Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Američtí Romové i po staletích bojují s diskriminací. Nová administrativa v čele s Bidenem musí začít řešit i rasismus proti Romům

15. února 2021
Čtení na 3 minuty

V roce 1939 se uprostřed Velké hospodářské krize sešla první dáma Eleanor Roosevelt s romským vůdcem Stevem Kaslovem v New Yorku, aby s ním prodiskutovala to, jak krize zasáhla Romy žijící v USA. Tehdy si do svého deníku napsala: „Jsou to smutní lidé a menšinová skupina. Myslím si, že bychom jim měli pomoci.“ To bylo velmi vzácné vyjádření zájmu Bílého domu o problémy amerických Romů. Dnes, když nová demokratický vláda přebírá moc ve USA, doufají romští aktivisté, že se konečně bude řešit také otázka diskriminace, které čelí romská komunita v USA už po desetiletí. V komentáři pro server Al Jazeera o tom píše Margareta Matache a Mary T Bassett.

S přibližně milionem obyvatel jsou američtí Romové po celá staletí součástí rozmanité etnické mozaiky v Americe. Historicky jsou to lidé, kteří přišli převážně z Evropy. Unikali z Evropy v touze za lepším životem. Protiromské nálady je ale pronásledovali i za Atlantik. Ve Spojených státech stále přetrvávají stereotypy o “kultuře kriminality“ v romské komunitě.

Takovéto stereotypy vedou nejen k diskriminaci amerických Romů, ale také působí negativně při vymáhání práv Romů.

Jak připomínají autoři článku studie z roku 2020, kterou provedlo Centrum pro zdraví a lidská práva Fracois-Xavier Bagnoud na univerzitě Harvard ve spolupráci s neziskovou organizací Voice of Roma, prokázala výskyt institucionální diskriminace Romů v USA.

Dvě třetiny z 363 dotazovaných Romů vnímalo zobrazování Romů v médiích jako hanlivé a dehumanizující. Romové jsou obvykle zobrazování jako zločinci, kočovníci nebo čarodějnice. Takovéto stereotypy slouží jako ospravedlňování diskriminace a málokdy je zpochybňováno.

Navíc 4 z 10 dotazovaných Romů uvedli, že zažili týrání a diskriminační jednání ze strany policie. Podle účastníků studie se prý policisté zaměřují na americké Romy tak, že hledají specifické atributy jako například přívěsy, mobilní domy nebo nápisy v romském jazyce.

George, jeden z dotazovaných, který pracuje jako dodavatel dlažby, uvedl, že je často označován jako Rom kvůli svému přívěsu (mono amerických Romů žije v přívěsech), což ho činí zranitelným vůči policejnímu zneužívání. Když čelí policejnímu zneužívání, snaží se mlčet, je zdvořilý, jen proto aby to nezašlo ještě dál. Jeho příběh není vyjímečný. Polovina dotazovaných lidí uvedla, že zažila neuctivé nebo agresivní chování ze strany policie.

V posledních letech zřídili policisté speciální útvary na řešení “Cikánské kriminality“, zapojili speciální agenty a organizovali speciální školení o “kriminalitě Cikánů“. Národní asociace vyšetřovatelů Bunco (NABI) oganizace zaměřená na “netradiční organizované zločiny“ dokonce vytvořila databázi zatčených a podezřelých osob, kde bylo rozlišené, kteří z nich jsou Romové.

Gary Nolte, Bývalý prezident NABI tuto databázi zmínil ve svém životopise. "Od roku 2001 jsem vytvořil databázi podezřelých ze všech Cikánských potomků,“ uvedl s tím, že databáze obsahuje více než 4000 fotografií, které pomáhají při "vymáhání práva".

Situace je o to složitější, jelikož ani ochránci lidských práv nemají dostatečné povědomí o situaci amerických Romů a jen velmi málo jim pomáhá v boji proti předsudkům. Výzvy státním institucím jsou zatím téměř neslyšitelné.

Jak připomínají autoři článku na serveru Al Jazeera policejní násilí na Romech se musí stát součástí veřejné diskuze o policejní brutalitě. Když nová administrativa mluví o ukončení rasového profilování v USA, musí zahrnout také Romy.

Volně přeloženo podle článku Romani Americans still struggle with discrimination

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon