romea - logo
10. srpna 2020 (pondělí)
svátek má Vavřinec

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Amnesty International: Romové a další menšiny jsou častěji postiženy represivními omezeními kvůli koronaviru

25.6.2020 16:30
V romské osadě Krompachy, která je nyní kvůli onemocnění COVID-19 v karanténě, měl policista v pondělí 27. 4. 2020 obuškem zbít pět malých dětí. Podle výpovědi dětí jim měl dokonce vyhrožovat zastřelením. (FOTO: Press TV, Facebook, koláž: Romea.cz)
V romské osadě Krompachy, která je nyní kvůli onemocnění COVID-19 v karanténě, měl policista v pondělí 27. 4. 2020 obuškem zbít pět malých dětí. Podle výpovědi dětí jim měl dokonce vyhrožovat zastřelením. (FOTO: Press TV, Facebook, koláž: Romea.cz)

Romové a další menšiny jsou častěji a více zasaženy opatřeními proti koronavirové nákaze. Upozornila na to ve své zprávě mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Amnesty International (AI). Menšiny se podle ní stávají nepoměrně častěji terčem násilí, diskriminujících osobních kontrol, karanténních opatření či pokut.

Amnesty sledovala situaci ve 12 evropských zemích. Zpráva AI poukazuje mimo jiné na incidenty na Slovensku, v Británii, Francii, Španělsku, Itálii, Belgii a v několika zemích jihovýchodní Evropy. Pracovníci AI přitom vycházeli ze zpráv v médiích a informací místních organizací na ochranu lidských práv v období od března do června. Kromě jiného Amnesty International cituje několik zpráv zpravodajského serveru Romea.cz.

Zejména Romové a další menšiny a uprchlíci jsou nadprůměrně vystaveni tvrdým opatřením. AI kritizuje mimo jiní nucené karantény několika romských osad v Bulharsku či na Slovensku.

Organizace upozorňuje, že na Slovensku úřady uzavřely do povinné karantény pod dohledem policie a armády pět romských osad s argumentem, že je to nezbytné, pokud se má předejít šíření covidu-19. "Toto opatření bylo zavedeno v kontextu pokračujících obvinění z diskriminačního použití policejní síly proti Romům," konstatuje Amnesty International.

Vůči lidem vracejícím se z míst s vysokými počty nákazy, jako byla Itálie, úřady neuplatňovaly stejně přísná opatření jako vůči romským komunitám, na něž byly uvalovány hromadné karantény, cituje agentura Reuters zástupkyni AI Barboru Černušákovou. Vysvětlení takového postupu v případě Romů podle ní spočívalo v tom, že žijí ve velkých rodinách a nemají disciplinu. "Přišli s myšlenkou, že Romové jsou nějakým způsobem zdrojem infekce. To ukazuje velmi jasně, že tu je velmi silný předsudek," řekla Černušáková.

Ve francouzském departementu Seine-Saint-Denis severně od Paříže, kde žije mnoho přistěhovalců, byly peněžní pokuty třikrát vyšší než v jiných částech Francie, zjistila také mimo jiné AI. V Belgii zase zaznamenali aktivisté od poloviny března do konce května více než stovku obvinění vůči policistům kvůli nevhodnému postupu policie.

DOKUMENT

Přečteno: 620x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Amnesty International, COVID-19, Diskriminace, Rasismus, omezeníHLAVNÍ ZPRÁVY

Filip Grznár (zdroj: repro YouTube)

Grznár schvaloval zastřelení Roma a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. U soudu tvrdí, že šlo o nadsázku

4.8.2020 21:09
U okresního soudu v Chomutově začalo hlavní líčení v případu kulturisty Filipa Grznára, který schvaloval zastřelení mladého Roma v Chomutově a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. Je obviněný z násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci a ze schvalování trestného činu, za což mu hrozí až rok za mřížemi. Informuje o tom server iDNES.cz.
 celý článek

Josef Serinek (FOTO: Post Bellum)

AUDIO: Česká cikánská rapsodie. Vzpomínky proslulého „Černého partyzána“ Josefa Serinka čte herec Hynek Čermák

3.8.2020 12:10
Český rozhlas Vltava začíná vysílat čtení na pokračování vzpomínek proslulého "Černého partyzána" Josefa Serinka, jemuž se podařilo uprchnout z koncentračního tábora v Letech a zapojit se do oboje proti nacistům, kteří povraždili jeho rodinu. Premiéru každého dílu v podání herce Hynka Čermáka můžete poslouchat každý všední den v 11:30 na Vltavě a po odvysílání ještě po dobu dvou týdnů on-line.
 celý článek

videoZÁZNAM: "Leperiben: My nezapomínáme." Organizace Ara Art i letos pořádala pietní akci k připomínce obětí romského holocaustu

29.7.2020 11:58
V neděli 2. srpna od 18.30 se na pražském náměstí Míru uskutečnila 2. ročník pietní akce k připomínce obětí romského holocaustu, s názvem "Leperiben: My nezapomínáme".
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo