romea - logo
26. června 2022 (neděle)
svátek má Adriana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Americká administrativa Joe Bidena popřála Romům k Mezinárodnímu dni Romů. Na velvyslanectví v Praze zavlála romská vlajka

8.4.2021 22:09
Ministr zahraničí USA Antony Blinken a Chargé d´affaires Velvyslanectví USA v Praze Jennifer Bachus (Koláž: Romea.cz)
Ministr zahraničí USA Antony Blinken a Chargé d´affaires Velvyslanectví USA v Praze Jennifer Bachus (Koláž: Romea.cz)

Ministr zahraničí USA Antony Blinken a Chargé d´affaires Velvyslanectví USA v Praze Jennifer Bacchus popřáli Romům a Romkám k dnešnímu Mezinárodnímu dni Romů.

"Dnes oslavujeme bohaté dědictví romské komunity a pamatujeme na utrpení a diskriminaci, které nadále přetrvávají. Na Mezinárodní den Romů žádáme všechny vlády, aby dodržovaly své mezinárodní závazky a závazky v oblasti lidských práv," uvedl Antony Blinken.

"Slavíme kulturní odkaz Romů, romský jazyk a snahu Romů stát se plnohodnotnými členy společnosti v České republice a na celém světě," uvedla ve videu nahraném na sociální sítě Chargé d´affaires Velvyslanectví USA v Praze Jennifer Bacchus. "Na znamení naší podpory vyvěsíme na budově velvyslanectví romskou vlajku," dodala Bacchus.

8. dubna slaví Romové na celém světě Mezinárodní den Romů. Letos uplyne přesně 50 let od významného dne, kdy se sešel historicky první Světový romský kongres, který se konal v Orpingtonu poblíž Londýna v roce 1971. Kongres položil základy mezinárodní spolupráce Romů a romské hnutí dostalo mezinárodní a politicko-společenský rozměr. Romové si tak každoročně připomínají společný původ, jazyk, kulturu, společné sjednocení a spolupráci a především "romipen" ("romství"). 

VIDEO

Přečteno: 1019x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

USA, Joe Biden, Mezinárodní den Romů, velvyslanectvíHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo