romea - logo
29. listopadu 2021 (pondělí)
svátek má Zina

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

AFP: Britský Boston se obává přílivu Rumunů a Bulharů

Boston (Británie), 23.2.2013 13:38, (ROMEA)
Boston, Velká Británie (FOTO: Google Maps)
Boston, Velká Británie (FOTO: Google Maps)

V řeznictvích visí věnce polských buřtů a na policích jsou naskládány lahve vodky. Na ulici se často živě konverzuje v litevštině nebo lotyštině. Vítejte v Bostonu, malém koutku východní Evropy ve Velké Británii, píše agentura AFP.

Podle posledního sčítání pochází více než desetina obyvatel tohoto poklidného městečka v hrabství Lincolnshire na východě Anglie z jedné z deseti bývalých komunistických zemí, které počátkem tohoto tisíciletí přistoupily k Evropské unii.

Se svými polskými kavárnami a obchody s produkty z pobaltských zemí se Boston od posledního sčítání v roce 2001, kdy tu 249 německých obyvatel tvořilo největší zahraniční komunitu, hodně změnil.

Velká Británie očekává v nadcházejícím roce druhou imigrační vlnu z východní Evropy, tentokrát z Bulharska a Rumunska, jejichž 29 milionů obyvatel nyní bude mít přístup na pracovní trh všech zemí unie.

Tato zpráva vyvolává velké pobouření v Bostonu, kde jsou před jednou školou již nyní panely v pěti jazycích vyzývající automobilisty k opatrnosti.

"Budeme brzy cizinci ve vlastním městě," stěžuje si důchodkyně Joan. "Mám sousedy z východní Evropy a jsou velmi příjemní. Ale to už stačí, už nechceme další," dodává.

Její sousedé však mají proti novým spoluobčanům výhrady, počínaje přetížením veřejných služeb a konče tím, že na silnici jezdí po opačné straně.

Když v roce 2004 vstoupily Polsko, Lotyšsko, Litva, Estonsko, Slovinsko, Slovensko, Maďarsko a Česká republika do Evropské unie, byla Velká Británie jednou z prvních zemí, které okamžitě otevřely svůj pracovní trh nováčkům.

Jako třetí ekonomická mocnost Evropy se Británie stala oblíbenou destinací pracovníků z bývalých komunistických zemí, které byly velmi zbídačelé.

Lidé asijského původu, kteří tvoří sedm procent obyvatel, a černoši tvořící tři procenta jsou nadále vzhledem k koloniální minulosti Velké Británie největšími skupinami imigrantů.

Mezi jejími 62 miliony obyvatel je však nyní milion osob z východní Evropy a polština je tu po angličtině druhým nejvíce používaným jazykem.

Britská vláda se rozhodla pro jiný přístup, když v roce 2007 Rumunsko a Bulharsko vstoupily do EU, a až do roku 2014 omezila přístup jejich občanů na svůj pracovní trh, podobně jako některé další země.

Jak se rok 2014 blíží, píše pravicový tisk stále častěji o hrozbě "žebráků" z Bulharska a Rumunska. Konzervativní strana Davida Camerona rovněž vyostřila svůj postoj k imigraci.

Tato nedůvěra vyvolala pobouření v Rumunsku, kde jeden deník zahájil humoristickou kampaň vůči Angličanům pod heslem: "Proč by nemohli přijít k nám?"

Rumunský velvyslanec v Londýně Ion Jinga vyjádřil politování nad touto rétorikou, podle níž jeho spoluobčané vypadají jako občané druhé třídy, a vyslovil obavy, aby to nevedlo k diskriminaci či dokonce k útokům proti těm, kdo ve Velké Británii žijí.

Oficiální předběžné odhady chybějí a některá média tvrdí, že by Rumuni a Bulhaři mohli přijíždět po statisících.

V Bostonu vyvolává možnost, že by sem přibyli další obyvatelé z východní Evropy, výhrady i u některých imigrantů.

Přečteno: 1182x
 

Kam dál:

Štítky:  

Velká Británie, EU, CizinciHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo