentury Evropské unie pro základní práva: V boji s koronavirem nemá rasismus místo, lze zajistit právo na zdraví i základní lidská práva každého člověka

13.3.2020 13:40
Před pár dny jsem byl šokován rozhovorem s číšníkem v jedné restauraci. Řekl mi, že epidemii koronaviru lze vyřešit tak, že se zastaví příchod migrantů do jeho země, neboť tito migranti mají špatné hygienické návyky. Díky této šokující poznámce, jsem si uvědomil, do jaké míry se současná situace dotýká lidských práv, stejně jako veřejného zdraví.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo