romea - logo
27. května 2020 (středa)
svátek má Valdemar
Loading
rozšířené vyhledávaní

Andrej Kiska: Řešením romské problematiky je vzdělání

6.12.2016 12:58
U příležitosti Mezinárodního dne Romů navštívil 8. 4. 2015 prezident Slovenské republiky Andrej Kiska některá místa, kde žijí Romové. Na snímku v základní škole ve Spišském Hrhove (FOTO: www.prezident.sk)
U příležitosti Mezinárodního dne Romů navštívil 8. 4. 2015 prezident Slovenské republiky Andrej Kiska některá místa, kde žijí Romové. Na snímku v základní škole ve Spišském Hrhove (FOTO: www.prezident.sk)

Prezident slovenské republiky Andrej Kiska před dvěma týdny navštívil Základní školu Podskalka pri Humenném. „Všichni jsme si vědomi toho, že romská problematika, nebo to, jak začlenit Romy co nejlépe do našeho běžného života, je otázkou vzdělání." Řekl při návštěvě v Humenném, informuje o tom server aktualne.sk

Podle něj je pro romské děti důležité, aby při studiu na základní škole uměly hlavně slovenský jazyk, aby ale také nezapomněly na zručnost, a byly tak uplatnitelní na trhu práce.

Prezident zmiňuje, že se minulý týden bavil s ministrem školství Slovenské republiky Petrem Plavčanom o tom, jak docílit toho, aby děti z romských osad do deseti let dosahovali porovnatelných výsledků s ostatními dětmi. „Určitě je to právě předškolní příprava,“ říká Kiska. Slovensko nutně potřebuje ve vzdělávání výsledky, shoduje se na tom s ministrem školství Plavčanom.

Ředitel základní školy Norbert Koscelník i Kiska se dohodli na společné vizi, aby v osadě v Humenném byla vybudovaná mateřská školka a zdejší děti v mladším věku se mohly zapojit do předškolní přípravy.

Město Humenné v tomto roku již předložilo žádost o získání finančního příspěvku na projekt Mateřská škola v osadě Podskalka. Budova by měla být realizovaná formou přístavby. Kapacitu bude mít přibližně pro 42 dětí.

 

Přečteno: 2834x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Vzdělávání, škola, Slovensko, Osada, DětiHLAVNÍ ZPRÁVY

Starostka obce Veltěže Věra Posledníková a vyhořelý dům rodiny Přibylových (FOTO: ROMEA TV)

videoVIDEO: Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc romské rodině, které vyhořela v pátek část domu

19.5.2020 15:02
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun. Uvedla to v rozhovoru pro romskou internetovou televizi ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková.
 celý článek

Jan Cina

Herec Jan Cina kvůli romskému příjmení narazil při hledání bydlení. „Byl to šok,” říká

19.5.2020 13:25
Jan Cina je dvaatřicetiletý populární český herec. Jeho otec je Rom, rodina z části pochází z východního Slovenska. Přestože on sám říká, že se svým romstvím nikdy neměl problém - zejména proto, že to na něm není na první pohled poznat - setkal se nedávno s tím, čemu v Česku čelí řada Romů. Při hledání bydlení se ho totiž realitní makléř na základě jeho příjmení zeptal, zda není Rom a dodal, že by s tím mohli mít majitelé problém.
 celý článek

Obyvatelé ubytovny v ulici Klíšská. (FOTO: ROMEA TV)

Romská rodina z ústecké ubytovny uspěla u Nejvyššího správního soudu, spor se po dvou letech vrací před krajský soud

19.5.2020 11:15
Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil rozsudek Krajského soudu v Ústí nad Labem, na který se v létě 2018 obrátila jedna z romských rodin vystěhovaných z ústecké ubytovny, která byla uzavřena po vyhlášení tzv. "bezdoplatkové zóny" na území města Ústí nad Labem. Žalobou namířenou proti městu rodina namítala, že došlo k nezákonnému zásahu do jejich práv, a rovněž požádala soud o zrušení opatření, kterým byla "bezdoplatková zóna" vyhlášena. Krajský soud žalobu odmítl, Nejvyšší správní soud nyní rozhodl, že to bylo nezákonné.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo