romea - logo
4. června 2020 (čtvrtek)
svátek má Dalibor
Loading
rozšířené vyhledávaní

BBC o Romech ve špičkovém fotbale: Howell, Cantona, Quaresma, Pirlo, Stoichkov a další

Londýn, 21.6.2014 17:35, (ROMEA)
Slavní romští fotbalisté (zleva): Rabbi Howell, Eric Cantona, Ricardo Quaresma a Andrea Pirlo (Koláž: Romea.cz, BBC)
Slavní romští fotbalisté (zleva): Rabbi Howell, Eric Cantona, Ricardo Quaresma a Andrea Pirlo (Koláž: Romea.cz, BBC)

V roce 1895 se Rabbi Howell zapsal do historie jako historicky první romský fotbalista, který hrál za Anglii, ale o 119 let později leží tento průkopník pohřbený v neoznačeném hrobě. Nyní se objevila výzva ke sbírce finančních prostředků na jeho náhrobní kámen. Jaký je ale skutečný příběh Howellowy unikátní kariéry? Změnily se nějak postoje lidí kolem sportu vůči romské komunitě?

Howell se narodil v roce 1867 v romském táboře Dore v Sheffieldu. „Jeho rodný list napovídá, že se narodil v maringotce, neboť na dané adrese nestály žádné domy. Museli to v té době být kočovníci,“ uvedl pro BBC Steven Kay, který o Howellovi napsal knihu.

Howellova rodina se poté přestěhovala do Ecclesfieldu v severním Sheffieldu, kde se on sám živil jako horník a za místní amatérský tým hrál coby střední obránce fotbal.

Po krátkém období s týmem Swifts z Rotherhamu podepsal Howell v roce 1889 svoji úplně první profesionální smlouvu s týmem Sheffield United. Několik dní po podpisu smlouvy byl United korunován šampionem ligy.

Jeho přestup do Merseyside je opředen mnoha dohady. Někteří tvrdí, že musel odejít kvůli nařčení z ovlivňování výsledků. Steven Kay je však přesvědčen, že za jeho odchodem ve skutečnosti stálo něco jiného. Howell opustil svou manželku a mladou rodinu kvůli jiné ženě a Sheffield United se to snažil ututlat. Ve viktoriánské Anglii  by to totiž byl obrovský skandál.

V roce 1898 přestoupil Howel do Liverpoolu a v roce 1901 nastoupil v sestavě týmu Preston North End, za který hrál do roku 1903, kdy si zlomil nohu a tím jeho kariéra skončila.

Během kariéry mu média dala přezdívku "Gypsy". Howell si s přezdívky často dělal legraci a přidával k dobru, že žije v maringotce v lesích. "Jenom si z nich utahoval. Prostě je nechal, ať si myslí, co si myslet chtějí," uvedl k tomu Steven Kay.

Howellova původu se všímali i jeho spoluhráči. Ernest Needham, který s Howellem hrál za Sheffield United, jednou napsal: „…narodil se jako Cikán a snad i za svou nevyčerpatelnou vitalitu vděčí svému šťastnému původu.“

Steven Kay však tvrdí, že právě jeho tzv. „šťastný původ“ byl ten důvod, proč byl nominován do národního týmu pouze ve dvou případech.

Poprvé byl Howell vybrán do reprezentace v roce 1895, kdy tým porazil Irsko 9:0. Na druhou příležitost si musel počkat až do roku 1899.

Kay, jako jeden z možných důvodů, uvedl, že fotbal trpěl „sentimentálním postojem k ‚hráčům se vznešeným původem’“, a dodal, že Howell měl „všechno, jen ne tohle“.

„Třídní příslušnost hrála velkou roli a mohla v tom být ze všeho nejvíc právě otázka třídní příslušnosti. Výběr hráčů do anglického týmu jasně vycházel z jejich osobního původu a myslím si, že skutečnost, že Rabbi hrál za Anglii jen dvakrát, musí spočívat právě v jeho původu, ať už rasovém či třídním, to už lze jen těžko říct,“ uvedl Steven Kay.

Ačkoli mohla být Howellova kariéra Podle Kaye na mezinárodní úrovni omezena jeho původem, zůstává nejasné, zda se kvůli svým romským kořenům stal obětí nějakých urážek. "Neexistují žádné důkazy, abychom mohli říci, jestli byl nějak napadán, ale i kdyby snad byl, nevěřím, že by o tom některé z novin napsaly, neboť byly příliš puritánské na to, aby se o takové věci byť i jen zmínily,“ řekl Steven Kay.

O 119 let později jsou však romští hráči otevřeně za svůj původ uráženi.

Pyšní na svůj romský původ

Quaresma: ""Musím se smát, když slyším, jak lidé říkají, že v dnešní době rasismus neexistuje. Když se v Portugalsku cokoli semele, vždycky je to chyba Romů, černochů nebo imigrantů."

Začátkem roku řekl portugalský útočník Ricardo Quaresma, který je také známý známý pod přezdivkou „Gypsy“, portugalskému deníku O Jogo, že rasismem se to v zemi jen hemží. "Musím se smát, když slyším, jak lidé říkají, že v dnešní době rasismus neexistuje. Když se v Portugalsku cokoli semele, vždycky je to chyba Romů, černochů nebo imigrantů. Žít s něčím takovým je drsné,“ uvedl Quaresma.

Quaresma je jedním z mnoha ostře sledovaných hráčů romského původu. Další jsou například Eric Cantona, Andrea Pirlo, Hristo Stoichkov a Fredy Eastwood, který je bývalým hráčem za Southern United a Coventry City.

Zdá se však, že jejich úspěchy mají jen malý efekt na zastavení urážek, kvůli tomu, že jsou Romové.

Pracovnice charitativního sdružení Dejte rasismu červenou kartu (Show Racism the Red Card) Lizz Bennettová tvrdí, že rasismus namířený proti komunitám Romů a Travellerů je široce rozšířený. "Ustálené představy o lidech z komunit Romů a Travellerů jsou neúprosné, drsné a silně zakořeněné," uvedla Bennettová.

Ať už se jedná o školní třídu v Sunderlandu nebo jižním Londýně, mnoho žáků považuje Romy za násilníky, agresory, všivé zloděje, kteří žijí v maringotkách, mají koně a neplatí daně.

Traveller narozený v roce 1983 a úspěšný profesionální fotbalista Fredy Eastwood je pyšný na svůj původ Travellera.

"Je však smutné, že se musel vypořádávat s rasismem namířeným proti němu od fotbalových fanoušků, kteří na jeho adresu trousí poznámky typu, že žije v maringotce a je Cikán. Je velmi obtížné říci, zda se Rabbi Howell nacházel v jednodušší či naopak složitější situaci. S jistotou můžeme říci, že rasismus utváří značnou část naší minulosti a i nadále zůstává v dnešní Británii skutečným a přetrvávajícím problémem, takže boj dosud ani zdaleka neskončil,“ uvádí Steven Kay a dodává, že je obtížné zjistit romský původ u profesionálních fotbalistů.

"Teprve nyní se k tomu lidé začali přiznávat. Například teprve nedávno se svému původy přihlásili lidé jako Ricardo Quaresma, Andre Pirlo a Fredy Eastwood a prohlásili, že se cítí být pyšní na to, že jsou Romové. Předtím to bylo v podstatě tak, jako by o tom lidé nechtěli hovořit. Předtím tady museli být také i další hráči… ale moc se o tom nepsalo,“ uvedl pro BBC Steven Kay, který nyní stojí za kampaní na získání 1.000 liber na koupi náhrobního kamene na Howellův hrob.

"Potřebujeme pro Howella náhrobní kámen. Nikdo z těch, kdo někdy reprezentovali svou zemi, by neměl být pohřben v neoznačeném hrobě. Potřebujeme se k němu přihlásit jako k průkopníkovi – prvnímu profesionálnímu fotbalistovi romského původu,“ uvedl na závěr Steven Kay.

Zdroj: http://www.bbc.com/news/uk-england-south-yorkshire-27490919

VIDEO

ryz, Oliver Wright, BBC News, překlad Jana Kavalírová
Přečteno: 2430x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Sport, UK, Velká Británie, Fotbal, EU, RasismusHLAVNÍ ZPRÁVY

V době živého televizního vystoupení prezidenta Donalda Trumpa, ve kterém tvrdil, že stojí na straně pokojných protestujících, zahnala policie pokojné demonstranty před Bílým domem, kteří měli zdvižené ruce nad hlavou a pouze skandovali

videoVIDEO: Trump tvrdil, že je na straně pokojně protestujících, ve stejnou chvíli těžkooděnci rozháněli slzným plynem pokojné demonstranty u Bílého domu

2.6.2020 10:53
Americký prezident Donald Trump nařídil mobilizaci všech dostupných civilních i vojenských sil s cílem zastavit již týden trvající nepokoje, které se rozpoutaly po násilné smrti černocha George Floyda. V době prezidentova živého televizního vystoupení, ve kterém Trump tvrdil, že stojí na straně pokojných protestujících, zahnala policie pokojné demonstranty před Bílým domem, kteří měli zdvižené ruce nad hlavou a pouze skandovali "nestřílejte" s pomocí slzného plynu. Těžkooděnci proti pokojnému shromáždění použili obušky, zasahovali i policisté na koních. Protesty v USA pokračují již sedmým dnem a připojilo se k nim více než 75 měst, i když ve čtyř desítkách z nich platí zákaz nočního vycházení.
 celý článek

Romky ze skupiny Manushe (FOTO: Slovo 21)

Bidaripen: Romky chtějí ostatním Romům dodávat sebedůvěru, že společně mohou věci kolem sebe měnit k lepšímu

2.6.2020 10:14
Bidaripen, tedy romsky odvaha, rozhodně nechybí skupince Romek ve vybraných sedmi lokalitách, aby se v nadcházejících měsících staly rovnocennými partnery respektovanými místní samosprávou a měly možnost spolurozhodovat o tom, co se kolem nich děje. Stejnojmenný projekt lídryním nabídne informace jak správně a efektivně spolupracovat s místními spolky a institucemi například při vybudování přechodu na frekventované ulici.
 celý článek

V pátek 15. 5. 2020 vypukl požár v domě romské rodiny v obci Veltěže u Loun. Rodina dům postupně opravuje, obec vyhlásila na pomoc veřejnou sbírku. (FOTO: Facebook Žhář z Veltěže, koláž: Romea.cz)

videoObec Veltěže otevřela sbírkový účet na pomoc romské rodině, které vyhořel dům. Policie případ stále vyšetřuje

1.6.2020 20:54
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásila veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Od 1. 6. 2020 je dostupné číslo účtu, na které mohou lidé posílat finanční příspěvky až do 30. listopadu 2020. Jak již dříve uvedla pro ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková, obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo