romea - logo
5. března 2021 (pátek)
svátek má Kazimír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Američtí Romové i po staletích bojují s diskriminací. Nová administrativa v čele s Bidenem musí začít řešit i rasismus proti Romům

16.2.2021 11:45
Američtí Ronové na stránkách Al Jazeera. (FOTO: Romea.cz)
Američtí Ronové na stránkách Al Jazeera. (FOTO: Romea.cz)

V roce 1939 se uprostřed Velké hospodářské krize sešla první dáma Eleanor Roosevelt s romským vůdcem Stevem Kaslovem v New Yorku, aby s ním prodiskutovala to, jak krize zasáhla Romy žijící v USA. Tehdy si do svého deníku napsala: „Jsou to smutní lidé a menšinová skupina. Myslím si, že bychom jim měli pomoci.“ To bylo velmi vzácné vyjádření zájmu Bílého domu o problémy amerických Romů. Dnes, když nová demokratický vláda přebírá moc ve USA, doufají romští aktivisté, že se konečně bude řešit také otázka diskriminace, které čelí romská komunita v USA už po desetiletí. V komentáři pro server Al Jazeera o tom píše Margareta Matache a Mary T Bassett.

S přibližně milionem obyvatel jsou američtí Romové po celá staletí součástí rozmanité etnické mozaiky v Americe. Historicky jsou to lidé, kteří přišli převážně z Evropy. Unikali z Evropy v touze za lepším životem. Protiromské nálady je ale pronásledovali i za Atlantik. Ve Spojených státech stále přetrvávají stereotypy o “kultuře kriminality“ v romské komunitě.

Takovéto stereotypy vedou nejen k diskriminaci amerických Romů, ale také působí negativně při vymáhání práv Romů.

Jak připomínají autoři článku studie z roku 2020, kterou provedlo Centrum pro zdraví a lidská práva Fracois-Xavier Bagnoud na univerzitě Harvard ve spolupráci s neziskovou organizací Voice of Roma, prokázala výskyt institucionální diskriminace Romů v USA.

Dvě třetiny z 363 dotazovaných Romů vnímalo zobrazování Romů v médiích jako hanlivé a dehumanizující. Romové jsou obvykle zobrazování jako zločinci, kočovníci nebo čarodějnice. Takovéto stereotypy slouží jako ospravedlňování diskriminace a málokdy je zpochybňováno.

Navíc 4 z 10 dotazovaných Romů uvedli, že zažili týrání a diskriminační jednání ze strany policie. Podle účastníků studie se prý policisté zaměřují na americké Romy tak, že hledají specifické atributy jako například přívěsy, mobilní domy nebo nápisy v romském jazyce.

George, jeden z dotazovaných, který pracuje jako dodavatel dlažby, uvedl, že je často označován jako Rom kvůli svému přívěsu (mono amerických Romů žije v přívěsech), což ho činí zranitelným vůči policejnímu zneužívání. Když čelí policejnímu zneužívání, snaží se mlčet, je zdvořilý, jen proto aby to nezašlo ještě dál. Jeho příběh není vyjímečný. Polovina dotazovaných lidí uvedla, že zažila neuctivé nebo agresivní chování ze strany policie.

V posledních letech zřídili policisté speciální útvary na řešení “Cikánské kriminality“, zapojili speciální agenty a organizovali speciální školení o “kriminalitě Cikánů“. Národní asociace vyšetřovatelů Bunco (NABI) oganizace zaměřená na “netradiční organizované zločiny“ dokonce vytvořila databázi zatčených a podezřelých osob, kde bylo rozlišené, kteří z nich jsou Romové.

Gary Nolte, Bývalý prezident NABI tuto databázi zmínil ve svém životopise. "Od roku 2001 jsem vytvořil databázi podezřelých ze všech Cikánských potomků,“ uvedl s tím, že databáze obsahuje více než 4000 fotografií, které pomáhají při "vymáhání práva".

Situace je o to složitější, jelikož ani ochránci lidských práv nemají dostatečné povědomí o situaci amerických Romů a jen velmi málo jim pomáhá v boji proti předsudkům. Výzvy státním institucím jsou zatím téměř neslyšitelné.

Jak připomínají autoři článku na serveru Al Jazeera policejní násilí na Romech se musí stát součástí veřejné diskuze o policejní brutalitě. Když nová administrativa mluví o ukončení rasového profilování v USA, musí zahrnout také Romy.

Volně přeloženo podle článku Romani Americans still struggle with discrimination

Přečteno: 720x
 

Kam dál:

Štítky:  

USA, Romové, Diskriminace, Policie, Joe BidenHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí, mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo