romea - logo
13. prosince 2019 (pátek)
svátek má Lucie
Loading
rozšířené vyhledávaní

AI žádá rumunskou vládu, aby zastavila nucené stěhování Romů

Bukurešť, 17.10.2013 10:03, (ROMEA)
--ilustrační foto--
--ilustrační foto--

Petici požadující zastavit nucené stěhování Romů předali dnes rumunské vládě zástupci mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Amnesty International (AI). Ochránci lidských práv tvrdí, že rumunské úřady v posledních letech vyhnaly z domovů už tisíce Romů.

"Chceme předat premiérovi Victoru Pontovi jasnou zprávu: nucené odsuny jsou zakázány a je třeba s nimi okamžitě přestat," sdělila na dnešní tiskové konferenci v hlavním městě Bukurešti aktivistka rumunské odbočky AI Catrinel Motocová, kterou citovala agentura AFP.

Motocová rovněž řekla, že pod petici, která vyzývá Bukurešť k respektování práva na bydlení, shromáždili aktivisté Amnesty International podpisy 25.188 lidí z 85 zemí.

AI vyzvala rumunskou vládu, aby násilně vystěhovaným osobám zajistila vhodné náhradní ubytování. Postižení si prý stěžují, že je úřady umístily do blízkosti veřejných skládek anebo do oblastí, kde je půda kontaminovaná toxickými látkami.

"Ty odsuny musejí přestat. Úřady musejí pochopit, že jsme lidské bytosti, i když jsme Romové," říká mladá žena Claudia Gretaová, kterou radnice v Kluži přinutila opustit bydliště a která nyní žije v provizorním přístřeší nedaleko městského smetiště.

"Dostali jsme od vlády nějaké sliby, ale my chceme konkrétní kroky," komentoval situaci představitel AI Iain Byrne.

Násilná stěhování jsou například hlášena z měst Baia Mare a Piatra Neamt. Loni byli obyvatelé nouzové kolonie u Baia Mare přesunuti do bývalé chemické továrny, letos koncem září zase přemístil obecní úřad ve městě Eforie Sud na černomořském pobřeží stovku Romů do staré školy, kde není topení, elektrický proud ani tekoucí voda.

V Rumunsku žije jedna z nejpočetnějších romských komunit v Evropě. Podle oficiálních údajů z posledního sčítání lidu jich je na 600.000, nevládní organizace jich ale uvádějí až dva miliony.

Přečteno: 790x
 

Kam dál:

Štítky:  

Rumunsko, Amnesty International, EU, StěhováníHLAVNÍ ZPRÁVY

Vánoce na turistické základně Myšinec v Budišovicích u Hrabyně prožily děti z dětských domovů z Čeladné, Příbora, Liptálu, Býchor a Uherského Ostrohu. (FOTO: Vladislav Sobol)

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici

25.11.2019 11:33
V České republice vyrůstá v dětských domovech a dalších typech zařízení pobytové péče přes 8 000 dětí, z toho několik stovek ročně odchází do dospělosti.
 celý článek

Dalibor Karvay

Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem

22.11.2019 11:15
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval 34-letého slovenského houslistu Dalibora Karvaye svým prvním koncertním mistrem. Informoval o tom hudebníh časopis The Strad.
 celý článek

Druhý ročník ocenění od romských organizací a nezávislých osobností Lúč z tmy (Foto: Facebook Lúč z tmy)

videoZÁZNAM: Slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy

22.11.2019 0:01
Přímý přenos slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy, které každoročně udělují romské organizace a nezávislé osobnosti těm, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života nebo se významným způsobem podílejí na budování mostů mezi Romy a většinovou společností. Záštitu nad 2. ročníkem ocenění Lúč z tmy převzala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Přenos z bratislavského Caffe Berinka odvysílá ROMEA TV od 19 hodin.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo