romea - logo
26. října 2020 (pondělí)
svátek má Erik

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Bratr zavražděného Floyda vyzval OSN k vyšetření násilí a rasismu v USA

18.6.2020 14:10
(FOTO: Singlespeedfahrer, Wikimedia commons)
(FOTO: Singlespeedfahrer, Wikimedia commons)

Bratr policisty zabitého George Floyda, Philonese, vyzval Radu OSN pro lidská práva (UNHRC), aby vyšetřila policejní brutalitu a rasovou diskriminaci ve Spojených státech. Informovala o tom agentura Reuters.

Šestačtyřicetiletý Floyd zemřel poté, co mu policista Derek Chauvin 25. května při zatýkání skoro devět minut klečel na krku. Videozáznam činu obletěl celý svět a v USA spustil vlnu protestů proti rasově motivované policejní brutalitě. Protesty někde provázelo rabování a vandalismus. Chauvin byl propuštěn od policie a čelí obvinění z vraždy.

"Způsob, jakým jste viděli na videozáznamu mučit a vraždit mého bratra, je způsob, jakým policie v Americe zachází s černochy," řekl Philonise prostřednictvím videa na ženevském fóru. "Doufám, že zvážíte ustavení nezávislé vyšetřovací komise, která bude vyšetřovat policejní zabíjení černochů v Americe a násilí namířené proti pokojným demonstrantům," dodal.

Jednání UNHRC se koná na žádost afrických států, které usilují o vyšetření násilí na černoších v USA. Pokračovat by mělo ve čtvrtek. Zástupce Středoafrické republiky Leopold Ismael Samba, který na jednání reprezentoval africké státy, vyzval všechny vlády, aby zavedly kolektivní opatření k vymýcení systémového rasismu a policejní brutality.

Aktivisté uvedli, že američtí činitelé lobbovali u afrických zemí, aby obsah jimi navrhované rezoluce zmírnily. Nejnovější návrh podle Reuters výslovně nejmenuje USA a nezřizuje ani vyšetřovací komisi. Pozměněný text podle agentury navrhuje, aby vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová "zjistila fakta a okolnosti týkající se systémového rasismu" a údajného použití nepřiměřené síly a podala o tom za rok zprávu.

Bacheletová ve svém projevu vyzvala k vyšetřování a stíhání policistů podezřelých z nepřiměřeného užití síly a k zavedení "rychlých a rozhodných" reforem. "Na černošských životech záleží. Na domorodých životech záleží. Na životech barevných lidí záleží. Všechny lidské bytosti se rodí sobe rovné v důstojnosti a právech," řekla. Spojené státy UNHRC opustily před dvěma roky a jejích debat se neúčastní.

Americký zástupce OSN v Ženevě Andrew Bremberg uvedl v prohlášení, že jeho země bojuje s rasovou diskriminací a po Floydově zabití zavádí policejní reformy. "Jako přední světový obhájce lidských práv vyzýváme všechny vlády, aby prokázaly stejnou úroveň transparentnosti a odpovědnosti, jakou praktikují USA a naši demokratičtí partneři," uvedl Bremberg. "Nejsme nad kontrolou; nicméně jakékoli usnesení HRC na toto téma, které jmenuje konkrétní země, by mělo být inkluzivní a mělo by si všímat mnoha států, kde je rasismus problémem," uvedl.

Přečteno: 470x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Násilí, Rasismus, USA, OSN, MenšinyHLAVNÍ ZPRÁVY

Nenávistná hesla Sdružení Mostečané Mostu, říjen 2018 (koláž: Romea.cz)

Ústecký soud vyzval k ukončení politické činnosti spolek Mostečané Most. Chtěli „zřídit vesnici pro lůzu“

22.10.2020 11:03
Krajský soud v Ústí nad Labem vydal rozhodnutí, jímž upozornil spolek Sdružení Mostečané Mostu, že vyvíjí protiprávně činnost politické strany. Pokud toho spolek do 1 roku nezanechá, soud ho rozpustí. 
 celý článek

Gyulla Banga

Hudebník Gyulla Banga: Také jsem psal, že COVID-19 je podvod. Potom, co jsem měl čtyřicítky horečky a nemohl vstát z postele, už mluvím jinak

21.10.2020 20:25
Pořád na Facebooku čtu, jak je onemocnění COVID-19 podvod, jak je ta nemoc smyšlená, že je to jen horší verze chřipky, nic jiného. Bohužel, musím vás zklamat. Ten virus existuje a opravdu je mnohem zákeřnější než běžná chřipka.
 celý článek

Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) se 13. 10. 2020 setkala na půdě ministerstva s romskými ženami, které byly nezákonně sterilizované a dlouhodobě bojují za odškodnění. (FOTO: Veřejný ochránce práv)

Sterilizované ženy se setkaly s ministryní financí Alenou Schillerovou. Ta podpořila návrh na jejich odškodnění

21.10.2020 16:40
Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) se minulý týden setkala na půdě ministerstva s romskými ženami, které byly nezákonně sterilizované a dlouhodobě bojují za odškodnění. Tématem schůzky bylo především sdílení osobních příběhů jednotlivých žen v návaznosti na návrh zákona o odškodnění obětí nezákonných sterilizací, který v Poslanecké sněmovně čeká na své projednání téměř rok.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo