romea - logo
20. června 2019 (čtvrtek)
svátek má Květa
Loading
rozšířené vyhledávaní

Aliance pro Evropský romský institut: Romští hrdinové a romský odboj během 2. světové války nesmí být zapomenut

20.5.2016 14:10
Osvětim (FOTO: Gabriela Hrabaňová)
Osvětim (FOTO: Gabriela Hrabaňová)

Aliance pro Evropský romský institut vydala u příležitosti 72. výročí povstání v tzv. cikánském táboře v Osvětimi prohlášení, ve kterém přibližuje historii vzniku Dne romského odboje, který se 16. května slaví po celé Evropě i ve světě. Zpravodajský server Romea.cz zveřejňuje prohlášení v plném znění.

Prohlášení Aliance pro Evropský institut

Na dnešní den, 16. květen roku 2016, připadá 72. výročí povstání v tzv. zigeunerlager neboli „cikánském táboře“ v Osvětimi-Březince. Dne 15. května roku 1944 nařídily SS pozabíjet 6500 žen, mužů a dětí, kteří byli v zigeunerlager uvězněni. Když večer 16. května tábor obklíčily náklaďáky SS a jeho obyvatelům bylo nařízeno, aby vyšli ven, romští a sintští vězňové odmítli baráky opustit. S pomocí kamení, pracovního náčiní, klacků a nahrubo vyrobených zbraní zahnali stráže SS pryč. K takovému odmítnutí, takovému odboji ještě nikdy předtím nedošlo. Po vypjatém střetu byl SS vydán rozkaz, aby tábor opustily, a jeho obyvatelé byli pro tu chvíli zachráněni.

V roce 2010 uspořádala organizace Hlas Romů (La Voix des Rroms) první mezinárodní vzpomínkovou událost k povstání v osvětimském zigeunerlager 16. května 1944. Od té doby se objevovalo stále větší množství literatury, výzkumu, vyprávění, ztělesnění a uměleckých ztvárnění vztahujících se či inspirovaných událostmi tohoto dne a Den romského odboje se v současnosti slaví po celé Evropě i ve světě.

Připomenutím tohoto povstání si uvědomujeme a ustavujeme důležitost romského odboje a také možnost spojit síly v boji proti útlaku v těch nejtěžších chvílích, dokonce i tváří v tvář masovým vraždám a genocidě.

Pro udržení vzpomínky na romský odboj hrají důležitou roli svědectví samotných Romů i dalších lidí, kteří holocaust přežili. Romští učenci, umělci, organizace a aktivisté spolu s různými institucemi a výzkumníky neromského původu pořádají vedle vzpomínkových aktivit také nová šetření tohoto povstání. Výzkum ukazuje, jak romský odboj a jejich strategie pro přežití umožnily vidět Romy v novém světle, odlišném od toho, v němž vypadají jako oběti. Tyto strategie pro přežití uchovávají a udržují lidskou důstojnost i za výsostně znepokojivých podmínek.

Výzkum dokládá historii útěků, povstání ve dnech 16. května 1944 a 2. srpna 1944, zkoumá vzpomínky na romské hrdiny a podporu romského odboje mezi ostatním obyvatelstvem, ale i aktivní a hrdinskou účast Romů v partizánských hnutích po celé Evropě, která se ocitla pod nadvládou nacistického režimu. V tomto procesu znovuobjevování romského odboje se vynořuje inspirující model pro poznání a vědomí Romů a jejich nositele.

V rámci tohoto vynořujícího se procesu přeučování a přepisování romské historie lze rozpoznat řadu způsobů, jak můžeme zaměnit historii útlaku za praktiky, momenty a příběhy odboje. Klíčem k tomuto přeučování je vytvoření nového pojetí romského odboje jakožto romské houževnatosti, pozorovatelné v historii i dnes v boji proti různým formám útisku.

Tento odboj a houževnatost nám připomínají různá shromáždění, aktivity a další (politické a kulturní) události odehrávající se mezi Romy v různých zemích. Současní umělci kladou důraz na ztělesnění a příběhy romského odboje jakožto hlavní rysy romské zkušenosti. Dokonce i samotné umění Romů je vnímáno jakožto uvážená a tvůrčí metoda romského odboje, dobře ustavená podoba přežití kultury a ukázka etického i politického závazku vůči budoucnosti komunity Romů.

16. května 2016 se po celé Evropě zapojujeme do vzpomínkových aktivit, abychom si připomenuli důležitost povstání v zigeunerlager dne 16. května 1944. Bereme si z této dějinné události nabízenou lekci o tom, jak Romové museli hrát aktivní a uvědomělou roli ve směřování svých životů a definování své vlastní víry, ať již během holocaustu anebo po něm. V tento den oslavujeme sílu Romů, kteří se dokáží sjednotit, i spojenectví, která je možné vybudovat pro to, aby Romové našli své sebeurčení.

Aliance pro Evropský romský institut:

 • Katalin Barsony, výkonná ředitelka nadace Romedia, generální ředitelka BAXT Films, Myagunya, spolupracovnice Viktoriánské katedry umění na Universitě v Melbourne
 • William Bila, člen rady Nadace pro vzdělávání Romů
 • Nicoleta Bitu, ředitelka Centra pro romské studie v Bukurešti
 • Ethel Brooks, profesorka sociologie a studia genderu a feminismu na Univerzitě Rutgers; členka Památkového ústav holocaustu v USA
 • Timea Junghaus, kurátorka, výzkumnice a historička umění na maďarské Akademii věd
 • Sead Kazanxhiu, umělec
 • Angéla Kóczé, hostující docentka studií feminismu, genderu a sexuality, Universita Wake Forest
 • Saimir Mile, právník a odborník na romský jazyk
 • Andrzej Mirga, předseda rady Nadace pro vzdělávání Romů
 • Anna Mirga-Kruszelnicka, antropoložka, doktorské studium na Nezávislé universitě v Barceloně
 • Ciprian Necula, romský aktivista, docent na SNSPA, Bukurešt
 • Dijana Pavlovic, herečka a producentka
 • Nadir Redzepi, výkonný ředitel Nadace pro vzdělávání Romů
 • Romani Rose, ředitel německé Rady pro Sinty a Romy
 • Iulius Rostas, hostující přednášející na universitě Corvinus a spolupracovník Institutu pro pokročilá studia, Universita střední Evropy
 • Mihaela Zatreanu, úřednice Národního programu - ROMACT, Rumunsko
Aliance pro Evropský romský institut
Přečteno: 1162x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Nacismus, Holocaust, koncentrační tábor, OsvětimHLAVNÍ ZPRÁVY

Setkání romských studentů Baruvas v Týnci nad Sázavou (květen 2019) (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

videoROMEA spustila kampaň na podporu romských studentů. Zapojit se můžete i vy!

11.6.2019 11:45
ROMEA spustila další fundrasingovou kampaň na podporu romských studentů středních a vyšších odborných škol, tentokrát s názvem Společně to dokážeme. Pětiletý projekt Romský stipendijní program pro studenty SŠ a VOŠ odstartovala ROMEA v ropce 2016. Za tu doby podpořila stipendiem 198 studentů středních a vyšších odborných škol, umožnila studentům zúčastnit se 283 vzdělávacích kurzů, doučování nebo školních exkurzí a uspořádala 9 studentských setkání BARUVAS pro 215 studentů.
 celý článek

Památník v Lidicích. (FOTO: Wikipedia.org)

Před 77 lety vypálili nacisté Lidice. V sobotu proběhne v památníku pietní akt

10.6.2019 15:56
V sobotu 15. června od 10:00 proběhne v Památníku Lidice Pietní vzpomínka k 77. výročí vyhlazení obce Lidice a osady Ležáky. V Ležácích se vzpomínková akce uskuteční v neděli 23. června.
 celý článek

--ilustrační foto--

Několik bitek v Kojetíně, medializuje se pouze ta "romská", starosta píše o "cikánském zlořádu"

10.6.2019 14:37
Na Masarykově náměstí v Kojetíně došlo v pátek 7.června večer k hromadné rvačce dvou skupin lidí. Podle starosty obce Leoše Ptáčka šlo o místní Romy. Zraněni byli dva lidé, došlo k poškození automobilu a střelbě z plynové pistole. Případ policisté vyšetřují jako trestné činy výtržnictví, poškození cizí věci a pokus těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo