romea - logo
19. dubna 2021 (pondělí)
svátek má Rostislav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

AFP: V Bulharských romských ghettech se rozmáhá obchod s dětmi

23.2.2016 18:05
Ilutrační FOTO: Dennis Jarvis, Wikimedia Commons
Ilutrační FOTO: Dennis Jarvis, Wikimedia Commons

Dle francouzské tiskové agentury AFP se v romských ghettech v Bulharsku rozmáhá obchod s kojenci. Těhotné matky odjíždějí do Řecka, po návratu svému okolí tvrdí, že dítě zemřelo při porodu. Prodeji dětí nahrávají řecké zákony týkající se adopce, které je povolují na základě dohody biologické matky a budoucích rodičů podepsané před notářem.

"Takové skutečnosti lze jen stěží prokázat. Ženy jsou oběti, ale často to jsou právě ony, kdo se snaží dítě prodat. Nespolupracují s námi, neoznačují obchodníky s dětmi," stěžuje si Ivan Kirkov, šéf prokuratury v Burgasu na břehu Černého moře.

"Asi 97 procent Romů je negramotných," vysvětluje důvody, které vedou k prodeji dětí, starosta Ekzarch Antimova, které se nachází asi 40 km od Burgasu, Saško Ivanov. Podle něj se týká jen těch nejchudších a nejvíce vyčleněných ze společnosti. "Byl tu a bude tu stále, protože bída je obrovská," podotýká k obyvatelům zchátralých stavení, v nichž početné rodiny spí na podlaze a často nemají ani tekoucí vodu a elektřinu.

Této kriminální činnosti nahrávají řecké zákony týkající se adopce. Povolují adopce na základě dohody biologické matky a budoucích rodičů podepsané před notářem. Jakákoli finanční transakce je sice zakázána, ale nepoctiví advokáti, notáři, a dokonce doktoři se jí nevyhýbají.

Jak taková dohoda o prodeji dítěte probíhá, popsala nedávno bulharská televizní stanice Nova: "Řecký trh si rozdělili tři nebo čtyři překupníci, kteří prodávají pět až šest dětí měsíčně," tvrdil Nově Plamen Dimitrov, Rom z Burgasu, který se zabýval převozem matek do Athén. Jako příklad uvádí jednu Romku, která takto prodala osm dětí. Šéf překupnické sítě inkasuje za jednu transakci v přepočtu 343.000 Kč, z toho 94.500 Kč dostane biologická matka. To v Bulharsku představuje nemalou částku,  průměrná měsíční mzda činí v přepočtu 12.700 Kč.

V posledních pěti letech bylo za tuto trestnou činnost v oblasti Burgasu odsouzeno 16 osob. Loni bylo 27 osob obviněno z toho, že do Řecka přepravilo 31 těhotných žen, které měly prodat 33 dětí. Tři procesy právě probíhají. Zločinci obvykle vyváznou s podmínkou, s výjimkou případů, kdy jde o recidivu. V Řecku bývá rovněž občas odhalena a odsouzena některá síť zabývající se obchodem s dětmi. V roce 2014 zasahovali policisté ve chvíli, kdy bylo prodáváno 21 dní staré miminko v přepočtu za 270.000 Kč.

Děti jsou informovány o amorálnosti prodeje sourozenců

Ve městečku Kameno asi 15 kilometrů od Burgasu spoléhají úřady na prevenci. "Obchodníci s dětmi přivážejí těhotné ženy na Krétu. Peníze jim plynou i z dalších nezákonných činností, jako je pašování běženců," uvádí policista, který si nepřeje být jmenován.

Nevládní organizace Ravnovesie se rovněž před půl rokem pokusila přesvědčovat romské matky, ale narazila na odpor. Obrací se proto na děti a dospívající mládež, přednáší jim o rodinných hodnotách a těm nejmenším z mateřské školky dává náramky a odznáčky s nápisem "Nejsem na prodej". "Učíme mladé lidi, že prodej sestry nebo bratra není normální praxe," vysvětluje ředitelka zdejší mateřské školy Maria Ivanova.

Přečteno: 1352x
 

Kam dál:

Štítky:  

Chudoba, Bulharsko, GhettaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo