romea - logo
11. srpna 2022 (čtvrtek)
svátek má Zuzana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Aktivisté: Romové musí být zapojeni do politického života. Účast ve volbách jako voliči i jako kandidáti je důležitá, rozhodování o financích je klíčové

4.8.2022 11:41
Volby do zastupitelstev obcí, 5. října 2018 v Ústí nad Labem - Předlicích. (FOTO: ČTK)
Volby do zastupitelstev obcí, 5. října 2018 v Ústí nad Labem - Předlicích. (FOTO: ČTK)

Podle romských aktivistů je důležité zapojit Romy a Romky do lokální politiky a do rozhodování o tom, kam mají jít finanční prostředky. Podle nich se jedná o klíčovou oblast při řešení situace romské menšiny v Evropě. Informoval o tom zpravodajský server Euractiv.

Romové se musí účastnit voleb jako voliči i jako kandidáti

Zapojením Romů do politického života se zabývá i Evropská strategie rovnosti Romů, kterou prosazuje Evropská komise a její cíle mají být splněny do roku 2030. Romové se mají více účastnit politického života na místní, regionální, národní a celounijní úrovni a má se zvýšit jejich účast ve volbách jako voličů, ale i jako kandidátů.

Avšak aktivní občanská angažovanost Romů je stále na nízké úrovni v celé Evropské unie.

Podle průzkumu v pěti členských zemích EU vydaného v roce 2021 Agenturou EU pro základní práva (FRA) pouze 23 procent romských respondentů sdělilo, že se zajímají o politiku. Navíc pak pouze 29 procent uvedlo, že se zúčastnili místních voleb.

V rámci projektu ROMACT Rada Evropy usiluje o podporu účasti Romů v politice v Bulharsku a Rumunsku, přičemž bere v úvahu to, že Romové nejsou „homogenní“ skupina.  

“Naše komunitní akční skupiny nemají oficiální strukturu, nejsou monolitické, ale naopak jsou jaksi organické a otevřené, takže se může zapojit každý a pak zase odejít, protože jinak skončíte se starými známými,“ uvedla pro Euractiv Ana Oprisan, programová manažerka ROMACTu.

Rada Evropy také pracuje při přípravě Romů k účasti v místní politice přímo s lidmi v terénu.

“V podstatě učíme lidi, jak se zapojit do zasedání místních obecních úřadů,“ dodala Oprisan.

Podle vyjádření Isabely Mihalache, členky sítě ERGO, romští experti hrají na místní úrovni v Rumunsku zásadní roli.

“Potřebuje-li komunita vodu nebo odpadní systém nebo zcela základní vybavení, je mnohem jednodušší to prosadit, pokud jsou Romové zastoupeni v obecním zastupitelstvu,“ zdůraznila Isabela Mihalache.

Romové by se měli zapojit do rozhodování o financích

Důležité je také zapojení Romů a Romek do rozhodování o místních rozpočtech.

“Není to jenom proto, že potřebujeme být začleněni do společnosti, ale také proto, že Romové vědí nejlépe, jaké problémy je třeba řešit,“ vysvětlila Mihalache.

“Někdy také mohu mít nápad, jak problém řešit, protože se jej pravděpodobně snažili řešit  méně formálním způsobem, ale neměli dostatečnou podporu a potřebné zdroje,“ dodala.

V západním Balkáně, kde je diskriminace Romů stále vysoká, pracuje Romská integrační regionální rada pro spolupráci (RCC) na projektu řešícím romské rozpočtování. Účelem je zajistit, aby socioekonomická strategie byla vůči potřebám Romů citlivá.

Podle Aleksandry Bojadjievy, strategické expertky RCC, rozpočet zohledňující potřeby Romů může také pomoci při kontrole, jak jsou prostředky vynakládány a kdo z nich profituje.

Volby do zastupitelstev obcí proběhnou v České republice už 23. a 24. září.

Přečteno: 611x
 

Kam dál:

Štítky:  

EU, ERGO Network, Volby, Evropská komise, Politika, FinanceHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo