romea - logo
16. září 2019 (pondělí)
svátek má Ludmila
Loading
rozšířené vyhledávaní

Americká média řeší problematické soužití romských přistěhovalců se starousedlíky. Podle mnohých jsou na vině předsudky a neinformovanost

19.7.2017 17:00
Zpráva televizní stanice FoxNews o údajných problémech v soužití s Romy z Rumunska (zdroj: Repro YouTube)
Zpráva televizní stanice FoxNews o údajných problémech v soužití s Romy z Rumunska (zdroj: Repro YouTube)

Pozornost amerických médií vzbudilo přistěhování zhruba 40 romských migrantů původem z Rumunska do malého sedmitisícového města California nedaleko Pittsburghu v americkém státě Pensylvánie. Podle deníku Pittsburgh Post-Gazette se žadatelé o azyl dostali do městečka v rámci Přistěhovaleckého programu Spojených států amerických.

Názory místních se rozcházejí

Nedlouho poté, co sem žadatelé o azyl přibyli, svolal městský obvod radu, na níž se řešily otázky a obavy z možných důsledků nového soužití. Členové rady, úředník městské samosprávy i velitel policie Richard Encapera uvedli, že neměli žádnou zprávu o plánovaném příchodu imigrantů a měli problém se domoci vysvětlení a asistence federálních úřadů.

Několik starousedlíků se vyjádřilo, že měli vidět příchozí Romy, jak „kálejí na ulici, sekají hlavy slepicím na veřejnosti a dopouštějí se dopravních přestupků“. Místní úřady i policie však jejich tvrzení zpochybňují.

Zároveň však uvedli, že nebyly zaznamenány žádné případy násilí či agrese, a že ti z nově příchozích, kteří se dopustili drobných přestupků, byli adekvátně sankcionováni a své pokuty řádně uhradili. Několik starousedlíků se totiž vyjádřilo, že měli vidět příchozí Romy, jak „kálejí na ulici, sekají hlavy slepicím na veřejnosti a dopouštějí se dopravních přestupků“. Místní úřady i policie však jejich tvrzení zpochybňují.

Přistěhovalci čekají na azyl

První rumunští Romové přišli do „malé Kalifornie“ v polovině letošního května. Podle slov jednoho z příchozích, čtyřiadvacetiletého Aliho George, který se narodil v Bukurešti, je do městečka California přivedla touha po přátelském prostředí a vidina nižších nákladů na živobytí. Další Romové, kteří se od setkání starousedlíků snaží nebýt příliš na očích, pak na dotazy amerických médií uvedli, že do Států přijeli v naději, že uniknou dlouhodobé perzekuci ve své domovině a že v současné chvíli podstupojí proces čekání na udělení azylu.

Příchozí Romy brzy následovali další, a po vraždě bratra jednoho ze členů rozsáhlé rodiny, ke které došlo ještě na území Rumunska, přijeli z dalších amerických států do města pozůstalé navštívit i jejich vzdálenější příbuzní, kteří se však v místě zdržují pouze přechodně. Podle slov jednoho z příbuzných je pro členy rodiny jakožto pro stoupence ortodoxní katolické víry důležité, aby byli v časech tragédie pospolu a uctili památku mrtvého modlitbami.

Kulturní šok nebo neznalost?

Většina Romů si ve městě sehnala bydlení přes místního realitního makléře Vita Dentina. Díky statusu žadatelů o politický azyl mají možnost žádat o přechodné ubytování v rámci federálního programu „Alternativa místo detence“.

„Nazývají se ´gypsies´, uvedl Dentino pro Post Gazette „Je pravda, že odhazovali odpadky na dvorek, ale když jsem je na to upozornil, uklidili je. Myslím, že zdejší lidé přehánějí,“ dodal Dentino.

Padesátiletá starousedlice Lisa Buday se vyjádřila, že s příchozími neměla jediný problém a že se s nimi normálně zdraví, další obyvatelé se vyjádřili v tom smyslu, že podezřívavost místních se rodí z jejich strachu a neinformovanosti.

Také další obyvatelé městečka vidí situaci o poznání méně dramaticky. Padesátiletá starousedlice Lisa Buday se vyjádřila, že s příchozími neměla jediný problém a že se s nimi normálně zdraví, další obyvatelé se vyjádřili v tom smyslu, že podezřívavost místních se rodí z jejich strachu a neinformovanosti.

“Když sem přišli poprvé, říkala jsem si, ´a jéje´“, zmínila se například místní prodavačka. „Jakmile je ale lépe poznáte, problémy zmizí,“ uvedla. „Děti jsou moc roztomilé a dospělí se učí místním zvyklostem. Zpočátku například používali zadní vchod, protože nerozuměli nápisu ´nouzový východ´ – jakmile jsme sem ale umístili ceduli v romštině, nikdo se už ke dveřím nepřiblížil,“ vylíčila deníku Post-Gazette.

Mediální obraz

Na události v Californii hojně reagují i americká média: během posledních dní vznikl bezpočet televizních reportáží, objevila se propagandistická videa na YouTube a další články v bulvárním tisku i ve velkých médiích – některé z nich věnované přímo analýzám dosavadních mediálních výstupů ze strany konzervativního pravicového tisku a jeho způsobu prezentace událostí.

Jako jedna z prvních přišla s komentářem televizní stanice FoxNews.com, která se v rámci zpravodajské relace Tucker Carlson Tonight ve studiu spojila s americkým Romem Georgem Elim, který žije ve Státech od narození a cítí se být Američanem.

Moderátor Tucker Carlson použil v reportáži plošná hodnocení o „integraci, která se nedaří“ či „komunitě, která má pramálo ohledů ať už vůči zákonu či vůči občanské slušnosti“, a přestože článek stejného serveru zmiňuje i množství pozitivně laděných interakcí mezi obyvateli a nově příchozími Romy, televizní relace se selektivně soustředí už jen na zdůrazňování těžkostí.

Podobné rétoriky se následně chopila i některé další média; jejich souhrn naleznete zde.

Podle posledních dostupných údajů získalo v roce 2014 azyl pouhých 10 žadatelů z Rumunska, jejich etnická příslušnost nebyla upřesněna.

Přečteno: 4022x
 

Kam dál:

Štítky:  

Romové, Zahraniční, USA, Soužití, Předsudky, MonitoringHLAVNÍ ZPRÁVY

Hoax o jedovatých balíčcích kosmetiky - září 2019 (Koláž: Romea.cz)

Hoax o balíčcích s jedovatými vzorky kosmetiky se šíří mezi Romy v Evropě. Poprvé se tento hoax objevil už v roce 2002

12.9.2019 10:52
Na sociálních sítích a po e-mailech se v posledních dnech hlavně mezi romskou komunitou šíří hoax o tom, že romským rodinám ve Francii chodí do schránek reklamní balíčky s kosmetikou obsahující jed. Ve stejnou dobu se začal šířit podobný hoax, kde jsou ale oběťmi těchto zásilek Izraelky. Zpráva o jedovatých vzorcích se poprvé objevila už v roce 2002 a nyní se znovu vrací do oběhu.
 celý článek

Archeologický průzkum v Letech u Písku - 10. 9. 2019 (FOTO: Tereza Heková, Romea.cz)

videoArcheologové odkryli dva hroby obětí tzv. cikánského tábora v Letech u Písku, jde o novorozence a ženu. Našli i další hrobové jámy

10.9.2019 15:10
Archeologové našli v Letech na Písecku, kde byl za války romský koncentrační tábor, hroby jednotlivců. Odkryli jeden hrob s pozůstatky vězeňkyně mladší 40 let a jeden hrob pravděpodobně novorozence. Nalezli i sedm hrobových jam. Podle písemných pramenů by v místě mělo být pohřbeno 120 vězňů, z toho přes 70 dětí, hřbitov by měl mít rozlohu 400 metrů čtverečních. Výzkum v úterý skončil. Novinářům to řekli archeologové a zástupci Muzea romské kultury, které chce v místě vybudovat památník romského holokaustu a otevřít ho do roku 2023.
 celý článek

Lipník nad Bečvou (Koláž: Romea.cz)

Rasistický útok na romské děti: Policisté navrhli obžalovat muže a ženu, kteří útočili v Lipníku nad Bečvou

10.9.2019 11:00
Policisté navrhli obžalovat muže a ženu, kteří na jaře v Lipníku nad Bečvou na Přerovsku napadli skupinu romských dětí a byli za to obviněni ze tří trestných činů včetně hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob. ČTK to dnes řekla policejní mluvčí Miluše Zajícová. Muži a ženě hrozí až pět let vězení.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo