romea - logo
28. června 2022 (úterý)
svátek má Lubomír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Aktuálně.cz: Volební úspěch protiromského extremisty šokoval Slováky

Banská Bystrica, Praha, 13.11.2013 13:33, (ROMEA)
Vrána k vráně sedá: slovenský fašista Kotleba se svými věrnými kamarády z Dělnické strany sociální spravedlnosti - vpravo předseda Vandas.
Vrána k vráně sedá: slovenský fašista Kotleba se svými věrnými kamarády z Dělnické strany sociální spravedlnosti - vpravo předseda Vandas.

Před několika lety popíral holokaust, Slovenské národní povstání označil za komunistický puč a na demonstraci zdravil pozdravem Hlinkových gard Na Stráž! Ve svém programu slibuje, že zatočí s "romskými a dalšími parazity".

Kdo? Čtyřicetiletý Marian Kotleba, lídr Lidové strany naše Slovensko a někdejší vůdce soudem zakázané strany Slovenská pospolitost. Z hlasitého mítinkového řečníka, milujícího uniformu, teď povýšil na politika, kterého Slovensko už musí brát vážně.

Ve víkendových krajských volbách zaznamenal nečekaný úspěch. V Banskobystrickém kraji dostal ve volbě župana přes šestadvacet tisíc hlasů, takže skončil druhý. A protože vítězný kandidát vládní strany Směr Vladimír Maňka nezískal více než polovinu odevzdaných hlasů, postoupil Kotleba do druhého kola.

To čekal málokdo. Výsledek v Banskobystrickém kraji je šokem především pro pravicové strany. Kandidát Slovenské demokratické a křesťanské unie - Demokratické strany (SDKU-DS) Ludovít Kaník skončil až třetí za Kotlebou.

Kotleba si protiromskou rétorikou a kritikou vlád za neřešení nezaměstnanosti naklonil frustrované a nespokojené voliče. A ty, kteří vidí v Romech nepřátele a hrozbu.

V programu Kotlebovy strany je například vytvoření domobrany, vystoupení z "teroristického paktu NATO", nastolení sociální spravedlnosti, odstranění "zvýhodňování nejen cikánských příživníků" nebo odmítání "propagace sexuálních úchylek".

Deník Sme napsal, že nejvíce hlasů dostal Kotleba paradoxně v Čierném Balogu, kde žije málo Romů a žádné problémy mezi nimi a většinovou populací tam nejsou.

Dalším paradoxem je, že jako člověk, který se hlásí k odkazu Tisova Slovenského štátu z druhé světové války, dostal velkou podporu i ve vesnici Nemecká nedaleko Brezna, kde je velký památník obětem fašismu. V tamní vápence popravili nacisté na začátku roku 1945 stovky lidí.

"Mladí lidé nevnímají Kotlebu jako neofašistu, ale jako člověka, který říká to, co potřebují slyšet. Kotleba využívá nedostatky systému a toho, že mladí nemají koho volit," cituje SME ředitele Muzea Slovenského národního povstání v Banské Bystrici Stanislava Mičeva.

CWLÝ ČLÁNEK ČTĚTE ZDE

Aktuálně.cz
Přečteno: 1202x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Anticiganismus, Rasismus, Slovensko, Fašismus, Neonacismus, VolbyHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo