romea - logo
11. srpna 2022 (čtvrtek)
svátek má Zuzana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Americká pěvkyně odmítá zpívat ve Veroně, vadí jí načerněný obličej v jiné opeře

18.7.2022 10:13
Angel Joy Blue (FOTO: Wikipedia, WestCoastArtists)
Angel Joy Blue (FOTO: Wikipedia, WestCoastArtists)

Americká sopranistka Angel Joy Blueová oznámila, že tento měsíc nebude zpívat ve Veroně na operním festivalu, protože na něm v předchozím představení vystupovali interpreti se začerněnou tváří. Blueová, která je Afroameričanka, to považuje za "urážlivé, ponižující a rasistické". Informovala o tom agentura AP.

Osmatřicetiletá držitelka Grammy Blueová oznámila na sociální síti Instagram, že tento měsíc nebude zpívat v opeře La Traviata. Zdůvodnila to tím, že v jiné Verdiho opeře tento měsíc vystupovali umělci se začerněnou tváří. Etiopskou princeznu Aidu v ní ztvárnila ruská sopranistka Anna Netrebková.

Blueová označila používání začerňování obličeje za "archaické", podle ní nemá tato praktika místo v moderní společnosti.

Organizátor operního festivalu ve Veroně v reakci napsal, že nebylo jeho úmyslem nikoho urazit a že Blueová mohla vědět dopředu, co je na programu. Divadelní nadace rovněž vyjádřila naději, že záležitost se vysvětlí a Blueová nakonec příští týden ve Veroně vystoupí. "Každá země má jiné kořeny a jiné kulturní a společenské zvyklosti vycházející z její historie," uvedli také organizátoři.

Začerněný obličej (blackface) je v Americe mnohými považován za rasismus. Například loni v říjnu zažil podobný incident americký hudební skladatel čínského původu Bright Sheng, který byl nucen zrušit seminář na Michiganské univerzitě poté, co ho studenti obvinili z rasismu. Důvodem bylo, že jim na hodině pustil film Othello z roku 1965, v němž má představitel hlavní role Laurence Olivier načerněný obličej.

V roce 2019 se také kanadský premiér Justin Trudeau veřejně omluvil poté, co média v předvolební kampani zveřejnila jeho několik let starou fotku, na níž měl začerněný obličej na večírku pořádaném na téma arabské noci. I Trudeau se omluvil s tím, že tehdy nevěděl, že to může být považováno za rasismus.

Přečteno: 620x
 

Kam dál:

Štítky:  

Rasismus, Hudba, FestivalHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo