romea - logo
5. března 2021 (pátek)
svátek má Kazimír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Bidenovy sliby o potírání rasismu a vnitřního terorismu se už začínají prosazovat do praktické politiky

21.1.2021 12:56
Loyd Austin (vlevo) a Alejandro Mayorkas. Foto Wikipedie, koláž Romea.cz
Loyd Austin (vlevo) a Alejandro Mayorkas. Foto Wikipedie, koláž Romea.cz

Generál ve výslužbě Lloyd Austin, kterého budoucí prezident USA Joe Biden nominoval do čela Pentagonu, při senátním slyšení řekl, že plánuje z americké armády vymýtit rasisty a extremisty. Alejandro Mayorkas, který má stát v čele ministerstva vnitřní bezpečnosti, chce tvrdě postupovat proti extremistickým hrozbám, především proti vnitřnímu teorismu. Rád by také zrušil protimigrantská opatření, která zavedl Donald Trump.

Armáda bez rasistů

"V případě svého potvrzení, budu tvrdě bojovat proti sexuálním útokům a za vymýcení rasistů a extremistů z řad americké armády," uvedl Austin s tím, že jeho cílem je "vytvořit prostředí, v němž každý, kdo je ochoten a schopen, může důstojně sloužit této zemi".

Podle agentury Reuters Austin rovněž uvedl, že by usiloval o to, aby Čína nikdy nedosáhla svého cíle mít silnější armádu než Spojené státy. Poznamenal také, že se těší na oprášení aliancí.

Austin rovněž uvedl, že podporuje plán zrušit zákaz působení v amerických ozbrojených složkách transgenderovým osobám. "Pokud jste fyzicky způsobilí a kvalifikovaní a dokážete dodržovat standardy, mělo by vám být umožněno sloužit a můžete očekávat, že vás budu po celou dobu podporovat," řekl. Kdy by zákaz zavedený Trumpem mohl být zrušen, neupřesnil.

Boj s terorismem

Alejandro Mayorkas, kterého budoucí prezident USA Joe Biden nominoval do čela ministerstva vnitřní bezpečnosti, by v případě svého potvrzení do funkce zmocnil zpravodajské pracovníky ke shromažďování informací o extremistických hrozbách, a to "apolitickým a nestranným způsobem". 

"Hrozba vnitřního terorismu je jednou z největších výzev, kterým ministerstvo vnitřní bezpečnosti čelí," řekl Mayorkas senátnímu výboru pro vnitřní bezpečnost při potvrzovacím slyšení.

Mayorkas, který byl náměstkem na stejném ministerstvu za vlády prezidenta Baracka Obamy, se v případě svého potvrzení ujme úřadu s 240 000 zaměstnanci odpovědnými za bezpečnost hranic, otázky přistěhovalectví, kybernetickou bezpečnost a připravenost a pomoc při přírodních katastrofách.

Děje se tak krátce po masivním hackerském útoku na vládní sítě a v době, kdy Spojené státy nadále čelí zuřící pandemii covidu-19. Ministerstvo vzniklo jako odpověď na teroristické útoky z 11. září 2001.

Jmenování Mayorkase patrně zkomplikuje republikánský senátor Josh Hawley, který je členem příslušného senátního výboru. Hawley uvedl, že se postaví uspíšenému schválení kandidáta, což zdůvodnil obavami z Bidenových plánů ohledně imigrační reformy.

Jednou z prvních Mayorkasových výzev bude naplnit Bidenův slib zvrátit mnohá přísná imigrační opatření zavedená Trumpem. Výboru Mayorkas sdělil, že změny Trumpovy pohraniční politiky nelze dosáhnout za jediný den s tím, že je nutné vybudovat infrastrukturní kapacity, aby bylo možné zákony prosazovat, což bude nějakou dobu trvat.

Řekl také, že se nezbaví Úřadu pro imigraci a cla (ICE). Reuters v této souvislosti připomíná, že zrušení ICE požadují někteří aktivisté za práva imigrantů. Mayorkas řekl, že prostuduje rozsáhlá omezení zavedená Trumpvou administrativou v době pandemie, která nyní umožňují vyhostit většinou migrantů přicházejících k jihozápadní hranici.

V případě svého schválení bude 61letý Mayorkas prvním šéfem tohoto ministerstva, který je hispánského původu a narodil se mimo Spojené státy. Ve své úvodní řeči vyzdvihl své kubánské kořeny. "Můj otec a má matka mě přivedli do této země, abychom unikli komunismu. Byl jsem vychován k tomu, abych každý den oceňoval, co tato země znamená pro naši rodinu," řekl. Zavázal se také, že bude bojovat s antisemitismem, přičemž zmínil, že jeho matka přišla o příbuzné v holokaustu.

Přečteno: 638x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

USA, Rasismus, Armáda, Terorismus, MigraceHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí, mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo