romea - logo
19. května 2022 (čtvrtek)
svátek má Ivo

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

William Lazarus Bila: Vlna protiuprchlických nálad zasáhla i Romy

7.10.2016 15:40
William Lazarus Bila (FOTO: Jana Baudyšová)
William Lazarus Bila (FOTO: Jana Baudyšová)

Jsem naštvaný a zklamaný. I přesto, že nedávné referendum v Maďarsku o kvótách na rozdělování migrantů mezi členské země Evropské unie bylo neplatné, nezúčastnil se ho totiž potřebný počet voličů, a referendum tudíž nemá žádný smysl, se Maďarský premiér a jeho souputníci již snaží svou prohru otočit a tvrdí, že referendum bylo pro ně úspěšné. Toto musíme v Evropě zastavit.

Podle Deutsche Welle celkem 147 představitelů romské samosprávy odsoudilo kvóty a vyzvalo lidi, aby v referendu hlasovali proti nim. Jak může někdo z maďarských Romů takovou výzvu schvalovat, vystupovat proti migrantům, považovat je za nebezpečí a podporovat rasistickou antiimigrační ideologii? Vzbuzuje to přinejmenším rozpaky. Podle mého názoru je to ostudné, morálně odsouzeníhodné, pokrytecké, ignorantské a naprosto protievropské. Ladž. Nepřijatelné. Dá se takové jednání pochopit nebo omluvit? Pojďme se na to podívat podrobněji.

Svoboda pohybu evropských občanů, volný pracovní trh, volný pohyb zboží, služeb a kapitálu, to je základní stavební kamen Evropské Unie. Romové toto vše využívají a mohou odejít ze zemí, kde jsou nezaměstnaní a diskriminovaní, mohou vzít svůj život do vlastních rukou. Mnoho Romů ve východní Evropě je finančně podporováno příbuznými, kteří žijí a pracují v Severní Americe nebo v západní Evropě. Proč by někdo z nás měl bránit ostatním lidem dělat vlastně to samé? Kde je naše solidarita s ostatními Romy a naše solidarita s uprchlíky ze zemí, jako je třeba Sýrie? Chtějí stejnou věc jako my: Bezpečnost a právo žít své životy bez pronásledování.

My Romové si přeci uvědomujeme rasismus a diskriminaci nejen vůči nám, ale i vůči všem nově příchozím do Evropy. Trápí nás to. Jak to, že se chováme stejně a zaplétáme se do této hry proti uprchlíkům? To není solidarita. To není chování racionálně uvažujících dospělých. Víme přeci, že až populisté přestanou útočit na syrské žadatele o azyl, budeme na řadě my. Proč se máme podílet na stejné diskriminaci, kterou jsme zažili a zažíváme? Pro se zapojujeme do hledání dalších obětních beránků? Chceme změnit chování ostatních k nám, chceme být přijímáni, ale pokud to samé neděláme ani my, jak můžeme očekávat změnu myšlení u ostatních?

Od romských představitelů, kteří vydali výzvu k hlasování proti kvótám, je to krátkozraký oportunismus (Pozn. redakce: přizpůsobení se  vnějším okolnostem, příležitostem a výhodám). Podporou referenda zcela promarnili svou příležitost. Po boku se svými utlačovateli, zřejmě doufají v nějakou odměnu v budoucnosti, jenže takto to nefunguje. Neexistuje žádný důvod věřit takovým slibům.

Kdo jsou takoví lídři a proč to říkají? Opravdu mluví za relevantní část Romů v Maďarsku? Existují nějaké zvláštní okolnosti k větším obavám než v minulosti? Mohla by být situace Romů ještě horší? Co je vedlo k takovému postoji? Vidí vůbec ten paradox v podpoře antievropského Orbána, když právě Evropská unie stojí na straně Romů a snaží se pro ně dosáhnout pozitivní změny také v Maďarsku?

Evropa rozdělená do národních států, to pro Romy není dobrá budoucnost.

Vlna protiuprchlických nálad mezi maďarskými Romy není nic ojedinělého. Podobná situace je v České republice, na Slovensku, v Polsku, v Německu, ve Francii a v dalších zemích. Existují romské skupiny, které zcela podlehly islamofobii, i přesto, že v Evropě žijí i Romové, kteří jsou muslimové. Takové postoje můžeme omluvit třeba jistou neznalostí, ostatně od druhých se učíme celý život. V první řadě bychom měli pochopit své vlastní jednání. Měli bychom poznat situci, kdy je někdo někým označen jako "ten jiný".

Nemůžeme přeci podporovat populismus, nacionalismus nebo jakoukoliv fobii, která o někom říká, že je méně než ostatní lidé. Nesnášenlivostí a nadřazováním se nad druhé může být zasažen každý člověk, ale pokud vidíme, že se to stává i uvnitř naší komunity, bylo by neomluvitelné o tom mlčet. Musíme se ozvat. Právě teď.

William Lazarus Bila
Přečteno: 1409x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Uprchlíci, Xenofobie, Migrace, Islamofobie, RomovéHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo