romea - logo
10. srpna 2020 (pondělí)
svátek má Vavřinec

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Bratr zavražděného Floyda vyzval OSN k vyšetření násilí a rasismu v USA

18.6.2020 14:10
(FOTO: Singlespeedfahrer, Wikimedia commons)
(FOTO: Singlespeedfahrer, Wikimedia commons)

Bratr policisty zabitého George Floyda, Philonese, vyzval Radu OSN pro lidská práva (UNHRC), aby vyšetřila policejní brutalitu a rasovou diskriminaci ve Spojených státech. Informovala o tom agentura Reuters.

Šestačtyřicetiletý Floyd zemřel poté, co mu policista Derek Chauvin 25. května při zatýkání skoro devět minut klečel na krku. Videozáznam činu obletěl celý svět a v USA spustil vlnu protestů proti rasově motivované policejní brutalitě. Protesty někde provázelo rabování a vandalismus. Chauvin byl propuštěn od policie a čelí obvinění z vraždy.

"Způsob, jakým jste viděli na videozáznamu mučit a vraždit mého bratra, je způsob, jakým policie v Americe zachází s černochy," řekl Philonise prostřednictvím videa na ženevském fóru. "Doufám, že zvážíte ustavení nezávislé vyšetřovací komise, která bude vyšetřovat policejní zabíjení černochů v Americe a násilí namířené proti pokojným demonstrantům," dodal.

Jednání UNHRC se koná na žádost afrických států, které usilují o vyšetření násilí na černoších v USA. Pokračovat by mělo ve čtvrtek. Zástupce Středoafrické republiky Leopold Ismael Samba, který na jednání reprezentoval africké státy, vyzval všechny vlády, aby zavedly kolektivní opatření k vymýcení systémového rasismu a policejní brutality.

Aktivisté uvedli, že američtí činitelé lobbovali u afrických zemí, aby obsah jimi navrhované rezoluce zmírnily. Nejnovější návrh podle Reuters výslovně nejmenuje USA a nezřizuje ani vyšetřovací komisi. Pozměněný text podle agentury navrhuje, aby vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová "zjistila fakta a okolnosti týkající se systémového rasismu" a údajného použití nepřiměřené síly a podala o tom za rok zprávu.

Bacheletová ve svém projevu vyzvala k vyšetřování a stíhání policistů podezřelých z nepřiměřeného užití síly a k zavedení "rychlých a rozhodných" reforem. "Na černošských životech záleží. Na domorodých životech záleží. Na životech barevných lidí záleží. Všechny lidské bytosti se rodí sobe rovné v důstojnosti a právech," řekla. Spojené státy UNHRC opustily před dvěma roky a jejích debat se neúčastní.

Americký zástupce OSN v Ženevě Andrew Bremberg uvedl v prohlášení, že jeho země bojuje s rasovou diskriminací a po Floydově zabití zavádí policejní reformy. "Jako přední světový obhájce lidských práv vyzýváme všechny vlády, aby prokázaly stejnou úroveň transparentnosti a odpovědnosti, jakou praktikují USA a naši demokratičtí partneři," uvedl Bremberg. "Nejsme nad kontrolou; nicméně jakékoli usnesení HRC na toto téma, které jmenuje konkrétní země, by mělo být inkluzivní a mělo by si všímat mnoha států, kde je rasismus problémem," uvedl.

Přečteno: 451x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Násilí, Rasismus, USA, OSN, MenšinyHLAVNÍ ZPRÁVY

Filip Grznár (zdroj: repro YouTube)

Grznár schvaloval zastřelení Roma a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. U soudu tvrdí, že šlo o nadsázku

4.8.2020 21:09
U okresního soudu v Chomutově začalo hlavní líčení v případu kulturisty Filipa Grznára, který schvaloval zastřelení mladého Roma v Chomutově a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. Je obviněný z násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci a ze schvalování trestného činu, za což mu hrozí až rok za mřížemi. Informuje o tom server iDNES.cz.
 celý článek

Josef Serinek (FOTO: Post Bellum)

AUDIO: Česká cikánská rapsodie. Vzpomínky proslulého „Černého partyzána“ Josefa Serinka čte herec Hynek Čermák

3.8.2020 12:10
Český rozhlas Vltava začíná vysílat čtení na pokračování vzpomínek proslulého "Černého partyzána" Josefa Serinka, jemuž se podařilo uprchnout z koncentračního tábora v Letech a zapojit se do oboje proti nacistům, kteří povraždili jeho rodinu. Premiéru každého dílu v podání herce Hynka Čermáka můžete poslouchat každý všední den v 11:30 na Vltavě a po odvysílání ještě po dobu dvou týdnů on-line.
 celý článek

videoZÁZNAM: "Leperiben: My nezapomínáme." Organizace Ara Art i letos pořádala pietní akci k připomínce obětí romského holocaustu

29.7.2020 11:58
V neděli 2. srpna od 18.30 se na pražském náměstí Míru uskutečnila 2. ročník pietní akce k připomínce obětí romského holocaustu, s názvem "Leperiben: My nezapomínáme".
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo