romea - logo
4. července 2020 (sobota)
svátek má Prokop
Loading
rozšířené vyhledávaní

Americký velvyslanec Schapiro, který mimo jiné podporoval i Romy v ČR, v pátek končí ve své funkci

18.1.2017 13:45
Richard Samko přebírá z rukou velvyslance USA Andrew Schapira ocenění Roma Spirit 2016 v kategorii Média. (FOTO: Eva Kořínková, Roma Spirit v České republice)
Richard Samko přebírá z rukou velvyslance USA Andrew Schapira ocenění Roma Spirit 2016 v kategorii Média. (FOTO: Eva Kořínková, Roma Spirit v České republice)

Americký velvyslanec Andrew Schapiro v pátek skončí ve funkci, řekl to na úterním setkání s novináři v Praze. Do České republiky se ale bude vracet, protože jeho děti zde dokončí letošní školní rok. O tom, kdo a kdy ho ve funkci vystřídá, mluvit nechtěl. Svému nástupci by doporučil, ať se nebojí veřejně mluvit o složitých tématech, zastat se menšin a bránit svobodu.

Schapiro ve své funkci podporoval romskou menšinu, k jeho přínosu pro romskou menšinu se veřejně vyjádřil romský aktivista František Lacko. „Díky vašim postojím a směru, který jste v České republice nastiňoval, vám za romskou menšinu velice děkuji. Jste jeden z mála politických lídrů, kteří se zajímají o Romy a který se nenechal unést uprchlickou hysterií,“ uvedl Lacko

„Uvědomujeme si, jak je v dnešní době těžké obstojně obhajovat lidská práva, bůh Vás opatruj a palikerav,“ uvedl romský aktivista František Lacko.

Schapiro opustí svůj úřad v den inaugurace nového amerického prezidenta Donalda Trumpa, ambasádu po něm dočasně povede jeho zástupkyně Kelly Adamsová-Smithová. Takový postup je obvyklý vzhledem k tomu, že Schapiro není kariérní diplomat, ale politický velvyslanec. Ti se dostávají do funkce díky osobním vztahům s prezidentem.

Schapira do Prahy vyslal končící americký prezident Barack Obama, znají se ze studií práv na Harvardově univerzitě. Schapiro také podpořil Obamu v prezidentské kampani. Dnes velvyslanec připustil, že pokud by v prezidentských volbách zvítězila Trumpova protikandidátka z Demokratické strany Hillary Clintonová, je možné, že by ve funkci zůstal až do léta. "Náš plán a naše očekávání bylo, že odjedeme někdy v létě, až skončí školní rok, " řekl Schapiro. Prahu by potom opustil i v případě, že by mu Clintonová v roli prezidentky nabídla, aby zůstal, uvedl.

Český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) v neděli odhadl, že Česko bude na nového velvyslance čekat dlouho, protože s nástupem Trumpa končí všichni političtí velvyslanci, což je přibližně třetina amerického diplomatického sboru.

Podle Schapira může výměna trvat několik měsíců, ale i více než rok. Například před nástupem jeho předchůdce Normana Eisena nebyl v Praze velvyslanec USA dva roky. "Ovlivňuje to tolik faktorů, že je těžké to předvídat, ale doufám, že to nebude trvat příliš dlouho," poznamenal.

O tom, kdo a kdy jej ve funkci vystřídá, nechtěl ambasador spekulovat. Svému nástupci by však poradil, aby se nebál veřejně promluvit o kontroverzních tématech, postavit se za práva utlačovaných a hájit svobodu a toleranci. "I když se sociální média zblázní pokaždé, když to uděláte, nebojte se a dělejte, co je správné," uvedl Schapiro. "Nikdy byste se neměl omlouvat za to, že budete hájit svobodu, toleranci a postavíte se za lidi, kteří to potřebují," dodal.
Jednou z možných kandidátek na místo amerického velvyslance je bývalá manželka nového amerického prezidenta Ivana Trumpová. Rodačku ze Zlína by si na Schapirově postu uměl představit prezident Miloš Zeman, který současného velvyslance opakovaně kritizoval.

Plány po návratu do Spojených států zatím Schapiro nemá úplně rozmyšlené, pravděpodobně se vrátí k právní praxi v Chicagu. Do Česka chce ale jezdit dál i kvůli přátelským vztahům, které tu navázal.

Přečteno: 3280x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Donald Trump, Česká republika, velvyslanectví, USAHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Kováčová v Desetiminutovce Plus Richarda Samka

videoDesetiminutovka Plus s Lucií Kováčovou: Kryštof Kolumbus v sukni, Romka která procestovala svět

22.6.2020 17:56
Lucie Kováčová začala snít o cestování, už když byla malá. Dle svých slov trávila v dětství většinu času v knihovnách s obrovskou touhou po znalostech o světě. Během prázdnin na rozdíl od ostatních dětí stihla přečíst i až 40 knih.
 celý článek

Další dezinformace na facebooku. Tuto výzvu, kterou si vymysleli krajně pravicoví vtipálci, bere hodně lidí vážně.

Češi poklekněte před Romy - tak zní další dezinformace na internetu. Hodně lidí ji bere vážně

22.6.2020 16:25
Česká krajní pravice v rámci své deziformační kampaně občas spáchá i nějaký ten pokus o žert. To se týká i rádoby parodické výzvy na facebooku, aby  Češi poklekli před Romy a políbili jim nohy. Není asi příliš divu, že poměrně dost jejích příznivců bere tenhle tento "vtip" vážně, odpovídá to mentální úrovni této části politického spektra. 
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo