romea - logo
24. listopadu 2020 (úterý)
svátek má Emílie

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Andrea Bučková k výsledkům plošného testování na COVID-19: Podíl pozitivně testovaných v romských komunitách je přibližně stejný jako u majority

2.11.2020 18:59
Testování na onemocnění COVID-19 ve Veľkém Šariši (1. 11. 2020) (FOTO: Facebook Zdravé regiony, KAPZ Veľký Šariš, Ján Holodňák)
Testování na onemocnění COVID-19 ve Veľkém Šariši (1. 11. 2020) (FOTO: Facebook Zdravé regiony, KAPZ Veľký Šariš, Ján Holodňák)

Slovensko o uplynulém víkendu otestovalo na koronavirus dvě třetiny svých obyvatel. Testy odhalily 38.359 nakažených lidí, tedy 1,06 procenta z bezmála 3,63 milionu zúčastněných. Účast na celoplošném testování na COVID-19 byla vysoká i z řad obyvatel žijících v romských komunitách. Testování potvrdilo, že romské komunity jsou na tom podobně jako ostatní části obcí a měst. Výsledky dnes oznámil premiér Igor Matovič. Na tiskové konferenci předseda slovenské vlády řekl, že plošné testování může být alternativou k celostátní karanténě v souvislosti se šíření koronaviru a nemoci COVID-19.

Účast na bezplatném testování obyvatel starších deseti let nebyla povinná. Vláda ale už dříve rozhodla, že na lidi s negativním výsledkem testu se tento týden nebude vztahovat zákaz vycházení. Ti, kteří se nedali otestovat, nemohou kromě jiného nastoupit do práce nebo navštívit úřady či obchody s výjimkou prodejen, které nabízejí životně důležité zboží včetně potravin.

Úřad zmocněnce vlády SR pro romské komunity nezaznamenal, že by v prostředí marginalizovaných romských komunit byly počty pozitivních případů na COVID-19 vyšší než v obcích, kde nejsou romské komunity. Tento stav v romských komunitách je výsledkem disciplíny a odpovědnosti Romů a Romek, kteří v nich žijí.

"Odmítám šíření informací, podle kterých jsou romské komunity prostorem šíření onemocnění COVID-19. Tyto informace přispívají k posilování stigmatizace Romů a Romek jako šiřitelů tohoto onemocnění ve společnosti. Regionálním úřadem veřejného zdravotnictví a hlavnímu hygienikovi jsem zaslala dopis, ve kterém jsem je požádala, aby při nastavování opatření v souvislosti s tímto onemocněním a případným izolováním celých komunit, zohlednily široký okruh faktorů a dbali na dodržování lidských práv těchto lidí," uvedla zmocněnkyně vlády SR pro rosmké komunity Andrea Bučková.

Podle tiskové zprávy Úřad zmocněnce vlády SR pro romské komunity realizuje několik opatření k zamezení šíření koronavirus.

Zmocněnkyně Andrea Bučková zřídila krizový tým, jehož členové monitorují situaci v romských komunitách a účastní se zasedání krizových řízení na celostátní a regionální úrovni. Současně se na Úřadu zmocněnce vlády SR pro romské komunity realizuje Národní projekt zaměřený na řešení nepříznivých situací souvisejících s onemocněním COVID-19 v obcích s přítomností marginalizovaných romských komunit pomocí terénních asistentů a poskytováním podpůrných intervencí prostřednictvím krizových poradních týmů.

"Pro zlepšení pandemické situace v marginalizovaných romských komunitách byl schválen i Národní projekt KORONA TE Merel, jehož příjemcem je státní příspěvková organizace MZ SR Zdravé regiony," uvádí se v tiskové zprávě zmocněnkyně.

V obcích s romskými komunitami současně působí 4 100 tzv. pomáhajících a podpůrných profesí - terénní sociální pracovníci, asistenti osvěty zdraví, pracovníci komunitních center, asistenti učitele a příslušníci místních občanských pořádkových služeb. Současný stav šíření onemocnění koronavirus mezi obyvateli romských komunit je srovnatelný s majoritním prostředím i díky působení těchto profesních skupin.

Přečteno: 621x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, Andrea Bučková, COVID-19, NemocniceHLAVNÍ ZPRÁVY

Emil Ščuka a Jan Rusenko promluvili 25. listopadu 1989 ke statisícovému zástupu v Praze na Letné. Prostřednictvím televizních kamer také oslovili většinu domácností. Na letenské pláni současně romská skupina rozvinula romskou vlajku a mohutný dav skandoval „Ať žijí Romové“.  (FOTO: Archiv Romea.cz)

videoRomové a Sametová revoluce v roce 1989. 800 tisíc lidí na Letné skandovalo "Ať žijí Romové"

Praha, 17.11.2020 0:01, (ROMEA)
17. 11. 1989 začal v tehdejší Československé socialistické republice pád totalitního režimu Jakým způsobem se do tzv. Sametové revoluce zapojili Romové? Víte o tom, že 25. listopadu 1989 skandovalo 800 tisíc lidí na Letenské pláni „Ať žijí Romové“? Připomeňme si to článkem, který server Romea.cz poprvé publikoval v roce 2014.
 celý článek

Radek Laci (FOTO: Petr Zewlak Vrabec), (ZDROJ: Romano Voďi)

videoRadek Laci: Romské děti v dětských domovech vyrůstají jako Češi

13.11.2020 21:00
Nedostatek techniky pro on-line výuku, padající wifi připojení a taky chybějící personál. Epidemie koronaviru zasáhla výrazně taky do chodu dětských domovů v Česku. „Ve většině z nich chybí počítače, aby se tam děti mohly bez problémů zapojit do on-line výuky. Stát na tato zařízení zapomněl. Dětským domovům chybí informace od vlády, jak v současné situaci postupovat,“ upozorňuje v rozhovoru pro Romea TV Radek Laci, osobní trenér a taky spoluzakladatel organizace Vteřina poté, která pomáhá dětem z dětských domovů. 
 celý článek

Lajos ‘Paci‘ Balogh (FOTO: Facebook Roma Press Center)

Významný romský aktivista, hudebník a spoluzakladatel Dikh TV Lajos ‘Paci‘ Balogh podlehl nemoci COVID-19

13.11.2020 18:35
Na začátku listopadu podlehl nemoci COVID-19 Lajos ‘Paci‘ Balogh, politik, muzikant a aktivista, který se věnoval zlepšení situace Romů v Maďarsku. Nizozemská novinářka Roos van Hennekelder, která žije v Maďarsku v nekrologu připomíná, co vše Balogh udělal pro Romy v Maďarsku. Baloghovi bylo 28 let.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo