romea - logo
17. ledna 2021 (neděle)
svátek má Drahoslav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Bratr zavražděného Floyda vyzval OSN k vyšetření násilí a rasismu v USA

18.6.2020 14:10
(FOTO: Singlespeedfahrer, Wikimedia commons)
(FOTO: Singlespeedfahrer, Wikimedia commons)

Bratr policisty zabitého George Floyda, Philonese, vyzval Radu OSN pro lidská práva (UNHRC), aby vyšetřila policejní brutalitu a rasovou diskriminaci ve Spojených státech. Informovala o tom agentura Reuters.

Šestačtyřicetiletý Floyd zemřel poté, co mu policista Derek Chauvin 25. května při zatýkání skoro devět minut klečel na krku. Videozáznam činu obletěl celý svět a v USA spustil vlnu protestů proti rasově motivované policejní brutalitě. Protesty někde provázelo rabování a vandalismus. Chauvin byl propuštěn od policie a čelí obvinění z vraždy.

"Způsob, jakým jste viděli na videozáznamu mučit a vraždit mého bratra, je způsob, jakým policie v Americe zachází s černochy," řekl Philonise prostřednictvím videa na ženevském fóru. "Doufám, že zvážíte ustavení nezávislé vyšetřovací komise, která bude vyšetřovat policejní zabíjení černochů v Americe a násilí namířené proti pokojným demonstrantům," dodal.

Jednání UNHRC se koná na žádost afrických států, které usilují o vyšetření násilí na černoších v USA. Pokračovat by mělo ve čtvrtek. Zástupce Středoafrické republiky Leopold Ismael Samba, který na jednání reprezentoval africké státy, vyzval všechny vlády, aby zavedly kolektivní opatření k vymýcení systémového rasismu a policejní brutality.

Aktivisté uvedli, že američtí činitelé lobbovali u afrických zemí, aby obsah jimi navrhované rezoluce zmírnily. Nejnovější návrh podle Reuters výslovně nejmenuje USA a nezřizuje ani vyšetřovací komisi. Pozměněný text podle agentury navrhuje, aby vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová "zjistila fakta a okolnosti týkající se systémového rasismu" a údajného použití nepřiměřené síly a podala o tom za rok zprávu.

Bacheletová ve svém projevu vyzvala k vyšetřování a stíhání policistů podezřelých z nepřiměřeného užití síly a k zavedení "rychlých a rozhodných" reforem. "Na černošských životech záleží. Na domorodých životech záleží. Na životech barevných lidí záleží. Všechny lidské bytosti se rodí sobe rovné v důstojnosti a právech," řekla. Spojené státy UNHRC opustily před dvěma roky a jejích debat se neúčastní.

Americký zástupce OSN v Ženevě Andrew Bremberg uvedl v prohlášení, že jeho země bojuje s rasovou diskriminací a po Floydově zabití zavádí policejní reformy. "Jako přední světový obhájce lidských práv vyzýváme všechny vlády, aby prokázaly stejnou úroveň transparentnosti a odpovědnosti, jakou praktikují USA a naši demokratičtí partneři," uvedl Bremberg. "Nejsme nad kontrolou; nicméně jakékoli usnesení HRC na toto téma, které jmenuje konkrétní země, by mělo být inkluzivní a mělo by si všímat mnoha států, kde je rasismus problémem," uvedl.

Přečteno: 488x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Násilí, Rasismus, USA, OSN, MenšinyHLAVNÍ ZPRÁVY

Josef Gabčo (FOTO: AC Sparta Praha futsal)

Skvělý romský futsalista Josef Gabčo mění dres! Z jeho umu bude těžit AC Sparta Praha!

15.1.2021 18:00
Josef Gabčo až do včerejška patřil mezi opory prvoligového futsalového týmu SK Olympik Mělník. O jeho výjimečném postavení hovoří fakt, že od začátku kromě dresu navlékal také kapitánskou pásku. To vše již patří minulosti. Nově bude 27-letý hráč oblékat dres AC Sparta Praha.
 celý článek

Nakladatelství Naše vojsko nabízí ve svém obchodu kalendář s portréty

Policie uzavřela případ propagace nacismu. Na nakladatelství Naše vojsko podala žalobu!

15.1.2021 17:35
Kalendář pro rok 2021 s portréty nacistických pohlavárů Třetí říše se může stát nakladatelství Naše vojsko osudným. Policie právě ukončila vyšetřování propagačních předmětů s nacistickou tématikou a podala návrh na žalobu. Informoval o tom mluvčí pražského městského státního zastupitelství Aleš Cimbala.
 celý článek

Policie zasahuje 30. 10. 2020 proti muži, který ohrožoval Bartoloměje Girgu a jeho sedmiletého syna pistolí (FOTO: repro video Bertík Girga)

videoBertík Girga: Muž mířil na mého sedmiletého syna pistolí, policie to vyhodnotila jako přestupek. V únoru jdeme vypovídat na úřad

15.1.2021 15:10
Nedávno došlo v Bílině k vážnému incidentu. Neznámý muž zde před místní prodejnou ohrožoval pistolí zpěváka a textaře Bartoloměje Girgu a jeho syna. Girga je ve veřejnosti znám jako Bertík. Podle jednoho z policistů šlo o pistoli plynovou, Bertík neví, o jakou jde zbraň, podle jeho vyjádření mu však policista sdělil, že byla předělaná na kovové kuličky. Incident se odehrál na parkovišti před bílinskou prodejnou Penny. Policie nakonec celý incident vyhodnotila jako přestupek.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo