romea - logo
23. května 2022 (pondělí)
svátek má Vladimír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Belgie: Starosta Anderlechtu zakázal a posléze nechal rozehnat antisemitské shromáždění krajní pravice

Anderlecht, Belgie, 5.5.2014 12:34, (ROMEA)
Dieudonné M'Bala M'Bala, autor kontroverzního gesta zvaného
Dieudonné M'Bala M'Bala, autor kontroverzního gesta zvaného "quenelle", jež je vnímáno jako obrácený nacistický pozdrav, tudíž jako gesto antisemitské. (FOTO: Réseau Voltaire)

Belgické úřady zakázaly shromáždění, kde se měly objevit některé postavy francouzské krajní pravice včetně kontroverzního francouzského komika Dieudonného. Policie po rozhodnutí bruselských úřadů použila vodní dělo, aby dav rozehnala.

Setkání s názvem První evropský kongres nesouhlasu se mělo konat v neděli odpoledne v bruselské čtvrti Anderlecht. Starosta Anderlechtu Eric Tomas ale agentuře Reuters sdělil, že vydal nařízení, které shromáždění zakázalo, protože existovalo jasné nebezpečí narušení veřejného pořádku. Úřední zákaz v neděli večer potvrdila belgická státní rada, která vykonává v zemi funkci nejvyššího administrativního soudu.

Setkání organizovala malá krajně-pravicová skupina s názvem Debout, Les Belges (volně přeloženo jako Povstaňte, Belgičané). Měl se na něm objevit mimo jiné autor krajně pravicových pojednání Alain Soral či Dieudonné M'bala M'bala, který vymyslel kontroverzní gesto zvané "quenelle", jež je vnímáno jako obrácený nacistický pozdrav a je proto považováno za výraz antisemitismu.

V sále, kde se mělo shromáždění konat, se i přes opatření úřadů shromáždilo zhruba 500 lidí. Bruselská policie shromáždění k večeru zastavila a dav rozehnala vodními děly. Nikoho nezadržela.

Dieudonné, který je synem Francouzky a Kamerunce, dlouho aktivně vystupoval proti rasismu. Později se ale začal stýkat s představiteli francouzské krajně pravicové Národní fronty a přicházel v samostatných vystoupeních s projevy, které se tvrdě otíraly o Židy. Polemiky ve Francii vzbudilo jeho představení Le Mur (Zeď), které je podle tamního ministerstva vnitra rasisticky a antisemitsky zabarvené a justice je na začátku roku zakázala.

Postup bruselských úřadů odsoudil nezávislý belgický poslanec Laurent Louis, který stojí v čele hnutí Povstaňte, Belgičané. "Viděli jsme naprostou ukázku antidemokracie... Jsme v Belgické sovětské republice. Všemi našimi právy se opovrhuje," sdělil stoupencům a slíbil, že ten den večer uspořádá "soukromé" setkání s kandidáty své politické skupiny.

Přečteno: 440x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Antisemitismus, Extremismus, Demonstrace, BelgieHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo