romea - logo
13. srpna 2022 (sobota)
svátek má Alena

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Andrea Bučková skončila ve funkci slovenské zmocněnkyně vlády pro Romy. Nahradil jí Ján Hero

16.12.2021 11:19
Andrea Bučková a Ján Hero (Koláž: Romea.cz)
Andrea Bučková a Ján Hero (Koláž: Romea.cz)

Slovenská vláda minulý týden s okamžitou platností odvolala dosavadní zmocněnkyni vlády pro romské komunity Andreu Bučkovou a nahradila ji Jánem Herem. Podle předsedy vlády Eduarda Hegera nebylo za personální výměnou na tomto postu vyjádření nedůvěry k dosavadní šéfce úřadu Andrei Bučkové, ale snaha využít schopností a zkušeností nejlepších z nejlepších.

Premiér naznačil, že důvodem změny je i jednání o podobě Partnerské dohody, která nastavuje podmínky poskytnutí eurofondů a oblastí, na které mají být prostředky poskytnuty.

"To, že přichází někdo lepší, neznamená, že ten druhý je špatný. Ale v oblasti integrace a zlepšování podmínek romské komunity a čerpání eurofondů pro tyto účely, tedy v oblasti, se kterou se dosud trápily všechny vlády na Slovensku, potřebujeme ty nejlepší z nejlepších," zdůraznil Heger.

Andrea Bučková převzala úřad v dubnu 2020, kdy vystřídala Ábela Ravasze. "Funkci zmocněnkyně jsem přijala s tím, že chci udělat všechno proto, aby se reálně změnily životní podmínky zejména těch lidí, kteří žijí ve vyloučeném prostředí romských komunit, ale i ostatních Romů a Romek, kteří z důvodu etnicity čelí různým formám nerovnosti a diskriminace," napsala po odvolání Andrea Bučková a vyjmenovala nejdůležitější milníky v její práci zmocněnkyně, ať už šlo o pandemii COVID-19 nebo přípravu nové strategie integrace Romů.

"Jsem přesvědčená, že jsem vytvořila podmínky pro kontinuální pokračování agendy, kterou úřad zastřešuje. Ráda bych poděkovala všem zaměstnankyním a zaměstnancům úřadu i spolupracujícím organizacím a institucím, kterým na tomto tématu záleží. Novému zmocněnci přeji mnoho sil a úspěchů," dodala na závěr Bučková.

Nový zmocněnec Ján Hero do funkce nastoupil 9. prosince. Hero je dlouholetým odborníkem v oblasti národnostního školství a má zkušenosti z tématu vzdělávání a výchovy romských dětí a mládeže. Jeho hlavním cílem v pozici zmocněnce je podle tiskového prohlášení zkvalitnění vztahů s jednotlivými ministerstvy, regionální posílení úřadu a pokračování v jednáních o Partnerské dohodě, v rámci které se určí podmínky poskytnutí finančních prostředků Evropské unie a mimo jiné i prioritní oblasti, na které mají být prostředky poskytnuty.

„Do funkce zplnomocněnce jsem nastoupil v náročném období vyjednávání o Partnerské dohody. Věřím, že na společných jednáních, které aktuálně pokračují k Partnerské dohodě, se nám podaří dosáhnout výsledku, který bude vést ke zkvalitnění života obyvatel v romských komunitách," uvedl ke svému jmenování Ján Hero, který se chce zároveň zaměřit na finalizaci akčních plánů, které budou obsahovat opatření a aktivity, včetně určení odpovědných partnerů a reálného vyčíslení požadovaných finančních požadavků.

Zmocněnec vlády SR pro romské komunity je poradním orgánem vlády pro problematiku romských komunit na Slovensku a realizuje systémová opatření na zlepšení postavení a jejich integraci do společnosti. Úřad zmocněnce vlády SR pro romské komunity má 102 zaměstnanců.

Přečteno: 767x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Zmocněnec, Slovensko, Andrea Bučková, VládaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo