Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Muzeum v Osvětimi se ostře ohradilo proti článku amerického magazínu New Yorker o polském postoji k holokaustu jako proti překrucování skutečnosti

29. března 2021
Čtení na 2 minuty

Státní muzeum v bývalém koncentračním táboře v Osvětimi se ostře ohradilo proti článku amerického magazínu New Yorker o polském postoji k holokaustu jako proti překrucování skutečnosti. Polská vláda zareagovala ústy náměstka ministra zahraničí, který článek označil za manipulaci a slíbil rozhodnou reakci, uvedla agentura AP. Minulý měsíc varšavský soud odsoudil dva renomované historiky zabývající se holokaustem.

Podle nepravomocného rozsudku se mají omluvit ženě, podle které pomluvili jejího strýce, když jej obvinili z kolaborace s nacisty a i z podílu na smrti několika desítek skrývajících se Židů. Autorka článku v magazínu napsala, že potíže obou historiků se soudy vyplývají z ustavičného úsilí polské vlády očistit Polsko, Poláky a polský stát z viny za zavraždění tří milionů Židů v Polsku za nacistické okupace za druhé světové války.

“Veškeré překrucování historické pravdy je velice nebezpečné,” zareagoval ředitel muzea v Osvětimi Piotr Cywiński podle serveru Onet a zdůraznil, že vykreslovat všechny Poláky jako kolaboranty, udavače či vrahy je historickou lží. Ozvaly se i židovské organizace.

“Kritizovali jsme polskou vládu za přikrášlování pravdy o postojích Poláků vůči Židům za druhé světové války. Ale tvrzení, že Polsko jako společenství Poláků a polský stát zavinily smrt tří milionů Židů, je překrucováním holokaustu,” uvedl Americký židovský výbor ve střední Evropě (AJC Central Europe).

“Tisíce Poláků vydíraly, udávaly a dokonce vraždily Židy vlastníma rukama. Ale tisíce Poláků pomáhaly Židům s nasazením života vlastních rodin. Polsko okupované Němci neřídil polský stát. Svalování kolektivní viny za holokaust na Polsko je chybou,” dodal.

Předseda AJC David Harris odmítl článek New Yorkeru jako pomlouvačný a zdůraznil, že jedině Německo nese vinu za vyhlazovací tábory. Připomněl, že smutně proslulý nápis v Osvětimi “Arbeit macht frei” (Práce osvobozuje) byl v němčině, a ne v polštině – “a na to se nesmí nikdy, vůbec nikdy zapomenout”.

Muzeum v Osvětimi na jihu Polska pečuje o zachování paměti o nejznámějším nacistickém koncentračním a vyhlazovacím táboře v Osvětimi a Osvětimi-Březince. Je podle AP známé i tím, že se ozývá proti případům popírání holokaustu. Sama Osvětim byla za války přičleněna k nacistické říši.

Za okupace přišlo o život okolo tří milionů polských Židů, drtivou většinu z nich zavraždili nacisté. Polský odboj bojoval proti Němcům a polský stát – na rozdíl od jiných okupovaných států – nikdy s nacisty nespolupracoval, připomněla AP.

Citlivý problém ale představuje míra, s jakou Poláci pomáhali Židům, přihlíželi jejich osudu, anebo dokonce pomáhali Němcům se zabíjením Židů. Úřady se sice podle AP soustřeďují na hrdinství Poláků a odrazují od zkoumání opačných případů, ale tvrzení New Yorkeru, že polská vláda žalovala historiky, není přesné, žaloba podala v občanském sporu pravicová skupina sympatizující s vládou, dodala AP.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon