Američtí studenti vyšli do ulic. Protestují proti zabíjení a žádají zpřísnění přístupu ke zbraním v USA

Ve Spojených státech sílí studentské hnutí, které po masakru na floridské škole žádá zpřísnění dostupnosti zbraní. Středeční akce studentů na Floridě, kterou doprovázelo setkání s prezidentem Donaldem Trumpem v Bílém domě, mířila proti mocné Národní asociaci držitelů zbraní (NRA) i proti republikánům odmítajících změny.
Pod palbou kritiky se na floridském setkání občanů, které přenášela televize CNN, ocitli republikánský senátor Marco Rubio a mluvčí NRA Dana Loeschová. Studenti požadují zákaz prodeje poloautomatických pušek, které střelci k útokům ve školách často používají, což NRA i Rubio k hněvu přítomných odmítli.
VIDEO
Poloautomatickou pušku AR-15, která je civilní verzí vojenských automatů M16 a M4, použil 19letý střelec, který před týdnem ve škole ve floridském Parklandu zabil 17 lidí.
"Moje dcera, když utíkala chodbou, byla střelena do zad útočnou puškou," prohlásil Fred Guttenberg, jehož 14letá dcera útok nepřežila. "Je snadné ji získat. Je to válečná zbraň," dodal. Od přítomných si Guttenberg vysloužil hlasitou podporu, naopak Rubio, který hovořil o odmítavém postoji k zákazu útočných zbraní, se setkal s bučením, pískotem a dalšími projevy hlasitého nesouhlasu.
Nelibost vyvolalo i Rubiovo odmítnutí výzvy, aby pro své politické kampaně odmítal dary od NRA.
Loeschová podle The New York Times opakovaně odrážela otázky k omezení dostupnosti zbraní a zároveň zdůrazňovala, že pro bezpečí ve školách je klíčové nepřipustit, aby se psychicky nemocní či trestaní lidé dostali ke střelným zbraním.
"Tahle šílená stvůra se podle mě vůbec neměla ke střelným zbraním dostat," řekla Loeschová na adresu Nikolase Cruze, který zaútočil na školu v Parklandu. "Nikdo z nás nechce, aby lidé, kteří jsou vyšinutí, kteří představují nebezpečí sami sobě i ostatním, do ruky střelné zbraně vůbec dostali," uvedla.
Mluvčí NRA vyvolala kritické reakce publika, když rezolutně odmítla ustoupit z odmítavých postojů k omezení dostupnosti zbraní, mimo jiné ke zvýšení federálního limitu pro nákup dlouhých střelných zbraní, tedy pušek či brokovnic, z 18 na 21 let. Podle Loeschové by ti, kteří jsou dostatečně staří pro službu v armádě, měli mít právo zbraně si pořizovat.
Zmíněný federální limit 18 let pro nákup pušek je vnímán jako minimální standard, některé státy USA ale mají výrazně mírnější omezení, kdy si pušku mohou se souhlasem rodičů legálně koupit i 14leté děti. Naopak na pistole a revolvery činí federální limit 21 let.
Na fóru vystoupil i šerif Scott Israel, do jehož okresu Parkland patří. Vyzval studenty, aby trvaly na změny v zákonech o zbraních. "Amerika na vás hledí, změna bude," řekl s tím, že podobný masakr se již nesmí opakovat. Dodal také, že pokud zákonodárci zpřísnění odmítnou, ponesou za to odpovědnost.
VIDEO
Trump měl tahák s empatickými komentáři
Středeční setkání amerického prezidenta Donalda Trumpa se studenty, mezi kterými byli i přeživší masakru na střední škole ve floridském Parklandu, bylo plné emotivních prohlášení a také hořkosti nad politickou neochotou omezit dostupnost zbraní. Kritice čelí i Trump, kterého fotografové zachytili se seznamem poznámek k diskuzi, ve kterém měl mimo jiné vypsáno několik empatických komentářů, jejichž úkolem bylo zdůraznit jeho soucit s oběťmi.
V pětibodovém seznamu měl prezident mimo jiné poznamenáno, aby se zeptal, co přítomní chtějí nejvíce vědět o incidentu nebo co je možné učinit, aby se cítili lépe. Vyjádření "poslouchám vás" bylo Trumpovým pátým bodem.
Prezident na setkání se studenty mimo jiné prohlásil, že ozbrojený učitel by mohl řádění střelce zastavit.
"Kdyby tam byl učitel, který to umí se střelnými zbraněmi, takoví lidé by mohli snadno a rychle útok zastavit," řekl Trump. Zároveň připustil, že tento plán, který podporuje zmíněná NRA, je kontroverzní, neboť by to znamenalo i konec zón beze zbraní, které u škol platí. Poté ale dodal, že tyto zóny na útočníky působí jako lákadlo.
Proti vyzbrojení učitelů se v debatě postavil Mark Barden, jehož syn zahynul v roce 2012 během masakru na škole v Connecticutu. "Učitelé již nyní mají odpovědnosti více než dost," uvedl Barden s tím, že jeho žena Jackie, shodou okolností učitelka, by něco takového nechtěla. "Nikdo o přestřelky ve škole nestojí," dodal.
Americká média v souvislosti s prezidentovými slovy o vyzbrojení učitelů či jiných pracovníků škol připomněla Trumpův tweet z května 2016 z prezidentské kampaně. Tehdy kritizoval svou demokratickou soupeřku Hillary Clintonovou za to, že podle ní chce dát do škol zbraně. "Není to pravda!" napsal.
Při slovech Andrewa Pollacka, jehož 18letou dceru Meadow před týdnem zastřelil útočník na floridské škole, stékaly mnohým po tvářích slzy. "My jsme jako země zklamali naše děti," řekl s tím, že problémy se měly řešit hned po prvním masakru. "Mám toho kvůli své dceři po krk, už ji nikdy neuvidím," prohlásil.
VIDEO
Studenti vyšli do ulic
Tisíce studentů ve středu dorazily také k sídlu floridského zákonodárného shromáždění, aby přesvědčily místní politiky k přijetí přísnějších pravidel pro držení útočných zbraní. Byli mezi nimi i přeživší střelby ze střední školy v Parklandu, kde minulý týden rukou bývalého studenta Nikolase Cruze zahynulo 17 lidí. Studenti se domáhali mimo jiné zvýšení věkové hranice pro nákup zbraní. Místní zákonodárci přislíbili, že zvýšení věku z 18 na 21 let zváží.
"Nikolas Cruz měl možnost si koupit útočnou pušku dřív, než si mohl koupit
pivo," upozornil na zákony povolující koupi zbraní v mladším věku než konzumaci
alkoholu Lorenzo Prado, jeden z přeživších studentů z parklandské školy. "Zákony
této země selhaly," dodal podle agentury Reuters.
Stejně jako tisíce dalších studentů dorazil k budově floridského Kongresu, aby
přesvědčil politiky o nutnosti změnit situaci. Účastníci akce přijeli v trikách
vyjadřujících účast s oběťmi útoku. "Nezabíjejte naše děti, zabijte NRA," zněl
nápis na jednom z řady transparentů, který kritizoval mocnou lobby majitelů
zbraní, jež dlouhodobě blokuje snahy o přísnější pravidla prodeje.
Floridský zákonodárný sbor, ovládaný republikány, je dlouhodobě nakloněn volným pravidlům prodeje zbraní. Předseda Senátu Joe Negron dnes studentům přislíbil, že se zákonodárci "budou zabývat" návrhem na zvýšení věkové hranice pro prodej zbraní na 21 let, odmítl však říci, zda jej on sám či jeho republikáni podpoří. Demokraté toto opatření vesměs podporují, za což si vysloužili potlesk přítomných studentů.
Pochody se chystají v celé Americe a dalších částech světa
Studenti, učitelé, rodiče a další interesování lidé připravují další pochody, které by se měly uskutečnit v březnu.Mladí lidé chtějí vzít situaci do svých rukou a plánují pochod s názvem “Pochod pro naše životy” ve Washingtonu.
Kromě hlavního pochodu, který proběhne ve Washingtonu se takže začínají plánovat další pochody v dalších amerických městech. Organizátoři vyzývají lidi, aby pochody proběhly v rámci celého světa. Zatím jsou naplánované např. Los Angeles, Chicago, Miami, Las Vegas, Springfield, Missouri, San Francisco, Dallas, New York City, Birmingham, Alabama, West Palm Beach, Florida, Boise, Idaho, Liverpool, Anglie, a dalších městech.
"Cílem a záměrem Pochodu pro náš život je, aby byl před Kongresem okamžitě předložen komplexní a účinný návrh zákona, který by se zabýval opatřením týkající se zbraní," říkají organizátoři pochodů.
Nepřehlédněte:
- Politici v USA i EU hledají řešení migrace, Trump terčem kritiky za oddělování dětí migrantů od rodičů
- Rasista zastřelil na Floridě 17 lidí, poslanec SPD Tomia Okamury šířil dezinformaci, že šlo o člena Antify
Kam dál:
- Rasistické řádění a vnitřní terorismus. Prezident Biden odsoudil střelbu v Buffalu, motivovanou „bělošskou nadřazeností“. Útočník zavraždil 10 lidí
- Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová se u příležitosti Mezinárodního dne Romů setkala s romskými studenty
- Neživme dál předsudky vůči Romům, vyzývá sdružení Divé maky Slováky. Spustilo kampaň proti rasismu
- Nejvyšší státní zástupce: Podpora a schvalování útoku Ruska na Ukrajinu může být trestným činem
- RomanoNet odsoudil barbarský útok Ruska na Ukrajinu. Vyjádřil Romům a všem obyvatelům Ukrajiny podporu v boji za svobodu a nezávislost
- Norsko přeloží Breivika do nové věznice nedaleko ostrova, kde zabil 69 lidí
- Holokaust nebyl o rase, šlo o "dvě skupiny bělochů," řekla herečka Whoopi Goldbergová a televize jí na dva týdny stáhla s obrazovky
- Norský soud zamítl Breivikovu žádost o podmínečné propuštění. Je stále nebezpečný
- "Dobře on, tak na muslimáče“, za tento výrok, který schvaloval útok v Christchurchi uložil soud tříletou podmínku
- VIDEO: Soud začal projednávat žádost Breivika o propuštění. Ten se označil za neonacistu, hajloval a propagoval nadřazenost bílé rasy
- Neonacista dostal sedmiletý trest za vyhrožování novinářům a aktivistům
- Třeťáci ve washingtonské škole museli při hodině rekonstruovat holokaust