romea - logo
26. září 2022 (pondělí)
svátek má Andrea

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Zabte ho, povzbuzoval Polák útočníky bijící Syřana. Soud ho za to potrestal veřejně prospěšnými pracemi

27.7.2016 9:45
Ilustrační FOTO: SalFalko, Flickr.com
Ilustrační FOTO: SalFalko, Flickr.com

Dvěma lety veřejně prospěšných prací potrestal soud v Poznani dvaadvacetiletého Poláka, který svými výkřiky typu "Zabte ho!" povzbuzoval dva násilníky bijící v centru města přistěhovalce ze Sýrie. Soud uznal, že Zygmunt W., přestože jej sám nebil, nese vinu na jeho zraněních, protože k tomu útočníky povzbuzoval, napsal list Gazeta Wyborcza.

Obhajoba uvedla, že ještě zváží, zda se odvolá. Státní žalobkyně naopak vyjádřila spokojenost s rozsudkem "jako varováním pro další lidi, kteří by chtěli spáchat podobný zločin".

Jednatřicetiletý George Mamlouk byl zbit ještě loni v listopadu před nákupním střediskem, kde mu tři muži nejprve nadávali a vyhrožovali smrtí, pak jej dva bili, až mu zlomili nos a poranili obě oči a koleno.

Rváči byli mezitím odsouzeni bez procesu, protože raději přiznali vinu, vyjádřili lítost a dobrovolně přijali trest. Třetí obžalovaný, Zygmunt W., připustil, že byl před nákupním střediskem, ale k vině se nepřiznal. Syřan jej však usvědčil: "Poznávám jeho tvář. Byl v obleku. Myslel jsem si, že takový elegantní člověk zabrání útoku, ale útočníky povzbuzoval. Díval se a křičel."

Soudce Tomasz Borowczak za věrohodnější označil svědectví Syřana, které se shodovalo s tím, co vypovídali kolemjdoucí ˗ a také ostatní útočníci. "Bylo to bezdůvodné napadení, protože domnívaná víra oběti nemůže být důvodem," řekl soudce.

Útočníci si mysleli, že Syřan je muslim. Je však katolík, stejně jako většina Poláků.

Zygmunt až dosud nebyl trestán, k čemu soudce při vynesení rozsudku přihlédl. Trest obnáší, že si má během dvou let každý měsíc odpracovat 40 hodin. Má také odškodnit Syřana částkou 3000 zlotých (asi 19.000 Kč).

V okamžiku útoku se Syřana nikdo z kolemjdoucích nezastal. Po incidentu se před nákupním střediskem odehrála demonstrace solidarity s napadeným migrantem. Primátor Poznaně Jacek Jaśkowiak společně s katolickým arcibiskupem navštívil zraněného v nemocnici a omluvil se mu za rasistický útok.

Přečteno: 903x
 

Kam dál:

Štítky:  

Polsko, Soud, Útok, přístěhovalci, Extremismus, Katolická církevHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo