romea - logo
19. srpna 2022 (pátek)
svátek má Ludvík

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Alexander Soros k MDR 2021: Slavíme identitu, sebeurčení a jednotu Romů. Naše nadace bude Romy vždy podporovat

8.4.2021 21:20
Alexander Soros, Viceprezident Open Society Foundations (FOTO: Wikimedia Commons)
Alexander Soros, Viceprezident Open Society Foundations (FOTO: Wikimedia Commons)

Viceprezident Open Society Foundations Alexander Soros dnes popřál Romům a Romkám k Mezinárodnímu dni Romů.

"Opre Roma! Vše nejlepší k Mezinárodnímu dni Romů při příležitosti padesátého výročí prvního světového romského kongresu konaného v roce 1971. Je to den, kdy slavíme identitu, sebeurčení a jednotu Romů, ať už žijí kdekoli. Moci otevřeně přiznat a nemuset skrývat svoji identitu je měřítkem toho, jak otevřená a svobodná je společnost - a to je stále důležitější pro Romy, největší a zároveň nejvyloučenější menšinu v Evropě," uvedl na sociální síti Alexander Soros.

"Za posledních 30 let můj otec George Soros a naše nadace pokračovali v odkazu prvního světového romského kongresu prostřednictvím naší podpory Romům a romským institucím. To zahrnuje podporu vzdělávání a založení Evropského romského institutu pro umění a kulturu - ERIAC. A jako nejdůležitější vnímám naši podporu organizací a obhájců romských práv, aby se postavili výzvám dneška a byli připraveni na výzvy zítřka," napsal Soros.

"My v Open Society Foundations budeme vždy projevovat naší solidaritu a podporu pokračujícímu boji Romů," dodal na závěr Alexander Soros.

8. dubna slaví Romové na celém světě Mezinárodní den Romů. Letos uplyne přesně 50 let od významného dne, kdy se sešel historicky první Světový romský kongres, který se konal v Orpingtonu poblíž Londýna v roce 1971. Kongres položil základy mezinárodní spolupráce Romů a romské hnutí dostalo mezinárodní a politicko-společenský rozměr. Romové si tak každoročně připomínají společný původ, jazyk, kulturu, společné sjednocení a spolupráci a především "romipen" ("romství"). 

Přečteno: 755x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Soros George, Open Society Foundations, Mezinárodní den RomůHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo