romea - logo
23. ledna 2020 (čtvrtek)
svátek má Zdeněk
Loading
rozšířené vyhledávaní

William Lazarus Bila: Vlna protiuprchlických nálad zasáhla i Romy

7.10.2016 15:40
William Lazarus Bila (FOTO: Jana Baudyšová)
William Lazarus Bila (FOTO: Jana Baudyšová)

Jsem naštvaný a zklamaný. I přesto, že nedávné referendum v Maďarsku o kvótách na rozdělování migrantů mezi členské země Evropské unie bylo neplatné, nezúčastnil se ho totiž potřebný počet voličů, a referendum tudíž nemá žádný smysl, se Maďarský premiér a jeho souputníci již snaží svou prohru otočit a tvrdí, že referendum bylo pro ně úspěšné. Toto musíme v Evropě zastavit.

Podle Deutsche Welle celkem 147 představitelů romské samosprávy odsoudilo kvóty a vyzvalo lidi, aby v referendu hlasovali proti nim. Jak může někdo z maďarských Romů takovou výzvu schvalovat, vystupovat proti migrantům, považovat je za nebezpečí a podporovat rasistickou antiimigrační ideologii? Vzbuzuje to přinejmenším rozpaky. Podle mého názoru je to ostudné, morálně odsouzeníhodné, pokrytecké, ignorantské a naprosto protievropské. Ladž. Nepřijatelné. Dá se takové jednání pochopit nebo omluvit? Pojďme se na to podívat podrobněji.

Svoboda pohybu evropských občanů, volný pracovní trh, volný pohyb zboží, služeb a kapitálu, to je základní stavební kamen Evropské Unie. Romové toto vše využívají a mohou odejít ze zemí, kde jsou nezaměstnaní a diskriminovaní, mohou vzít svůj život do vlastních rukou. Mnoho Romů ve východní Evropě je finančně podporováno příbuznými, kteří žijí a pracují v Severní Americe nebo v západní Evropě. Proč by někdo z nás měl bránit ostatním lidem dělat vlastně to samé? Kde je naše solidarita s ostatními Romy a naše solidarita s uprchlíky ze zemí, jako je třeba Sýrie? Chtějí stejnou věc jako my: Bezpečnost a právo žít své životy bez pronásledování.

My Romové si přeci uvědomujeme rasismus a diskriminaci nejen vůči nám, ale i vůči všem nově příchozím do Evropy. Trápí nás to. Jak to, že se chováme stejně a zaplétáme se do této hry proti uprchlíkům? To není solidarita. To není chování racionálně uvažujících dospělých. Víme přeci, že až populisté přestanou útočit na syrské žadatele o azyl, budeme na řadě my. Proč se máme podílet na stejné diskriminaci, kterou jsme zažili a zažíváme? Pro se zapojujeme do hledání dalších obětních beránků? Chceme změnit chování ostatních k nám, chceme být přijímáni, ale pokud to samé neděláme ani my, jak můžeme očekávat změnu myšlení u ostatních?

Od romských představitelů, kteří vydali výzvu k hlasování proti kvótám, je to krátkozraký oportunismus (Pozn. redakce: přizpůsobení se  vnějším okolnostem, příležitostem a výhodám). Podporou referenda zcela promarnili svou příležitost. Po boku se svými utlačovateli, zřejmě doufají v nějakou odměnu v budoucnosti, jenže takto to nefunguje. Neexistuje žádný důvod věřit takovým slibům.

Kdo jsou takoví lídři a proč to říkají? Opravdu mluví za relevantní část Romů v Maďarsku? Existují nějaké zvláštní okolnosti k větším obavám než v minulosti? Mohla by být situace Romů ještě horší? Co je vedlo k takovému postoji? Vidí vůbec ten paradox v podpoře antievropského Orbána, když právě Evropská unie stojí na straně Romů a snaží se pro ně dosáhnout pozitivní změny také v Maďarsku?

Evropa rozdělená do národních států, to pro Romy není dobrá budoucnost.

Vlna protiuprchlických nálad mezi maďarskými Romy není nic ojedinělého. Podobná situace je v České republice, na Slovensku, v Polsku, v Německu, ve Francii a v dalších zemích. Existují romské skupiny, které zcela podlehly islamofobii, i přesto, že v Evropě žijí i Romové, kteří jsou muslimové. Takové postoje můžeme omluvit třeba jistou neznalostí, ostatně od druhých se učíme celý život. V první řadě bychom měli pochopit své vlastní jednání. Měli bychom poznat situci, kdy je někdo někým označen jako "ten jiný".

Nemůžeme přeci podporovat populismus, nacionalismus nebo jakoukoliv fobii, která o někom říká, že je méně než ostatní lidé. Nesnášenlivostí a nadřazováním se nad druhé může být zasažen každý člověk, ale pokud vidíme, že se to stává i uvnitř naší komunity, bylo by neomluvitelné o tom mlčet. Musíme se ozvat. Právě teď.

William Lazarus Bila
Přečteno: 1374x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Uprchlíci, Xenofobie, Migrace, Islamofobie, RomovéHLAVNÍ ZPRÁVY

Edita Stejskalová a Petr Torák 10. 9. 2018 během zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (FOTO: František Bikár, Romea.cz)

Občanští členové "romské rady" se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat vládní zmocněnkyní pro lidská práva

16.1.2020 22:56
Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (RVZRM) se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat ve funkci vládní zmocněnkyně pro lidská práva. Zpravodajský server Romea.cz oslovil všechny občanské členy rady. Z patnácti členů nám svou odpověď zaslalo pouze šest. Dva Válkovou podpořili a čtyři mají s jejím setrváním na postu vládní zmocněnkyně pro lidská práva problém. Další členové "romské" rady se odmítli veřejně vyjádřit, ostatní na naše otázky nereagovali vůbec. V pátek své vyjádření zaslal další člen Rady vlády Tomáš Ščuka, který se vyjádřil také proti setrvání Válkové ve funkci. Vyjádření jednotlivých členů, které se nám podařilo získat, uvádíme v plném znění.
 celý článek

Protestující na mítinku kotlebovců Zdroj: Michal Truban, Facebook

Na východním Slovensku protestovala stovka Romů proti kotlebovcům

16.1.2020 10:46
Podporovatelé ĽSNS i odpůrci extremismu se ve středu večer setkali v Sabinově. Během předvolebního mítinku strany přišlo nesouhlas s extremismem vyjádřit přibližně 350 Romů z okresu. Přidali se k nim i členové koalice neparlamentních stran PS/Spolu. Mítink, jak i protest se obešel bez incidentů, lidé z obou stran však na sebe vykřikovali.
 celý článek

Hajlující muž 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Alarm)

Muž, který podle verdiktu hajloval na akci SPD, podal dovolání

15.1.2020 16:10
Nejvyšší soud přezkoumá případ Radka Mansfelda, jenž podle pravomocného verdiktu hajloval na loňské demonstraci hnutí SPD. Pražské soudy mu vyměřily půlroční podmínku a peněžitý trest 30.000 korun. Rozhodnutí je pravomocné. K Obvodnímu soudu pro Prahu 1, který případ řešil jako první instance, dorazilo před koncem roku dovolání, zjistila ČTK z justiční databáze.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo