romea - logo
28. června 2022 (úterý)
svátek má Lubomír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Američan ve vlaku ubodal dva cestující, kteří se zastali muslimek. Oregon drží smutek za hrdiny

30.5.2017 12:23
Útočník z Portlandu, Jeremy Joseph Christian (Foto: Repro YouTube)
Útočník z Portlandu, Jeremy Joseph Christian (Foto: Repro YouTube)

Dvě mladé muslimky, z nichž jedna měla na hlavě šátek, obtěžoval 35letý Jeremy Joseph Christian v příměstském vlaku v Portlandu. Podle svědků na dívky křičel, že by všichni muslimové měli zemřít, protože léta zabíjejí křesťany.

Žen se zastalo několik cestujících, z nichž dva pobodal Christian tak vážně, že jeden z nich zemřel na místě a druhý po převozu do nemocnice. Další muž utrpěl lehká zranění. Podle BBC měl později ke své fotce z nemocnice napsat, že „plivl do oka nenávisti a přežil,“.

Policie útočníka krátce po činu zadržela, obvinila z dvojnásobné vraždy, pokusu o vraždu a nelegálního držení zbraně. Podle některých měl být dlouhodobým stoupencem nacionalismu a trpět bipolární poruchou osobnosti.

Rada americko-islámských vztahů v souvislosti s útokem vyzvala amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby se postavil proti islamofobii, která je podle ní v USA na vzestupu. Rada šéfa Bílého domu také obvinila, že rostoucí nenávist vůči muslimům souvisí s jeho výroky.

Pro rodiny tří mužů, kteří se dívek zastali, byla vypsána finanční sbírka, stát Oregon vzpomíná na zavražděné muže jako na hrdiny. K tragédii se vyjádřila i bývalá prezidentská kandidátka Hillary Clinton. „Nikdo by neměl čelit rasistickým útokům. A nikdo by neměl obětovat život, aby je zastavil,“ napsala na svůj Twitter.

Americký prezident odsoudil útok v pondělí. „Páteční útoky z Portlandu jsou nepřijatelné. Oběti se postavily nenávisti a netoleranci. Modlíme se za ně,“ uvedl Trump na oficiálním twitterovém účtu prezidentského úřadu.

Přečteno: 1468x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, USA, Zločin, Nenávist, muslimové, KriminalitaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo