Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Bratislava rozjíždí projekt zabydlování rodin a jednotlivců bez domova. Brno od něj pod vedením ODS naopak před časem odstoupilo

23. září 2019
Čtení na 2 minuty

Brno se rozhodlo nepokračovat v projektu zabydlování rodin a jednotlivců bez domova. Mezitím je ale převzaly desítky měst v Česku. Hlavní tvář projektU, bývalého zastupitele Martina Freunda, teď angažoval bratislavský primátor. Od července má ve slovenské metropoli za úkol rozjet bydlení pro chudé. To tu doteď nebylo vůbec. Brno za tento projekt získalo několik cen a postupně se stal vzorem pro desítky dalších obcí. Nová politická reprezentace Brna v čele s ODS však od něj odstoupila a nechce v něm dál pokračovat. 

V Bratislavě, právě tak jako v dalších městech bývalého Československa, například v Ostravě, žijí lidé v někdejších, dnes polorozpadlých garážích. Rozsáhlou reportáž na toto téma přinesl Deník N.

„Jsem tu už dvacet let. Byl jsem nahoře, vydělával velké peníze, pracoval jsem v Rakousku. Jenže pak jsem onemocněl, rozvedl se a teď jsem po mozkové příhodě v invalidním důchodu,“ vychrlí na vás jeden z obyvatel garáží Evžen svůj příběh. Diana Cvedlerová je bez domova od osmnácti, kdy odešla od rodičů. Za tu dobu stihla porodit pět dětí. „První syn je u mých rodičů, Nikolka u tchyně, Miška v dětském domově, Klaudia je adoptovaná v zahraničí a poslední miminko, Bianka, v kojeneckém ústavu,“ vypočítává. Všechny by je chtěla mít u sebe, ale miminko viděla naposledy před dvěma měsíci, u sebe má jen jeho fotku. Do kojeňáku ji nechtějí ani pustit, protože se musí nejdřív nechat očkovat proti tuberkulóze. Na to však nemá.

„Je mi to strašně líto, ale neměla jsem peníze, byla jsem na tom ještě hůř než teď, spávala jsem pod mostem, žebrala peníze. Potřebuji práci, řekli mi, že mi ji nedají, dokud nebudu mít kde bydlet. Tady v garáži být nemůže,“ říká. „Jen kvůli ní se musím odsud dostat pryč, jde mi o tu malou, protože ji nedostanu zpět, dokud budu tady,“ říká a ví, že nemá jak ze začarovaného kruhu vykročit.

Právě situaci lidí, jací dnes žijí v garážích, chce bratislavský magistrát změnit. V létě proto angažoval experty, kteří lidem bez domova a chudým pomáhají už léta. Zmocněncem nového primátora Matúše Valla se stal bývalý šéf neziskové organizace Vagus Sergej Kára, která se už dlouho stará o nejohroženější lidi na ulici. A v jeho týmu je také Martin Freund. Bývalý brněnský zastupitel za hnutí Žít Brno, který byl v minulém volebním období hlavní tváří revolučních projektů sociálního bydlení v Brně.

„Situace v Bratislavě mi velmi připomíná Brno v roce 2014. Na rozdíl od Brna, kde jsme museli složitě vybojovávat sociální bydlení, je tu ale větší shoda napříč zastupitelstvem. A půjde to rychleji, protože je i větší nadšení s tím něco udělat,“ říká Freund. Slovenská metropole je jen o málo větší než Brno a výhodou je i to, že vedení města není potřeba složitě vysvětlovat, co v sociálním bydlení funguje, protože v Brně i dalších desítkách měst v Česku se to už prokázalo.

Bratislava má ale daleko horší startovací pozici, než mělo Brno před několika lety, kde už fungovaly některé programy prostupného a zásluhového bydlení. A Brno má taky skoro 29 tisíc obecních bytů, z nichž mohlo několik desítek poskytnout pro pilotní projekty sociálního bydlení.

CELÝ ČLÁNEK SI MŮŽETE PŘEČÍST ZDE

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon