Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Antisemitismus je jako virus, říká šéf německo-židovského spolku s názvem "321 - 2021: 1700 let židovského života v Německu"

24. února 2021
Čtení na 2 minuty

Antisemitismus je jako virus, proti kterému hledáme očkování, protože chceme, aby jednou naše děti či vnoučata mohla říct, že je v Německu normální být Žid. V rozhovoru se zahraničními novináři v Německu to řekl Andrei Kovacs, který stojí v čele německého spolku “321 – 2021: 1700 let židovského života v Německu”.

“Naše jméno je hodně dlouhé, proto ho někdy zkracujeme jen na 321,” řekl na úvod Kovacs. Uvedl ale, že název byl vybrán záměrně, aby poukázal na to, že židovství a Německo k sobě patří přinejmenším 1700 let. Rok 321 odkazuje na edikt římského císaře Konstantina, který umožnil volit Židy v Kolíně nad Rýnem do městské rady. “Chceme ukázat, jak Židé přispěli k formování společnost a že jsme tady po celá staletí,” řekl.

Soužití Židů a Němců nebylo snadné a provázelo ho násilí, které vyvrcholilo holokaustem za druhé světové války. “Na to sice zapomenout nesmíme, ale musíme hledět do budoucnosti,” řekl. Za hlavní problém současnosti považuje stejně jako v minulosti antisemitismus a antijudaismus.

“Antisemitismus je virus, který je starší než koronavirus,” řekl s tím, že boj proti němu je obtížný jako tažení proti pandemii nemoci covid-19. “Také hledáme očkování,” vysvětlil. Naději vidí Kovacs v mladých lidech, které se spolek svou kampaní snaží oslovit. “Chceme ukázat, že židovský život není opředen žádnými tajemstvími či mystikou, že to není něco, co se odehrává skrytě pod policejní ochranou, ale že je to naopak zcela normální život jako každý jiný,” řekl.

Kovacs přirovnává antisemitismus k psychóze, kterou je složité vysvětlit. Stejně tak složité je podle něj proti antisemitismu bojovat. Zjistil ale, že zhruba pětinu antisemitských postojů lze změnit díky vzájemnému poznání, o které se spolek snaží. “Není nad to si večer se sousedem sednout ke skleničce vína, nebo v případě Kolína nad Rýnem ke skleničce kölsche, a lépe se tak poznat,” řekl s poukazem na kolínský typ piva, který se nazývá kölsch.

Nynější pandemie boj proti antisemitismu nijak neusnadňuje, i kvůli nezbytnému omezování kontaktů, které možnostem setkávání brání. Složitá doba navíc přeje spikleneckým teoriím. Židům je tak podle něj připisována nejen odpovědnost za šíření koronaviru, ale i za nedostatek vakcín.

Stereotypy o židovském životě a předsudky vůči Židům má podle Kovacse v Německu podle statistik každý čtvrtý člověk. “To chceme změnit, proto se soustředíme na pozitivní aspekty. Na to, jak židovský život přispěl k dnešnímu životu v Německu, jak dnes vypadá židovský život a jak můžeme budovat společnou budoucnost. Učíme se z minulosti, formujeme současnost a budujeme budoucnost,” řekl.

Za úspěch považuje Kovacs to, že se židovská populace v Německu od 80. let prudce zvýšila na současných asi 150 000 lidí. Za domov si totiž Německo vybrali mnozí Židé z východní Evropy. “To je úspěšná historie. Musíme ale pečovat o to, aby to tak zůstalo,” dodal.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon