romea - logo
22. ledna 2020 (středa)
svátek má Slavomír
Loading
rozšířené vyhledávaní

Bratislava rozjíždí projekt zabydlování rodin a jednotlivců bez domova. Brno od něj pod vedením ODS naopak před časem odstoupilo

23.9.2019 13:39
Bydlení pro Romy i
Bydlení pro Romy i "bílé" chudé v ostravském vydání. Kolonie pro bezdomovce v bývalých garážích. Foto: František Kostlán

Brno se rozhodlo nepokračovat v projektu zabydlování rodin a jednotlivců bez domova. Mezitím je ale převzaly desítky měst v Česku. Hlavní tvář projektU, bývalého zastupitele Martina Freunda, teď angažoval bratislavský primátor. Od července má ve slovenské metropoli za úkol rozjet bydlení pro chudé. To tu doteď nebylo vůbec. Brno za tento projekt získalo několik cen a postupně se stal vzorem pro desítky dalších obcí. Nová politická reprezentace Brna v čele s ODS však od něj odstoupila a nechce v něm dál pokračovat. 

V Bratislavě, právě tak jako v dalších městech bývalého Československa, například v Ostravě, žijí lidé v někdejších, dnes polorozpadlých garážích. Rozsáhlou reportáž na toto téma přinesl Deník N.

„Jsem tu už dvacet let. Byl jsem nahoře, vydělával velké peníze, pracoval jsem v Rakousku. Jenže pak jsem onemocněl, rozvedl se a teď jsem po mozkové příhodě v invalidním důchodu,“ vychrlí na vás jeden z obyvatel garáží Evžen svůj příběh. Diana Cvedlerová je bez domova od osmnácti, kdy odešla od rodičů. Za tu dobu stihla porodit pět dětí. „První syn je u mých rodičů, Nikolka u tchyně, Miška v dětském domově, Klaudia je adoptovaná v zahraničí a poslední miminko, Bianka, v kojeneckém ústavu,“ vypočítává. Všechny by je chtěla mít u sebe, ale miminko viděla naposledy před dvěma měsíci, u sebe má jen jeho fotku. Do kojeňáku ji nechtějí ani pustit, protože se musí nejdřív nechat očkovat proti tuberkulóze. Na to však nemá.

„Je mi to strašně líto, ale neměla jsem peníze, byla jsem na tom ještě hůř než teď, spávala jsem pod mostem, žebrala peníze. Potřebuji práci, řekli mi, že mi ji nedají, dokud nebudu mít kde bydlet. Tady v garáži být nemůže,“ říká. „Jen kvůli ní se musím odsud dostat pryč, jde mi o tu malou, protože ji nedostanu zpět, dokud budu tady,“ říká a ví, že nemá jak ze začarovaného kruhu vykročit.

Právě situaci lidí, jací dnes žijí v garážích, chce bratislavský magistrát změnit. V létě proto angažoval experty, kteří lidem bez domova a chudým pomáhají už léta. Zmocněncem nového primátora Matúše Valla se stal bývalý šéf neziskové organizace Vagus Sergej Kára, která se už dlouho stará o nejohroženější lidi na ulici. A v jeho týmu je také Martin Freund. Bývalý brněnský zastupitel za hnutí Žít Brno, který byl v minulém volebním období hlavní tváří revolučních projektů sociálního bydlení v Brně.

„Situace v Bratislavě mi velmi připomíná Brno v roce 2014. Na rozdíl od Brna, kde jsme museli složitě vybojovávat sociální bydlení, je tu ale větší shoda napříč zastupitelstvem. A půjde to rychleji, protože je i větší nadšení s tím něco udělat,“ říká Freund. Slovenská metropole je jen o málo větší než Brno a výhodou je i to, že vedení města není potřeba složitě vysvětlovat, co v sociálním bydlení funguje, protože v Brně i dalších desítkách měst v Česku se to už prokázalo.

Bratislava má ale daleko horší startovací pozici, než mělo Brno před několika lety, kde už fungovaly některé programy prostupného a zásluhového bydlení. A Brno má taky skoro 29 tisíc obecních bytů, z nichž mohlo několik desítek poskytnout pro pilotní projekty sociálního bydlení.

CELÝ ČLÁNEK SI MŮŽETE PŘEČÍST ZDE

Přečteno: 774x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, Bydlení, BezdomovciHLAVNÍ ZPRÁVY

Edita Stejskalová a Petr Torák 10. 9. 2018 během zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (FOTO: František Bikár, Romea.cz)

Občanští členové "romské rady" se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat vládní zmocněnkyní pro lidská práva

16.1.2020 22:56
Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (RVZRM) se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat ve funkci vládní zmocněnkyně pro lidská práva. Zpravodajský server Romea.cz oslovil všechny občanské členy rady. Z patnácti členů nám svou odpověď zaslalo pouze šest. Dva Válkovou podpořili a čtyři mají s jejím setrváním na postu vládní zmocněnkyně pro lidská práva problém. Další členové "romské" rady se odmítli veřejně vyjádřit, ostatní na naše otázky nereagovali vůbec. V pátek své vyjádření zaslal další člen Rady vlády Tomáš Ščuka, který se vyjádřil také proti setrvání Válkové ve funkci. Vyjádření jednotlivých členů, které se nám podařilo získat, uvádíme v plném znění.
 celý článek

Protestující na mítinku kotlebovců Zdroj: Michal Truban, Facebook

Na východním Slovensku protestovala stovka Romů proti kotlebovcům

16.1.2020 10:46
Podporovatelé ĽSNS i odpůrci extremismu se ve středu večer setkali v Sabinově. Během předvolebního mítinku strany přišlo nesouhlas s extremismem vyjádřit přibližně 350 Romů z okresu. Přidali se k nim i členové koalice neparlamentních stran PS/Spolu. Mítink, jak i protest se obešel bez incidentů, lidé z obou stran však na sebe vykřikovali.
 celý článek

Hajlující muž 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Alarm)

Muž, který podle verdiktu hajloval na akci SPD, podal dovolání

15.1.2020 16:10
Nejvyšší soud přezkoumá případ Radka Mansfelda, jenž podle pravomocného verdiktu hajloval na loňské demonstraci hnutí SPD. Pražské soudy mu vyměřily půlroční podmínku a peněžitý trest 30.000 korun. Rozhodnutí je pravomocné. K Obvodnímu soudu pro Prahu 1, který případ řešil jako první instance, dorazilo před koncem roku dovolání, zjistila ČTK z justiční databáze.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo