AI žádá rumunskou vládu, aby zastavila nucené stěhování Romů

Petici požadující zastavit nucené stěhování Romů předali dnes rumunské vládě zástupci mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Amnesty International (AI). Ochránci lidských práv tvrdí, že rumunské úřady v posledních letech vyhnaly z domovů už tisíce Romů.
"Chceme předat premiérovi Victoru Pontovi jasnou zprávu: nucené odsuny jsou zakázány a je třeba s nimi okamžitě přestat," sdělila na dnešní tiskové konferenci v hlavním městě Bukurešti aktivistka rumunské odbočky AI Catrinel Motocová, kterou citovala agentura AFP.
Motocová rovněž řekla, že pod petici, která vyzývá Bukurešť k respektování práva na bydlení, shromáždili aktivisté Amnesty International podpisy 25.188 lidí z 85 zemí.
AI vyzvala rumunskou vládu, aby násilně vystěhovaným osobám zajistila vhodné náhradní ubytování. Postižení si prý stěžují, že je úřady umístily do blízkosti veřejných skládek anebo do oblastí, kde je půda kontaminovaná toxickými látkami.
"Ty odsuny musejí přestat. Úřady musejí pochopit, že jsme lidské bytosti, i když jsme Romové," říká mladá žena Claudia Gretaová, kterou radnice v Kluži přinutila opustit bydliště a která nyní žije v provizorním přístřeší nedaleko městského smetiště.
"Dostali jsme od vlády nějaké sliby, ale my chceme konkrétní kroky," komentoval situaci představitel AI Iain Byrne.
Násilná stěhování jsou například hlášena z měst Baia Mare a Piatra Neamt. Loni byli obyvatelé nouzové kolonie u Baia Mare přesunuti do bývalé chemické továrny, letos koncem září zase přemístil obecní úřad ve městě Eforie Sud na černomořském pobřeží stovku Romů do staré školy, kde není topení, elektrický proud ani tekoucí voda.
V Rumunsku žije jedna z nejpočetnějších romských komunit v Evropě. Podle oficiálních údajů z posledního sčítání lidu jich je na 600.000, nevládní organizace jich ale uvádějí až dva miliony.
Kam dál:
- Stovka Romů demonstrovala v Bukurešti před ruskou ambasádou. Symbolem byl tank, který ukrajinští Romové ukořistili ruským okupantům
- Pět obcí na Slovensku se zapojilo do evropského sociálního projektu. Svépomocná výstavba pomůže s bydlením i uplatněním na trhu práce
- EU se dohodla na pravidlech regulace obsahu na sociálních sítích
- Zmocněnec pro romské komunity bude na Slovensku koordinovat využívání peněz z EU určených na inkluzi
- Výzva k zapojení se do aktivit projektu Roma Civil Monitor 2021-2025
- Dezinformační válka 2021: hlavním cílem byla Ukrajina, covid i to, kdo může za uprchlíky
- Skandál: Neofašistka měla na pohřbu rakev zahalenou nacistickou vlajkou s hákovým křížem
- Lídři evropských populistických stran jednali o spolupráci ve Varšavě
- Peter Pollák: Tři měsíce nám trvalo dostat případ Stanislava Tomáše do Evropského parlamentu
- Slovenská vláda se omluvila za protiprávní sterilizace žen v minulosti. Musí následovat odškodnění, říká právnička
- Bělorusko a Polsko podle Human Rights Watch porušují lidská práva migrantů
- Europoslance návštěva romských osad na Slovensku šokovala. Lidé na území státu EU žijí ve strašlivých podmínkách