romea - logo
27. února 2021 (sobota)
svátek má Alexandr

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

15 let čekala na spravedlnost. Soud na Slovensku odškodnil nezákonně sterilizovanou Romku

5.2.2020 0:17
Ilustrační FOTO
Ilustrační FOTO

Krajský soud v Košicích pravomocně potvrdil odškodnění pro nezákonně sterilizovanou romskou ženu v plné požadované výši přes 16 000 Eur (asi 400 tisíc korun). Poškozená žena byla sterilizována bez poskytnutí informovaného souhlasu v roce 1999 v Krompašské nemocnici a na soudech se domáhala spravedlnosti již 15 let.

"Je pozitivní, že domácí soudy nakonec přiznali poškozené ženě přiměřené odškodnění. Celé řízení však trvalo neuvěřitelných 15 let a soudy během tohoto období mnohokrát pochybily. I proto jsem přesvědčena, že v tomto případě nedokázaly zajistit opravdu účinný přístup ke spravedlnosti," řekla právní zástupkyně poškozené ženy Vanda Durbáková.

"Zároveň je třeba zdůraznit, že soudy nemusí být jedinou a tou nejúčinnější cestou, jak zajistit nápravu při podezření ze závažného systémového porušování lidských práv menšin, jako jsou násilné sterilizace romských žen," dodala Durbáková.

"Odpovědnost by měla konečně převzít vláda. Právě z její iniciativy by měla vzniknout nezávislá komise, která by celou praxi nezákonných sterilizací prošetřila a poškozené ženy by byly následně účinně a rychle odškodněny. Takové řešení od slovenské vlády požaduje i Výbor OSN pro lidská práva. Na rozdíl od soudů by zřízená komise mohla řešit celou praxi komplexněji a mohla by přiblížit, jaký byl vlastně její celkový charakter a rozsah v naší společnosti,"řekla právní zástupkyně poškozené ženy Vanda Durbáková.

Odškodněná Romka byla sterilizována během porodu druhého dítěte, který byl veden císařským řezem. O provedení sterilizace ji nemocniční personál neinformoval a nedala ke sterilizaci informovaný souhlas. O tom, že byla sterilizována, se dozvěděla až po provedení zákroku.

Proto se v roce 2005 obrátila na soud se žalobou na ochranu osobnosti a domáhala se, aby uložil žalovanému - městu Krompachy (právnímu nástupci zrušené nemocnice s poliklinikou) - povinnost zaslat omluvný list za provedení protiprávního zákroku a zároveň žádala přiznat náhradu nemajetkové újmy tehdy ve výši 500 000 slovenských korun a náhradu nákladů řízení.

Okresní soud ve Spišské Nové Vsi o žalobě poškozené romské ženy rozhodoval opakovaně, přičemž jeho rozsudky byly vícekrát odvolacím soudem zrušeny. V roce 2011 okresní soud nakonec rozhodl, že nezákonnou sterilizací došlo k porušení práv poškozené ženy a městu Krompachy nařídil, aby se jí písemně omluvila. Uvedené rozhodnutí soudu se stalo pravomocným.

Následně už soudy rozhodovali jen o výši náhrady nemajetkové újmy za nezákonnou sterilizaci. V roce 2017 okresní soud uložil městu Krompachy zaplatit poškozené ženě finanční odškodnění v plné výši. Žalovaná strana se proti výši odškodnění odvolala a o jejím odvolání následně rozhodoval Krajský soud v Košicích.

Ten svým aktuálním rozhodnutím pravomocně potvrdil rozsudek okresního soudu, tedy odškodnění pro poškozenou ženu v plné požadované výši přes 16 000 Eur, což je asi 400 tisíc českých korun.

"Byla to pro mě velmi dlouhá cesta. Z rozhodnutí mám radost, ale peníze mi nenahradí to, co mi v nemocnici udělali, tedy, že už nemohu mít děti," uvedla poškozená žena.

Od roku 2005 bezplatnou právní pomoc poškozené ženě zprostředkovávala nevládní organizace Poradna pro občanská a lidská práva.

Jde o poslední případ týkající se nezákonné sterilizace romských žen, který řešily soudy na Slovensku. Poradna pro občanská a lidská práva v minulých letech poskytovala právní pomoc během soudních řízení celkově dvanácti nezákonně sterilizovaným romským ženám. Několik z nich se domohli spravedlnosti a odškodnění až u Evropského soudu pro lidská práva.

Případy nezákonných sterilizací zdokumentovala Poradna pro občanská a lidská práva ve spolupráci s mezinárodní organizací Centrum pro reprodukční práva v roce 2003 v publikované zprávě Tělo a Duše: Násilné sterilizace a další útoky na reprodukční svobodu Romů na Slovensku. Její závěry vycházely z 230 rozhovorů uskutečněných s romskými ženami ze sociálně vyloučených komunit na východním Slovensku, z nichž většina měla podezření, že byly sterilizovány bez předchozího informovaného souhlasu.

Několik mezinárodních institucí, které monitorují dodržování mezinárodních smluv o lidských právech, v minulých letech nabádalo slovenskou vládu, aby přijala kroky k účinnému prošetření této praxe a zajistila poškozeným ženám přístup ke spravedlnosti. Výbor OSN pro lidská práva v roce 2016 vládě doporučil, aby převzala odpovědnost a zřídila nezávislý orgán, který by celou praxi prošetřil. V roce 2018 vydala k této otázce stanovisko i slovenská Veřejná ochránkyně práv, která rovněž uvedla, že hlavní zodpovědnost za řešení má výkonná a zákonodárná moc. Přístup ke spravedlnosti pro poškozené ženy by se podle ní mohl zajistit přijetím zvláštní právní úpravy.

 

ryz, tisková zpráva Poradny
Přečteno: 1078x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Sterilizace, Slovensko, sterilizace, Soud, odškodněníHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí, mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo