romea - logo
27. února 2020 (čtvrtek)
svátek má Alexandr
Loading
rozšířené vyhledávaní

Americký velvyslanec Schapiro, který mimo jiné podporoval i Romy v ČR, v pátek končí ve své funkci

18.1.2017 13:45
Richard Samko přebírá z rukou velvyslance USA Andrew Schapira ocenění Roma Spirit 2016 v kategorii Média. (FOTO: Eva Kořínková, Roma Spirit v České republice)
Richard Samko přebírá z rukou velvyslance USA Andrew Schapira ocenění Roma Spirit 2016 v kategorii Média. (FOTO: Eva Kořínková, Roma Spirit v České republice)

Americký velvyslanec Andrew Schapiro v pátek skončí ve funkci, řekl to na úterním setkání s novináři v Praze. Do České republiky se ale bude vracet, protože jeho děti zde dokončí letošní školní rok. O tom, kdo a kdy ho ve funkci vystřídá, mluvit nechtěl. Svému nástupci by doporučil, ať se nebojí veřejně mluvit o složitých tématech, zastat se menšin a bránit svobodu.

Schapiro ve své funkci podporoval romskou menšinu, k jeho přínosu pro romskou menšinu se veřejně vyjádřil romský aktivista František Lacko. „Díky vašim postojím a směru, který jste v České republice nastiňoval, vám za romskou menšinu velice děkuji. Jste jeden z mála politických lídrů, kteří se zajímají o Romy a který se nenechal unést uprchlickou hysterií,“ uvedl Lacko

„Uvědomujeme si, jak je v dnešní době těžké obstojně obhajovat lidská práva, bůh Vás opatruj a palikerav,“ uvedl romský aktivista František Lacko.

Schapiro opustí svůj úřad v den inaugurace nového amerického prezidenta Donalda Trumpa, ambasádu po něm dočasně povede jeho zástupkyně Kelly Adamsová-Smithová. Takový postup je obvyklý vzhledem k tomu, že Schapiro není kariérní diplomat, ale politický velvyslanec. Ti se dostávají do funkce díky osobním vztahům s prezidentem.

Schapira do Prahy vyslal končící americký prezident Barack Obama, znají se ze studií práv na Harvardově univerzitě. Schapiro také podpořil Obamu v prezidentské kampani. Dnes velvyslanec připustil, že pokud by v prezidentských volbách zvítězila Trumpova protikandidátka z Demokratické strany Hillary Clintonová, je možné, že by ve funkci zůstal až do léta. "Náš plán a naše očekávání bylo, že odjedeme někdy v létě, až skončí školní rok, " řekl Schapiro. Prahu by potom opustil i v případě, že by mu Clintonová v roli prezidentky nabídla, aby zůstal, uvedl.

Český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) v neděli odhadl, že Česko bude na nového velvyslance čekat dlouho, protože s nástupem Trumpa končí všichni političtí velvyslanci, což je přibližně třetina amerického diplomatického sboru.

Podle Schapira může výměna trvat několik měsíců, ale i více než rok. Například před nástupem jeho předchůdce Normana Eisena nebyl v Praze velvyslanec USA dva roky. "Ovlivňuje to tolik faktorů, že je těžké to předvídat, ale doufám, že to nebude trvat příliš dlouho," poznamenal.

O tom, kdo a kdy jej ve funkci vystřídá, nechtěl ambasador spekulovat. Svému nástupci by však poradil, aby se nebál veřejně promluvit o kontroverzních tématech, postavit se za práva utlačovaných a hájit svobodu a toleranci. "I když se sociální média zblázní pokaždé, když to uděláte, nebojte se a dělejte, co je správné," uvedl Schapiro. "Nikdy byste se neměl omlouvat za to, že budete hájit svobodu, toleranci a postavíte se za lidi, kteří to potřebují," dodal.
Jednou z možných kandidátek na místo amerického velvyslance je bývalá manželka nového amerického prezidenta Ivana Trumpová. Rodačku ze Zlína by si na Schapirově postu uměl představit prezident Miloš Zeman, který současného velvyslance opakovaně kritizoval.

Plány po návratu do Spojených států zatím Schapiro nemá úplně rozmyšlené, pravděpodobně se vrátí k právní praxi v Chicagu. Do Česka chce ale jezdit dál i kvůli přátelským vztahům, které tu navázal.

Přečteno: 3275x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Donald Trump, Česká republika, velvyslanectví, USAHLAVNÍ ZPRÁVY

Střelba v německém Hanau (20. 2. 2020)

videoStřelba v Hanau se vyšetřuje jako možný terorismus. Útočil rasista, xenofob a odpůrce migrace

20.2.2020 11:14
Německé nejvyšší státní zastupitelství vyšetřuje středeční střelbu v Hanau s podezřením na terorismus. Podle agentury DPA to dnes řekl ministr vnitra spolkové země Hesensko Peter Beuth, kde se tragédie stala. Podle Beutha měl střelec xenofobní sklony.
 celý článek

Policie v Brně zasáhla 20. 2. 2020 proti odpůrcům nově zvoleného Veřejného ochránce práv Stanislava Křečka (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec, Romea.cz))

videoOdpůrci nového ombudsmana Stanislava Křečka zablokovali vstup do úřadu, zasáhla proti nim policie a sedm jich zadržela

20.2.2020 10:13
Novému ochránci práv Stanislavu Křečkovi se dnes pokusili jeho odpůrci zabránit ve vstupu do úřadu ombudsmana v Brně. Neuposlechli výzvu zástupců městské části ani policie, aby vchod do budovy neblokovali. Policie zadržela podle posledních informací sedm lidí a vchod uvolnila. Křeček se tak asi po deseti minutách čekání před budovou dostal do úřadu. V kanceláři mu agendu předala jeho předchůdkyně Anna Šabatová.
 celý článek

Viktor Orbán (FOTO: European People's Party - EPP, Flickr.com)

Orbán vyhlásil referendum o tom, zda má odškodnit romské rodiny, jejichž děti se vzdělávaly v segregovaném prostředí

19.2.2020 16:05
Premiér maďarské vlády Viktor Orbán vyhlásil referendum o tom, zda má odškodnit romské rodiny, jejichž děti strávily celou školní docházku v segregované škole.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo