romea - logo
17. listopadu 2019 (neděle)
svátek má Mahuléna
Loading
rozšířené vyhledávaní

Bratislava rozjíždí projekt zabydlování rodin a jednotlivců bez domova. Brno od něj pod vedením ODS naopak před časem odstoupilo

23.9.2019 13:39
Bydlení pro Romy i
Bydlení pro Romy i "bílé" chudé v ostravském vydání. Kolonie pro bezdomovce v bývalých garážích. Foto: František Kostlán

Brno se rozhodlo nepokračovat v projektu zabydlování rodin a jednotlivců bez domova. Mezitím je ale převzaly desítky měst v Česku. Hlavní tvář projektU, bývalého zastupitele Martina Freunda, teď angažoval bratislavský primátor. Od července má ve slovenské metropoli za úkol rozjet bydlení pro chudé. To tu doteď nebylo vůbec. Brno za tento projekt získalo několik cen a postupně se stal vzorem pro desítky dalších obcí. Nová politická reprezentace Brna v čele s ODS však od něj odstoupila a nechce v něm dál pokračovat. 

V Bratislavě, právě tak jako v dalších městech bývalého Československa, například v Ostravě, žijí lidé v někdejších, dnes polorozpadlých garážích. Rozsáhlou reportáž na toto téma přinesl Deník N.

„Jsem tu už dvacet let. Byl jsem nahoře, vydělával velké peníze, pracoval jsem v Rakousku. Jenže pak jsem onemocněl, rozvedl se a teď jsem po mozkové příhodě v invalidním důchodu,“ vychrlí na vás jeden z obyvatel garáží Evžen svůj příběh. Diana Cvedlerová je bez domova od osmnácti, kdy odešla od rodičů. Za tu dobu stihla porodit pět dětí. „První syn je u mých rodičů, Nikolka u tchyně, Miška v dětském domově, Klaudia je adoptovaná v zahraničí a poslední miminko, Bianka, v kojeneckém ústavu,“ vypočítává. Všechny by je chtěla mít u sebe, ale miminko viděla naposledy před dvěma měsíci, u sebe má jen jeho fotku. Do kojeňáku ji nechtějí ani pustit, protože se musí nejdřív nechat očkovat proti tuberkulóze. Na to však nemá.

„Je mi to strašně líto, ale neměla jsem peníze, byla jsem na tom ještě hůř než teď, spávala jsem pod mostem, žebrala peníze. Potřebuji práci, řekli mi, že mi ji nedají, dokud nebudu mít kde bydlet. Tady v garáži být nemůže,“ říká. „Jen kvůli ní se musím odsud dostat pryč, jde mi o tu malou, protože ji nedostanu zpět, dokud budu tady,“ říká a ví, že nemá jak ze začarovaného kruhu vykročit.

Právě situaci lidí, jací dnes žijí v garážích, chce bratislavský magistrát změnit. V létě proto angažoval experty, kteří lidem bez domova a chudým pomáhají už léta. Zmocněncem nového primátora Matúše Valla se stal bývalý šéf neziskové organizace Vagus Sergej Kára, která se už dlouho stará o nejohroženější lidi na ulici. A v jeho týmu je také Martin Freund. Bývalý brněnský zastupitel za hnutí Žít Brno, který byl v minulém volebním období hlavní tváří revolučních projektů sociálního bydlení v Brně.

„Situace v Bratislavě mi velmi připomíná Brno v roce 2014. Na rozdíl od Brna, kde jsme museli složitě vybojovávat sociální bydlení, je tu ale větší shoda napříč zastupitelstvem. A půjde to rychleji, protože je i větší nadšení s tím něco udělat,“ říká Freund. Slovenská metropole je jen o málo větší než Brno a výhodou je i to, že vedení města není potřeba složitě vysvětlovat, co v sociálním bydlení funguje, protože v Brně i dalších desítkách měst v Česku se to už prokázalo.

Bratislava má ale daleko horší startovací pozici, než mělo Brno před několika lety, kde už fungovaly některé programy prostupného a zásluhového bydlení. A Brno má taky skoro 29 tisíc obecních bytů, z nichž mohlo několik desítek poskytnout pro pilotní projekty sociálního bydlení.

CELÝ ČLÁNEK SI MŮŽETE PŘEČÍST ZDE

Přečteno: 702x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, Bydlení, BezdomovciHLAVNÍ ZPRÁVY

Listopad 1989

Monika Duždová: Neuměla bych už žít v nesvobodě a na vše jen kývat hlavou

15.11.2019 20:52
Měla jsem jednadvacet let, tři malé děti a byla jsem už vdaná, když se v listopadu osmdesátém devátém začaly dít věci, kterým jsem v prvních chvílích nerozuměla. Ale podporovala jsem studenty v tom, že chtějí školy pro všechny a domáhají se svých práv a snad jsem v těch chvílích chtěla být s nimi na náměstích. Zvlášť, když televize odvysílala první sestřih událostí ze 16. listopadu, kdy studenti bratislavských vysokých škol k výročí studentstva pochodovali ulicemi Bratislavy až po tehdejší ministerstvo školství, kde před televizními kamerami přednesli své oprávněné požadavky a volali po dialogu, po svobodě, po školství pro všechny a prohlašovali, že nechtějí „reaktory“. O pár dní později už jsme mohli vidět v televizi i živé vstupy a mimořádná vysílání z demonstrací v Praze i ve velkých městech.
 celý článek

Plakát Kotlebových fašistů. Zdroj: Facebook

Dva Kotlebovci vyvěsili plakát s nápisem: „Zatočíme s asociály a politickými zloději: Pošleme je do pracovních táborů!“

14.11.2019 15:02
Slovenskou Lidovou stranu Naše Slovensko (ĽSNS) fašisty Mariana Kotleby opět prošetřuje policie. Dva extremisté z této strany zveřejnili na sociální síti plakát připomínající koncentrační tábor, podpořený nenávistným heslem.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo