romea - logo
27. května 2022 (pátek)
svátek má Valdemar

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Běloruský totalitní režim dál zneužívá bezbranné uprchlíky k hybridní válce proti EU. 500 jich převezl k hranicím Litvy

9.11.2021 18:22
Uprchlíci na polsko-běloruské hranici - listopad 2021 (FOTO: Facebook, Eliza Kowalczyk)
Uprchlíci na polsko-běloruské hranici - listopad 2021 (FOTO: Facebook, Eliza Kowalczyk)

Doslova jako s figurkami na šachovnici posunuje běloruský totalitní režim s uprchlíky z Blízkého východu, které jsou bezbrannými oběťmi jeho "hybridní války" proti Evropské unii. Běloruští vojáci během noci přepravili od bělorusko-polské hranice asi 500 uprchlíků, mezi kterými jsou i děti, tentokrát k litevské hranici. Informuje o tom litevský zpravodajský portál Delfi. Litva zareagovala vyhlášení výjimečného stavu v pětikilometrovém pásmu podél hranice s Běloruskem a také v táborech pro migranty. 

"Byla tma, když přišlo hodně vojáků. Od neděle jsme byli u polské hranice, poblíž benzinové stanice. Běloruští vojáci tam byli od pondělního poledne, se psy a zbraněmi. Večer jich bylo ještě víc. Ty (migranty), kteří nebyli v centru tábora, posadili do velkých kamionů, a to i děti. Dohromady 500 lidí. Nařídili, ať se sesedneme, že nás odvezou do Polska. Lidi plakali a prosili, ať je neodvážejí od rodin. Na to běloruští pohraničníci začali střílet do vzduchu. Posadili nás do aut a někam nás hodinu vezli," vylíčil Delfi jeden z uprchlíků.

Okolo půlnoci se ukázalo, že je převezli k litevské hranici a že jsou poblíž běloruské vsi Kadyš. Ve skupině asi 500 lidí jsou mladí muži, ženy a děti mladší 12 let. Nejmladšímu je pět měsíců.

 

 

Litva už v pondělí oznámila, že přesouvá na hranici s Běloruskem vojáky z obav před možným přílivem migrantů, poznamenal Reuters.

"Vidíme situaci a hrozby, které vytváří běloruský režim koordinovanými akcemi na hranici s Polskem, a uvědomujeme si, že tyto hrozby mohou vzniknout i u nás. Vidíme jasné paralely," uvedla ministryně vnitra Agné Bilotaitéová. "Děláme a uděláme vše, aby naše hranice byly ubráněny," zdůraznila při předkládání návrhu vyhlásit výjimečný stav.

Uprchlíci jsou v neřešitelné situaci. Polsko a nyní i Litva jim brání ve vstupu do země, Bělorusko jim zase neumožňuje návrat.

"Polská hlídka nás chytila a zatlačila nás zpátky. Řekli: ‚Vraťte se do Běloruska.‘ Běloruský voják zase řekl: ‚Ne, ne, vraťte se zpátky do Polska.‘ Když nám pak došla všechna voda, bratr se ptal polských vojáků, jestli můžeme dostat nějakou vodu na pití. Ptali jsme se každý den, jejich odpověď ale byla ne,“ cituje server iRozhlas.cz 28letou matku dvou dětí, které přežívají v bažinatých lesích u hranic, kdy teplota klesá k nule.

Evropská komise dnes označila praktiky běloruského autoritářského vládce Alexandra Lukašenka za "gansterské a nehumánní" a vyzvala Minsk, aby přestal využívat migranty k politickým účelům.

"Součástí Lukašenkova nehumánního a popravdě až gangsterského přístupu je, že lže lidem, zneužívá je, klame je a přiváží je do Běloruska s nepravdivým příslibem jednoduché cesty do EU," použil dnes nezvykle ostrá slova mluvčí komise Peter Stano. Dodal, že současná "neracionální" snaha Minsku je dokladem toho, že dosavadní přístup postupného přitvrzování sankcí podle něj funguje a Lukašenko "pociťuje tlak".

Komise zároveň dlouhodobě vyzývá Polsko, aby přijalo nabídku spolupráce od unijní pohraniční agentury Frontex, která by zemi pomohla prověřit žadatele o azyl. Varšava však spolupráci odmítá a nechce do země vpustit žádné běžence.

Situace v tříkilometrovém hraničním pásu označovaném jako „zóna smrti“, kam nesmí novináři ani zdravotníci, se ale čím dál víc dramatizuje a obětí už je celkem deset. Humanitární organizace včetně Lékařů bez hranic přitom varují, že s příchodem zimy bude úmrtí na hranicích dál přibývat.

 

 

Přečteno: 839x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Migrace, uprchlík, Uprchlíci, Totalita, Bělorusové, PolskoHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo