romea - logo
13. července 2020 (pondělí)
svátek má Markéta
Loading
rozšířené vyhledávaní

AI žádá rumunskou vládu, aby zastavila nucené stěhování Romů

Bukurešť, 17.10.2013 10:03, (ROMEA)
--ilustrační foto--
--ilustrační foto--

Petici požadující zastavit nucené stěhování Romů předali dnes rumunské vládě zástupci mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Amnesty International (AI). Ochránci lidských práv tvrdí, že rumunské úřady v posledních letech vyhnaly z domovů už tisíce Romů.

"Chceme předat premiérovi Victoru Pontovi jasnou zprávu: nucené odsuny jsou zakázány a je třeba s nimi okamžitě přestat," sdělila na dnešní tiskové konferenci v hlavním městě Bukurešti aktivistka rumunské odbočky AI Catrinel Motocová, kterou citovala agentura AFP.

Motocová rovněž řekla, že pod petici, která vyzývá Bukurešť k respektování práva na bydlení, shromáždili aktivisté Amnesty International podpisy 25.188 lidí z 85 zemí.

AI vyzvala rumunskou vládu, aby násilně vystěhovaným osobám zajistila vhodné náhradní ubytování. Postižení si prý stěžují, že je úřady umístily do blízkosti veřejných skládek anebo do oblastí, kde je půda kontaminovaná toxickými látkami.

"Ty odsuny musejí přestat. Úřady musejí pochopit, že jsme lidské bytosti, i když jsme Romové," říká mladá žena Claudia Gretaová, kterou radnice v Kluži přinutila opustit bydliště a která nyní žije v provizorním přístřeší nedaleko městského smetiště.

"Dostali jsme od vlády nějaké sliby, ale my chceme konkrétní kroky," komentoval situaci představitel AI Iain Byrne.

Násilná stěhování jsou například hlášena z měst Baia Mare a Piatra Neamt. Loni byli obyvatelé nouzové kolonie u Baia Mare přesunuti do bývalé chemické továrny, letos koncem září zase přemístil obecní úřad ve městě Eforie Sud na černomořském pobřeží stovku Romů do staré školy, kde není topení, elektrický proud ani tekoucí voda.

V Rumunsku žije jedna z nejpočetnějších romských komunit v Evropě. Podle oficiálních údajů z posledního sčítání lidu jich je na 600.000, nevládní organizace jich ale uvádějí až dva miliony.

Přečteno: 802x
 

Kam dál:

Štítky:  

Rumunsko, Amnesty International, EU, StěhováníHLAVNÍ ZPRÁVY

Dokumentární film LETY

videoV Kampusu Hybernská se bude promítat dokumentární film LETY. Následovat bude debata s Renatou Berkyovou

8.7.2020 16:44
Ve čtvrtek 16. července od 18 hodin se v Kampusu Hybernská bude promítat celovečerní dokumentární film LETY. Romští tvůrci ve filmu zachycují snahy mnoha aktérů o odstranění vepřína i přetrvávající debatu o historii místa tzv. cikánského tábora. Po promítání bude následovat debata se spoluautorkou dokumentu Renatou Berkyovou.
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

Lubomír Volný a Miroslav Kalousek se ve sněmovně přetahovali o nápis All Lives Matter. Malá černošská holčička vysvětluje co znamená heslo Black Lives Matter (Koláž: Romea.cz)

Je heslo Black Lives Matter rasistické? Volný provokoval ve sněmovně, Kalousek zasahoval. Vysvětlení nabízí malá černošská holčička

7.7.2020 22:25
O rozruch ve sněmovním jednacím sále se dnes postaral nezařazený poslanec Lubomír Volný (Jednotní). Navrhoval, aby dolní komora vyslovila souhlas s výrokem prezidenta Miloše Zemana, že je heslo amerických protestů Black Lives Matter (Na černošských životech záleží) rasistické.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo