romea - logo
18. května 2022 (středa)
svátek má Nataša

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

AI žádá rumunskou vládu, aby zastavila nucené stěhování Romů

Bukurešť, 17.10.2013 10:03, (ROMEA)
--ilustrační foto--
--ilustrační foto--

Petici požadující zastavit nucené stěhování Romů předali dnes rumunské vládě zástupci mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Amnesty International (AI). Ochránci lidských práv tvrdí, že rumunské úřady v posledních letech vyhnaly z domovů už tisíce Romů.

"Chceme předat premiérovi Victoru Pontovi jasnou zprávu: nucené odsuny jsou zakázány a je třeba s nimi okamžitě přestat," sdělila na dnešní tiskové konferenci v hlavním městě Bukurešti aktivistka rumunské odbočky AI Catrinel Motocová, kterou citovala agentura AFP.

Motocová rovněž řekla, že pod petici, která vyzývá Bukurešť k respektování práva na bydlení, shromáždili aktivisté Amnesty International podpisy 25.188 lidí z 85 zemí.

AI vyzvala rumunskou vládu, aby násilně vystěhovaným osobám zajistila vhodné náhradní ubytování. Postižení si prý stěžují, že je úřady umístily do blízkosti veřejných skládek anebo do oblastí, kde je půda kontaminovaná toxickými látkami.

"Ty odsuny musejí přestat. Úřady musejí pochopit, že jsme lidské bytosti, i když jsme Romové," říká mladá žena Claudia Gretaová, kterou radnice v Kluži přinutila opustit bydliště a která nyní žije v provizorním přístřeší nedaleko městského smetiště.

"Dostali jsme od vlády nějaké sliby, ale my chceme konkrétní kroky," komentoval situaci představitel AI Iain Byrne.

Násilná stěhování jsou například hlášena z měst Baia Mare a Piatra Neamt. Loni byli obyvatelé nouzové kolonie u Baia Mare přesunuti do bývalé chemické továrny, letos koncem září zase přemístil obecní úřad ve městě Eforie Sud na černomořském pobřeží stovku Romů do staré školy, kde není topení, elektrický proud ani tekoucí voda.

V Rumunsku žije jedna z nejpočetnějších romských komunit v Evropě. Podle oficiálních údajů z posledního sčítání lidu jich je na 600.000, nevládní organizace jich ale uvádějí až dva miliony.

Přečteno: 879x
 

Kam dál:

Štítky:  

Rumunsko, Amnesty International, EU, StěhováníHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo