romea - logo
24. května 2022 (úterý)
svátek má Jana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Americká CNN: Romští uprchlíci z Ukrajiny jsou v Polsku diskriminováni

27.4.2022 0:17
Romští uprchlíci z Ukrajiny v Polsku (FOTO: repro video CNN)
Romští uprchlíci z Ukrajiny v Polsku (FOTO: repro video CNN)

Reportéři americké televizní stanice CNN zdokumentovali v Polsku diskriminaci romských uprchlíků z Ukrajiny. Stejně jako v České republice je problém pro Romy najít vhodné ubytování.

“Pohybujeme se od ubytovny k ubytovně, nikde nás nechtějí. Zacházejí s námi úplně jinak než s etnickými Ukrajinci. Spolu s mými dětmi vidíme, jak ostatní Ukrajinci opouštějí ubytovny a odcházejí do pronajatých bytů a domů,” řekla americké zpravodajské stanici CNN Maša Gorniak, která uprchla spolu s dětmi z městečka nedaleko Lvova. Její manžel zůstal na Ukrajině a bojuje proti ruským okupantům.

Všichni uprchlíci jsou Ukrajinci, ale Romové nejsou považováni za “bílé”. Romské neziskové organizace se snaží ze všech sil romským uprchlíkům pomáhat.  

“Je velký problém, jak se v Polsku s romskými uprchlíky zachází,” uvedl Rajmund Siwak, jeden z romských dobrovolníků. Obchází ubytovny a shromažďuje romské rodiny, pro které se jeho organizace snaží najít ubytování.

“Ano, je to rasismus, otevřený nepokrytý rasismus,“ dodala vedoucí jedné z romských neziskovek Joanna Talewicz. “Nikdo se jich nechce ujmout, nikdo v celém Polsku. Pro tyto lidi nelze zajistit ani podnájem, dokonce i když máte čím zaplatit,” poznamenává smutně Talewicz, které se podařilo nakonec v Polsku najít pro romské uprchlíky tři domy.

Romské rodiny jsou zpravidla velmi početné a je těžké pro ně najít vhodné ubytování, říká Joanna Talewicz. “V této válce, v těchto strašných podmínkách však musíme pomáhat všem uprchlíkům. Nikdy jsem si ale nemyslela, že ve válce se budeme setkávat s takovým rasismem. Byla jsem velmi naivní,” dodala.

A co na tuto situaci v Polsku říká Evropská komise a polské úřady, které reportéři CNN oslovili? Varšavský magistrát tvrdí, že od romské komunity nedostal žádné stížnosti, a tudíž nebyly žádné stížnosti vyšetřovány. Polské ministerstvo vnitra prohlásilo, že je “v neustálém kontaktu s představiteli romské komunity.” Představitelé Evropské unie sdělili, že začátkem března navštívili příhraniční oblasti Polska a dalších zemí sousedících s Ukrajinou s tím, že “neshledali žádné případy diskriminace nebo rasismu.”

Přečteno: 1085x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Ukrajina, Polsko, Uprchlíci, Migrace, Diskriminace, Rasismus, Válka, RuskoHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo