romea - logo
7. prosince 2021 (úterý)
svátek má Ambrož

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Americký stát Mississippi odstraní z vlajky znak Konfederace - symbol rasismu. Princetonská univerzita odstraní jméno prezidenta Woodrowa Wilsona

29.6.2020 11:19
Dosavadní vlajka státu Mississippi.
Dosavadní vlajka státu Mississippi.

Zákonodárci amerického státu Mississippi se v hlasování vyslovili pro odstraní znaku Konfederace, symbolu podpory otroctví, ze státní vlajky. Je to další případ odstranění symbolu rasismu v současné době nepokojů, které jsou reakcí na zabití amerického černocha George Floyda policistou v Minnesotě, napsala agentura Reuters.

Pro odstranění se o víkendu vyslovily obě komory zákonodárného sboru. Jmenovaly také výbor, který navrhne novou vlajku. Guvernér Tate Reeves již v sobotu uvedl, že zákon podepíše, pokud bude schválen.

V 19. století hrozilo jižním státům, že budou muse zrušit otroctví, proto se odtrhly od USA a vytvořily Konfederaci. To vedlo v letech 1861 až 1865 k občanské válce Severu proti Jihu.

Černoši tvoří 38 procent populace Mississippi, která byla posledním státem s vlajkou se znakem Konfederace. Stát čelil rostoucímu tlaku na změnu vlajky po týdnech mezinárodních protestů proti rasové nespravedlnosti v USA, které vyvolaly odstranění mnoha soch a památek Konfederace. Protesty způsobilo zveřejnění videa z úmrtí Floyda, na kterém je vidět, že policista při zatýkání téměř devět minut klečel Floydovi na krku.

Na protesty reagovala i prestižní americká Princetonská univerzita, která se rozhodla odstranit jméno někdejšího prezidenta USA Woodrowa Wilsona z názvu jedné ze svých kolejí a z fakulty veřejných a zahraničních záležitostí. Vedení školy to podle agentury Reuters zdůvodnilo Wilsonovým rasistickým smýšlením a rasistickou politikou jeho vlády.

Přečteno: 398x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

USA, Rasismus, Lidská právaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo