Aliance pro Evropský romský institut: Romští hrdinové a romský odboj během 2. světové války nesmí být zapomenut

Aliance pro Evropský romský institut vydala u příležitosti 72. výročí povstání v tzv. cikánském táboře v Osvětimi prohlášení, ve kterém přibližuje historii vzniku Dne romského odboje, který se 16. května slaví po celé Evropě i ve světě. Zpravodajský server Romea.cz zveřejňuje prohlášení v plném znění.
Prohlášení Aliance pro Evropský institut
Na dnešní den, 16. květen roku 2016, připadá 72. výročí povstání v tzv. zigeunerlager neboli „cikánském táboře“ v Osvětimi-Březince. Dne 15. května roku 1944 nařídily SS pozabíjet 6500 žen, mužů a dětí, kteří byli v zigeunerlager uvězněni. Když večer 16. května tábor obklíčily náklaďáky SS a jeho obyvatelům bylo nařízeno, aby vyšli ven, romští a sintští vězňové odmítli baráky opustit. S pomocí kamení, pracovního náčiní, klacků a nahrubo vyrobených zbraní zahnali stráže SS pryč. K takovému odmítnutí, takovému odboji ještě nikdy předtím nedošlo. Po vypjatém střetu byl SS vydán rozkaz, aby tábor opustily, a jeho obyvatelé byli pro tu chvíli zachráněni.
V roce 2010 uspořádala organizace Hlas Romů (La Voix des Rroms) první mezinárodní vzpomínkovou událost k povstání v osvětimském zigeunerlager 16. května 1944. Od té doby se objevovalo stále větší množství literatury, výzkumu, vyprávění, ztělesnění a uměleckých ztvárnění vztahujících se či inspirovaných událostmi tohoto dne a Den romského odboje se v současnosti slaví po celé Evropě i ve světě.
Připomenutím tohoto povstání si uvědomujeme a ustavujeme důležitost romského odboje a také možnost spojit síly v boji proti útlaku v těch nejtěžších chvílích, dokonce i tváří v tvář masovým vraždám a genocidě.
Pro udržení vzpomínky na romský odboj hrají důležitou roli svědectví samotných Romů i dalších lidí, kteří holocaust přežili. Romští učenci, umělci, organizace a aktivisté spolu s různými institucemi a výzkumníky neromského původu pořádají vedle vzpomínkových aktivit také nová šetření tohoto povstání. Výzkum ukazuje, jak romský odboj a jejich strategie pro přežití umožnily vidět Romy v novém světle, odlišném od toho, v němž vypadají jako oběti. Tyto strategie pro přežití uchovávají a udržují lidskou důstojnost i za výsostně znepokojivých podmínek.
Výzkum dokládá historii útěků, povstání ve dnech 16. května 1944 a 2. srpna 1944, zkoumá vzpomínky na romské hrdiny a podporu romského odboje mezi ostatním obyvatelstvem, ale i aktivní a hrdinskou účast Romů v partizánských hnutích po celé Evropě, která se ocitla pod nadvládou nacistického režimu. V tomto procesu znovuobjevování romského odboje se vynořuje inspirující model pro poznání a vědomí Romů a jejich nositele.
V rámci tohoto vynořujícího se procesu přeučování a přepisování romské historie lze rozpoznat řadu způsobů, jak můžeme zaměnit historii útlaku za praktiky, momenty a příběhy odboje. Klíčem k tomuto přeučování je vytvoření nového pojetí romského odboje jakožto romské houževnatosti, pozorovatelné v historii i dnes v boji proti různým formám útisku.
Tento odboj a houževnatost nám připomínají různá shromáždění, aktivity a další (politické a kulturní) události odehrávající se mezi Romy v různých zemích. Současní umělci kladou důraz na ztělesnění a příběhy romského odboje jakožto hlavní rysy romské zkušenosti. Dokonce i samotné umění Romů je vnímáno jakožto uvážená a tvůrčí metoda romského odboje, dobře ustavená podoba přežití kultury a ukázka etického i politického závazku vůči budoucnosti komunity Romů.
16. května 2016 se po celé Evropě zapojujeme do vzpomínkových aktivit, abychom si připomenuli důležitost povstání v zigeunerlager dne 16. května 1944. Bereme si z této dějinné události nabízenou lekci o tom, jak Romové museli hrát aktivní a uvědomělou roli ve směřování svých životů a definování své vlastní víry, ať již během holocaustu anebo po něm. V tento den oslavujeme sílu Romů, kteří se dokáží sjednotit, i spojenectví, která je možné vybudovat pro to, aby Romové našli své sebeurčení.
Aliance pro Evropský romský institut:
- Katalin Barsony, výkonná ředitelka nadace Romedia, generální ředitelka BAXT Films, Myagunya, spolupracovnice Viktoriánské katedry umění na Universitě v Melbourne
- William Bila, člen rady Nadace pro vzdělávání Romů
- Nicoleta Bitu, ředitelka Centra pro romské studie v Bukurešti
- Ethel Brooks, profesorka sociologie a studia genderu a feminismu na Univerzitě Rutgers; členka Památkového ústav holocaustu v USA
- Timea Junghaus, kurátorka, výzkumnice a historička umění na maďarské Akademii věd
- Sead Kazanxhiu, umělec
- Angéla Kóczé, hostující docentka studií feminismu, genderu a sexuality, Universita Wake Forest
- Saimir Mile, právník a odborník na romský jazyk
- Andrzej Mirga, předseda rady Nadace pro vzdělávání Romů
- Anna Mirga-Kruszelnicka, antropoložka, doktorské studium na Nezávislé universitě v Barceloně
- Ciprian Necula, romský aktivista, docent na SNSPA, Bukurešt
- Dijana Pavlovic, herečka a producentka
- Nadir Redzepi, výkonný ředitel Nadace pro vzdělávání Romů
- Romani Rose, ředitel německé Rady pro Sinty a Romy
- Iulius Rostas, hostující přednášející na universitě Corvinus a spolupracovník Institutu pro pokročilá studia, Universita střední Evropy
- Mihaela Zatreanu, úřednice Národního programu - ROMACT, Rumunsko
Nepřehlédněte:
Kam dál:
- Liberec dá milion na exkurze do míst spjatých s holocaustem
- Komerční šíření nacismu a podobných hnutí bude nesjpíš trestné. Poslanci novelu odhlasovali, teď půjde do Senátu
- Policie uzavřela případ propagace nacismu. Na nakladatelství Naše vojsko podala žalobu!
- Izrael plánuje na celém světě očkovat židovské přeživší holokaustu proti koronaviru
- Poslanec Volný zveřejnil nechutnou koláž: Očkování přirovnal k holokaustu, místo "Arbeit macht frei" je na bráně koncentráku v Osvětimi nápis "Vakcínou ke svobodě"
- Socha zachránce židovských dětí Nicholase Wintona na hlavním nádraží v Praze má opět poničené brýle
- Žena, která si připnula židovskou hvězdu na demonstraci proti koronaviru, byla ombudsmanka liberecké organizace. Ve své funkci skončila, zneuctila oběti holokaustu
- Památník ticha bude novou organizací ministerstva kultury. Bude vzdělávat a bojovat proti xenofobii, antisemitismu a dalším extremistickým projevům
- V Osvětimi bylo zavražděno více než 200 tisíc dětí. Další výročí osvobození tábora proto bude věnováno jim
- Renata Berkyová: Romové své romství po válce tajili
- Německo zakázalo nacistickou skupinu Wolfsbrigade 44. Policisté provedli razii a zatýkali
- Před 100 lety se narodil Richard Glazar. Uprchl z Treblinky a napsal o hrůzách, které se tam odehrály
Štítky:
Nacismus, Holocaust, koncentrační tábor, OsvětimHLAVNÍ ZPRÁVY

videoRomové a očkování proti onemocnění COVID-19. Kdo si nechá dát vakcínu a kdo ne?
18.1.2021 22:10
Občanští členové "romské rady": Křeček nezná své kompetence, k romské strategii se vyjadřuje nepravdivě, soustavně cíleně podkopává důstojnost Romů
18.1.2021 15:03