romea - logo
28. listopadu 2021 (neděle)
svátek má René

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Aktivisté chtějí kampaň proti lákání voličů na rasistická témata

Praha, 1.10.2013 12:53, (ROMEA)
Někteří populisté mezi českými politiky, zastřešeni svým předchůdcem.  Kolář: Romea.cz
Někteří populisté mezi českými politiky, zastřešeni svým předchůdcem. Kolář: Romea.cz

Používání rasistických a xenofobních témat ve volbách do Evropského parlamentu příští rok chce bránit mezinárodní síť United for Intercultural Action (UIA). Chystá se uspořádat kampaň, která by bránila politikům získávat hlasy voličů hesly a návrhy proti menšinám a cizincům. Novinářům to řekli zástupci UIA. Podobu kampaně vytvoří koncem října účastníci konference proti rasismu.

"Skoro ve všech zemích je krize, nenávisti přibývá, na mnoha místech ulicemi pochodují neonacisté a další extremisté. Vytváří se atmosféra strachu a budují se nové zdi. Populisté ten strach zneužívají. Dávají jednoduché odpovědi na složité otázky," uvedl ředitel UIA Geert Ates. Podle něj se situace v Evropě postupně zhoršuje, k extremistům se přidávají i ostatní obyvatelé měst a některé strany a politici témata proti migrantům a menšinám využívají.

Aktivisté se obávají toho, že by po evropských volbách mohli v europarlamentu populisté zasednout a vytvořit vlastní frakci. Prosazování různých návrhů "o vystěhování" či zákazů by bylo snadnější, míní Ates.

Ke vzniku kampaně má přispět mezinárodní konference, která se uskuteční od 25. do 30. října nedaleko Prahy. Místo pořadatelé tají. Chtějí tak prý zajistit bezpečnost a zabránit případnému střetu s extremisty. Setkání by se mělo zúčastnit devět desítek lidí ze 30 zemí. Přijedou experti z různých evropských institucí i bojovníci za lidská práva, upřesnili organizátoři. Program přiblíží i situaci v Česku. Zaměří se na nedávné protiromské pochody, které se konaly v mnoha městech.

Česká část sítě UIA rozeslala začátkem září 14ti stranám výzvu, aby podepsaly chartu za nerasistickou Evropu. Pokud se politici k tomuto "etickému kodexu" připojí, zavazují se, že nebudou při získávání voličů podporovat předsudky a nepřátelství vůči cizincům či menšinám. Nebudou také spolupracovat s těmi, kteří rasovou nenávist přiživují. Přispějí i k náboru příslušníků minorit do stran. Zásady rovnosti se mají promítnout i do kampaní. Pisatelům odpovědělo jen jedno hnutí. Už dřív chartu podepsali komunisté.

Evropská síť organizací proti rasismu, nacionalismu a fašismu a na podporu migrantů United for Intercultural Action vznikla v roce 1992. Nyní zastřešuje kolem 560 sdružení ze 48 států. Podle koordinátora pro střední a východní Evropu Miroslava Prokeše v Česku se do sítě zapojilo kolem čtyř desítek organizací.

Přečteno: 965x
 

Kam dál:

Štítky:  

Rasismus, Neonacismus, Populismus, Politika, EUHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo