romea - logo
31. května 2020 (neděle)
svátek má Kamila
Loading
rozšířené vyhledávaní

Bratislava rozjíždí projekt zabydlování rodin a jednotlivců bez domova. Brno od něj pod vedením ODS naopak před časem odstoupilo

23.9.2019 13:39
Bydlení pro Romy i
Bydlení pro Romy i "bílé" chudé v ostravském vydání. Kolonie pro bezdomovce v bývalých garážích. Foto: František Kostlán

Brno se rozhodlo nepokračovat v projektu zabydlování rodin a jednotlivců bez domova. Mezitím je ale převzaly desítky měst v Česku. Hlavní tvář projektU, bývalého zastupitele Martina Freunda, teď angažoval bratislavský primátor. Od července má ve slovenské metropoli za úkol rozjet bydlení pro chudé. To tu doteď nebylo vůbec. Brno za tento projekt získalo několik cen a postupně se stal vzorem pro desítky dalších obcí. Nová politická reprezentace Brna v čele s ODS však od něj odstoupila a nechce v něm dál pokračovat. 

V Bratislavě, právě tak jako v dalších městech bývalého Československa, například v Ostravě, žijí lidé v někdejších, dnes polorozpadlých garážích. Rozsáhlou reportáž na toto téma přinesl Deník N.

„Jsem tu už dvacet let. Byl jsem nahoře, vydělával velké peníze, pracoval jsem v Rakousku. Jenže pak jsem onemocněl, rozvedl se a teď jsem po mozkové příhodě v invalidním důchodu,“ vychrlí na vás jeden z obyvatel garáží Evžen svůj příběh. Diana Cvedlerová je bez domova od osmnácti, kdy odešla od rodičů. Za tu dobu stihla porodit pět dětí. „První syn je u mých rodičů, Nikolka u tchyně, Miška v dětském domově, Klaudia je adoptovaná v zahraničí a poslední miminko, Bianka, v kojeneckém ústavu,“ vypočítává. Všechny by je chtěla mít u sebe, ale miminko viděla naposledy před dvěma měsíci, u sebe má jen jeho fotku. Do kojeňáku ji nechtějí ani pustit, protože se musí nejdřív nechat očkovat proti tuberkulóze. Na to však nemá.

„Je mi to strašně líto, ale neměla jsem peníze, byla jsem na tom ještě hůř než teď, spávala jsem pod mostem, žebrala peníze. Potřebuji práci, řekli mi, že mi ji nedají, dokud nebudu mít kde bydlet. Tady v garáži být nemůže,“ říká. „Jen kvůli ní se musím odsud dostat pryč, jde mi o tu malou, protože ji nedostanu zpět, dokud budu tady,“ říká a ví, že nemá jak ze začarovaného kruhu vykročit.

Právě situaci lidí, jací dnes žijí v garážích, chce bratislavský magistrát změnit. V létě proto angažoval experty, kteří lidem bez domova a chudým pomáhají už léta. Zmocněncem nového primátora Matúše Valla se stal bývalý šéf neziskové organizace Vagus Sergej Kára, která se už dlouho stará o nejohroženější lidi na ulici. A v jeho týmu je také Martin Freund. Bývalý brněnský zastupitel za hnutí Žít Brno, který byl v minulém volebním období hlavní tváří revolučních projektů sociálního bydlení v Brně.

„Situace v Bratislavě mi velmi připomíná Brno v roce 2014. Na rozdíl od Brna, kde jsme museli složitě vybojovávat sociální bydlení, je tu ale větší shoda napříč zastupitelstvem. A půjde to rychleji, protože je i větší nadšení s tím něco udělat,“ říká Freund. Slovenská metropole je jen o málo větší než Brno a výhodou je i to, že vedení města není potřeba složitě vysvětlovat, co v sociálním bydlení funguje, protože v Brně i dalších desítkách měst v Česku se to už prokázalo.

Bratislava má ale daleko horší startovací pozici, než mělo Brno před několika lety, kde už fungovaly některé programy prostupného a zásluhového bydlení. A Brno má taky skoro 29 tisíc obecních bytů, z nichž mohlo několik desítek poskytnout pro pilotní projekty sociálního bydlení.

CELÝ ČLÁNEK SI MŮŽETE PŘEČÍST ZDE

Přečteno: 807x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, Bydlení, BezdomovciHLAVNÍ ZPRÁVY

Michal Gábor (FOTO: Archiv)

„U maturity jsem selhal. Se školou jsem chtěl skončit. Nakonec jsem našel motivaci,” říká romský stipendista

28.5.2020 16:20
„Jednou se ve třídě někomu něco ztratilo, nevím už, jestli šlo o peněženku, telefon nebo o jinou cennost. Učitelka řekla, že se všem žákům prohledají tašky. Jedno z dětí ukázalo na mě: „To určitě ukradl ten cigán“. Otevřel jsem tašku – a peněženka tam byla! Někdo mi ji tam podstrčil. Byla to hrozná situace, jak tohle máte vysvětlit?“ vypráví dvacetiletý Michal Gábor, mladý romský student druhého ročníku Fyzické geografie a geoekologie na Ostravské univerzitě, s jakými překážkami se musel na počátku své cesty za vzděláním potýkat.
 celý článek

Marek Horváth, jeden z organizátorů benefičního koncertu na podporu stipendia Václava Havla. (FOTO: Anglické gymnázium v Praze, Ivan Bárta)

videoMarek Horváth v Desetiminutovce plus ROMEA TV: Vzdělání je pro mě zásadní věc

27.5.2020 12:42
Dalším hostem naší Desetiminutovky je Marek Horváth, absolvent Anglického gymnázia v Praze. Na soukromé škole mohl studovat také díky stipendiu Václava Havla. V současné době pracuje v Agentuře pro sociální začleňování, baví ho historie, poznávání nových kultur a náboženství. Proč se Marek rozhodl pro Anglické gymnázium? Jaké je studium na Prague Collage? Jakou podporu může gymnázium nabídnout a jak? Co Marka motivuje ke studiu? To vše v Desetiminutovce Richarda Samka na ROMEA TV.
 celý článek

Vepřín v místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku (FOTO: Muzeum romské kultury)

O podobě památníku romského holokaustu v Letech je rozhodnuto. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů, veřejnosti ho představí 9. června

28.5.2020 9:27
O podobě památníku romského holokaustu v Letech u Písku je rozhodnuto. Zástupci Muzea romské kultury v Brně, které chce památník postavit, veřejnosti představí vítězný návrh v úterý 9. června v Nosticově paláci v Praze. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů. Muzeum chce památník otevřít v roce 2023.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo