romea - logo
27. května 2022 (pátek)
svátek má Valdemar

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Bělorusko a Polsko podle Human Rights Watch porušují lidská práva migrantů

25.11.2021 23:30
Uprchlíci na polsko-běloruské hranici - listopad 2021 (FOTO: Facebook, Eliza Kowalczyk)
Uprchlíci na polsko-běloruské hranici - listopad 2021 (FOTO: Facebook, Eliza Kowalczyk)

Bělorusko a Polsko nesou vinu za "závažném porušování lidských práv" migrantů a žadatelů o azyl na hranici mezi oběma zeměmi, uvedla nevládní organizace Human Rights Watch (HRW). Vlády obou zemí mají podle zprávy HRW, ze které citovala agentura AFP, za povinnost zabránit dalším úmrtím běženců tím, že zajistí pravidelný přístup humanitárních pracovníků k migrantům, kteří uvázli v pohraničí. Ukrajina posiluje ostrahu hranice s Běloruskem, má to předejít krizi.

Výzkumníci HRW zevrubně hovořili s 19 migranty. Někteří z nich si stěžovali, že byli polskými pohraničníky zatlačeni, někdy i násilně, zpět do Běloruska. Takové vytlačování "porušuje právo na azyl podle evropského práva“, zdůraznilo HRW a naléhavě vyzvalo EU, aby "začalo projevovat solidaritu s oběťmi na hranicích na obou stranách, které trpí a umírají“.

V Bělorusku bylo "násilí, nelidské a ponižující zacházení, jakož i nátlak (vyvíjený) běloruskou pohraniční stráží běžnou záležitostí“, upozornila nevládní organizace. Toto zacházení by mohlo "v určitých případech představovat činy mučení, což odporuje běloruským mezinárodním závazkům“.

"Zatímco Bělorusko nastolilo tuto situaci bez ohledu na lidské následky, Polsko sdílí odpovědnost za akutní utrpení v pohraniční oblasti," uvedla Lydia Gallová z HRW.

Zpráva uvádí, že tři lidé obvinili polské pohraničníky z rozdělení jejich rodin, včetně oddělení rodičů od dětí, a to tím, že odvezli ty, kteří potřebovali lékařské ošetření, do nemocnice, ale ostatní poslali zpět do Běloruska.

Gallová vyzvala Minsk a Varšavu, aby ukončily "ping-pongové zatlačování" migrantů a umožnily nezávislým pozorovatelům, včetně novinářů a obránců lidských práv, přístup do pohraničních oblastí, který je v současnosti omezen.

Humanitární organizace odhadují, že od začátku migrační krize letos v létě přišlo na obou stranách hranice o život nejméně 11 lidí.

EU a USA obviňují Bělorusko, že krizi zorganizovalo v odvetě za sankce proti režimu Alexandra Lukašenka, který během téměř tří desetiletí u moci rozdrtil opozici a nezávislá média v bývalé sovětské republice. Britské stanici BBC Lukašenko řekl, že běloruští pohraničníci "možná" pomáhali migrantům překonat polskou hranici, ale popřel, že by je do Běloruska přivedl. Vyzval EU, aby migranty přijala. Minsk tvrdí, že v Bělorusku je asi 7000 migrantů, dodala AFP.

Přečteno: 716x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Polsko, Bělorusové, Migrace, Lidská práva, Uprchlíci, EU, human rights, Human Rights WatchHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo