romea - logo
8. prosince 2019 (neděle)
svátek má Květoslava
Loading
rozšířené vyhledávaní

Americká média řeší problematické soužití romských přistěhovalců se starousedlíky. Podle mnohých jsou na vině předsudky a neinformovanost

19.7.2017 17:00
Zpráva televizní stanice FoxNews o údajných problémech v soužití s Romy z Rumunska (zdroj: Repro YouTube)
Zpráva televizní stanice FoxNews o údajných problémech v soužití s Romy z Rumunska (zdroj: Repro YouTube)

Pozornost amerických médií vzbudilo přistěhování zhruba 40 romských migrantů původem z Rumunska do malého sedmitisícového města California nedaleko Pittsburghu v americkém státě Pensylvánie. Podle deníku Pittsburgh Post-Gazette se žadatelé o azyl dostali do městečka v rámci Přistěhovaleckého programu Spojených států amerických.

Názory místních se rozcházejí

Nedlouho poté, co sem žadatelé o azyl přibyli, svolal městský obvod radu, na níž se řešily otázky a obavy z možných důsledků nového soužití. Členové rady, úředník městské samosprávy i velitel policie Richard Encapera uvedli, že neměli žádnou zprávu o plánovaném příchodu imigrantů a měli problém se domoci vysvětlení a asistence federálních úřadů.

Několik starousedlíků se vyjádřilo, že měli vidět příchozí Romy, jak „kálejí na ulici, sekají hlavy slepicím na veřejnosti a dopouštějí se dopravních přestupků“. Místní úřady i policie však jejich tvrzení zpochybňují.

Zároveň však uvedli, že nebyly zaznamenány žádné případy násilí či agrese, a že ti z nově příchozích, kteří se dopustili drobných přestupků, byli adekvátně sankcionováni a své pokuty řádně uhradili. Několik starousedlíků se totiž vyjádřilo, že měli vidět příchozí Romy, jak „kálejí na ulici, sekají hlavy slepicím na veřejnosti a dopouštějí se dopravních přestupků“. Místní úřady i policie však jejich tvrzení zpochybňují.

Přistěhovalci čekají na azyl

První rumunští Romové přišli do „malé Kalifornie“ v polovině letošního května. Podle slov jednoho z příchozích, čtyřiadvacetiletého Aliho George, který se narodil v Bukurešti, je do městečka California přivedla touha po přátelském prostředí a vidina nižších nákladů na živobytí. Další Romové, kteří se od setkání starousedlíků snaží nebýt příliš na očích, pak na dotazy amerických médií uvedli, že do Států přijeli v naději, že uniknou dlouhodobé perzekuci ve své domovině a že v současné chvíli podstupojí proces čekání na udělení azylu.

Příchozí Romy brzy následovali další, a po vraždě bratra jednoho ze členů rozsáhlé rodiny, ke které došlo ještě na území Rumunska, přijeli z dalších amerických států do města pozůstalé navštívit i jejich vzdálenější příbuzní, kteří se však v místě zdržují pouze přechodně. Podle slov jednoho z příbuzných je pro členy rodiny jakožto pro stoupence ortodoxní katolické víry důležité, aby byli v časech tragédie pospolu a uctili památku mrtvého modlitbami.

Kulturní šok nebo neznalost?

Většina Romů si ve městě sehnala bydlení přes místního realitního makléře Vita Dentina. Díky statusu žadatelů o politický azyl mají možnost žádat o přechodné ubytování v rámci federálního programu „Alternativa místo detence“.

„Nazývají se ´gypsies´, uvedl Dentino pro Post Gazette „Je pravda, že odhazovali odpadky na dvorek, ale když jsem je na to upozornil, uklidili je. Myslím, že zdejší lidé přehánějí,“ dodal Dentino.

Padesátiletá starousedlice Lisa Buday se vyjádřila, že s příchozími neměla jediný problém a že se s nimi normálně zdraví, další obyvatelé se vyjádřili v tom smyslu, že podezřívavost místních se rodí z jejich strachu a neinformovanosti.

Také další obyvatelé městečka vidí situaci o poznání méně dramaticky. Padesátiletá starousedlice Lisa Buday se vyjádřila, že s příchozími neměla jediný problém a že se s nimi normálně zdraví, další obyvatelé se vyjádřili v tom smyslu, že podezřívavost místních se rodí z jejich strachu a neinformovanosti.

“Když sem přišli poprvé, říkala jsem si, ´a jéje´“, zmínila se například místní prodavačka. „Jakmile je ale lépe poznáte, problémy zmizí,“ uvedla. „Děti jsou moc roztomilé a dospělí se učí místním zvyklostem. Zpočátku například používali zadní vchod, protože nerozuměli nápisu ´nouzový východ´ – jakmile jsme sem ale umístili ceduli v romštině, nikdo se už ke dveřím nepřiblížil,“ vylíčila deníku Post-Gazette.

Mediální obraz

Na události v Californii hojně reagují i americká média: během posledních dní vznikl bezpočet televizních reportáží, objevila se propagandistická videa na YouTube a další články v bulvárním tisku i ve velkých médiích – některé z nich věnované přímo analýzám dosavadních mediálních výstupů ze strany konzervativního pravicového tisku a jeho způsobu prezentace událostí.

Jako jedna z prvních přišla s komentářem televizní stanice FoxNews.com, která se v rámci zpravodajské relace Tucker Carlson Tonight ve studiu spojila s americkým Romem Georgem Elim, který žije ve Státech od narození a cítí se být Američanem.

Moderátor Tucker Carlson použil v reportáži plošná hodnocení o „integraci, která se nedaří“ či „komunitě, která má pramálo ohledů ať už vůči zákonu či vůči občanské slušnosti“, a přestože článek stejného serveru zmiňuje i množství pozitivně laděných interakcí mezi obyvateli a nově příchozími Romy, televizní relace se selektivně soustředí už jen na zdůrazňování těžkostí.

Podobné rétoriky se následně chopila i některé další média; jejich souhrn naleznete zde.

Podle posledních dostupných údajů získalo v roce 2014 azyl pouhých 10 žadatelů z Rumunska, jejich etnická příslušnost nebyla upřesněna.

Přečteno: 4026x
 

Kam dál:

Štítky:  

Romové, Zahraniční, USA, Soužití, Předsudky, MonitoringHLAVNÍ ZPRÁVY

Vánoce na turistické základně Myšinec v Budišovicích u Hrabyně prožily děti z dětských domovů z Čeladné, Příbora, Liptálu, Býchor a Uherského Ostrohu. (FOTO: Vladislav Sobol)

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici

25.11.2019 11:33
V České republice vyrůstá v dětských domovech a dalších typech zařízení pobytové péče přes 8 000 dětí, z toho několik stovek ročně odchází do dospělosti.
 celý článek

Dalibor Karvay

Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem

22.11.2019 11:15
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval 34-letého slovenského houslistu Dalibora Karvaye svým prvním koncertním mistrem. Informoval o tom hudebníh časopis The Strad.
 celý článek

Druhý ročník ocenění od romských organizací a nezávislých osobností Lúč z tmy (Foto: Facebook Lúč z tmy)

videoZÁZNAM: Slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy

22.11.2019 0:01
Přímý přenos slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy, které každoročně udělují romské organizace a nezávislé osobnosti těm, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života nebo se významným způsobem podílejí na budování mostů mezi Romy a většinovou společností. Záštitu nad 2. ročníkem ocenění Lúč z tmy převzala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Přenos z bratislavského Caffe Berinka odvysílá ROMEA TV od 19 hodin.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo