romea - logo
3. srpna 2020 (pondělí)
svátek má Miluše

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Antisemitismus je podle OSN ve světě na vzestupu, zvlášť v Evropě

New York, 23.1.2015 10:12
Pan Ki-mun (FOTO: Wikimedia Commons)
Pan Ki-mun (FOTO: Wikimedia Commons)

Antisemitismus je ve světě na vzestupu, obzvláště pak v Evropě, je proto proti němu nutné zakročit hned v počátku. Během čtvrtečního neformálního zasedání Valného shromáždění OSN k násilí na židech to podle agentury DPA prohlásil generální tajemník OSN Pan Ki-mun.

"Židé byli vyháněni, biti, ponižováni a vyvražďováni. Největší hrůzou antisemitismu byl holokaust. Organizace spojených národů byla založena i proto, aby se něco takového již neopakovalo," řekl Valnému shromáždění OSN Pan Ki-mun.

Monitorovací skupina UN Watch, která sleduje dodržování Charty, v této souvislosti upozornila na to, že Valné shromáždění by mělo zhodnotit i své vlastní činy, neboť od začátku jednacího období v září odsoudilo Izrael dvacetkrát, zatímco jiné země dohromady jen třikrát.

Jedním z hlavních řečníků dnešní plenární schůze byl francouzský filozof Bernard Henri Lévy. "Jen před několika dny v Paříži jsme zase jednou slyšeli nechvalný výkřik 'smrt židům'. Karikaturisté byli zabiti za kreslení, policisté za to, že jsou policisty, a židé za to, že nakupovali a že byli židy," řekl Lévy s připomenutím krvavých útoků islámských radikálů na pařížskou redakci satirického magazínu Charlie Hebdo a na obchod s košer potravinami.

Lévy za častý pramen nenávisti vůči židům označil "jed radikálního islámu". "Občas k odmítání židů přispívá svou politikou i Izrael. Ale to je něco jiného než antisemitismus, o který tady jde. I kdyby byl Izrael zemí andělů, i kdyby Izrael odevzdal veškerá území, nezměnilo by se na nenávisti vůči Izraeli vůbec nic," řekl 66letý filozof. "Antisemité nenávidí židy jednoduše kvůli tomu, že prostě existují," dodal.

Přečteno: 525x
 

Kam dál:

Štítky:  

Antisemitismus, Extremismus, OSN, Pan Ki-munHLAVNÍ ZPRÁVY

videoZÁZNAM: "Leperiben: My nezapomínáme." Organizace Ara Art i letos pořádala pietní akci k připomínce obětí romského holocaustu

29.7.2020 11:58
V neděli 2. srpna od 18.30 se na pražském náměstí Míru uskutečnila 2. ročník pietní akce k připomínce obětí romského holocaustu, s názvem "Leperiben: My nezapomínáme".
 celý článek

Pietní akt v Letech u Písku, 2. 8. 2020 (FOTO: Richard Samko, Romea.cz)

videoZÁZNAM: Pietní akt v Letech připomněl i romské oběti z Osvětimi, Válková podpořila vznik romského vládního zplnomocněnce

29.7.2020 13:06, (AKTUALIZOVÁNO 2. 8. 2020, 14:45)
Čeněk Růžička z Výboru pro odškodnění romského holocaustu dnes na pietní akci v Letech na Písecku vyzval politiky, aby stejně jako antisemitismus odsuzovali projevy anticiganismu. Ty podle něj v Evropě zesilují. Pietní akt v místě někdejšího koncentračního tábora Lety u Písku dnes po poledni připomněl romské oběti z druhé světové války. Akce v Letech se tradičně koná v květnu, letošní termín se posunul kvůli koronaviru.
 celý článek

Helena Válková 2. 8. 2020 v Letech u Písku. (FOTO: ROMEA TV)

videoHelena Válková v Letech u Písku: Podporuji vznik pozice vládního zplnomocněnce pro záležitosti romské menšiny

2.8.2020 14:14
Vládní zmocněnkyně pro lidská práva Helena Válková dnes během pietního aktu v Letech u Písku podpořila požadavek Romů, aby byla zřízena pozice vládního zplnomocněnce pro romskou menšinu. Uvedla to ve svém projevu, ve kterém kromě jiného připomněla, že v současné době vzniká nová strategie romského začleňování pro roky 2021 - 2030.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo