romea - logo
25. května 2022 (středa)
svátek má Viola

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Breivik je stále velmi nebezpečný, uvedla na závěr soudu státní zástupkyně

21.1.2022 10:49
Neonacistický terorista Anders Breivik 18. 1. 2022 před soudem opět hajloval (FOTO: repro Youtube.com)
Neonacistický terorista Anders Breivik 18. 1. 2022 před soudem opět hajloval (FOTO: repro Youtube.com)

Norská státní zástupkyně prohlásila, že krajně pravicový terorista Anders Behring Breivik, který v roce 2011 zabil 77 lidí, je stále "velmi nebezpečný člověk". Není proto vhodným kandidátem na podmínečné propuštění po deseti letech vězení, o které v souladu s norskými zákony požádal. Ve čtvrtek skončilo třídenní soudní slyšení ohledně Breivikovy žádosti, verdikt se očekává do konce měsíce, uvedla agentura AP.

Státní zástupkyně Hulda Karlsdottirová uvedla, že atentátník u soudu "neprojevil žádnou skutečnou lítost" a jeho chování je součástí "PR triku". Dodala, že Breivikově žádosti by soud neměl vyhovět.

Breivik, který tvrdí, že se zřekl násilí, se během prvního dne slyšení uvedl nacistickým pozdravem a otevřeně se hlásil k extremistickým názorům o nadřazenosti bílé rasy.

Psychiatrička Randi Rosenqvistová, která atentátníka opakovaně vyšetřovala, ve středu u soudu uvedla, že Breivik je stejně nebezpečný jako před deseti lety. Pokud by byl propuštěn, podle lékařky existuje bezprostřední hrozba, že by opět spáchal závažné činy.

Breivikův obhájce Öystein Storrvik v závěrečné řeči uvedl, že Breivik by měl být propuštěn, aby se prokázalo, že se napravil a již nepředstavuje hrozbu pro společnost. To podle něj není možné prokázat, když je v úplné izolaci. Za paradox označil fakt, že "se s člověkem ve vězení zachází tak špatně, že se nikdy nepolepší. Nikdy se nedostane ven".

Breivik na konci července 2011 ve vládní čtvrti v Oslu odpálil nálož, která připravila o život osm lidí. Krátce nato postřílel 69 členů letního tábora sociálnědemokratické mládeže na nedalekém ostrově Utöya. O rok později ho soud za terorismus poslal na 21 let do vězení, což je nejvyšší jednorázový trest, který je v Norsku možné uložit. V Breivikově případě ho však lze prodlužovat až na doživotí.

Přečteno: 703x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Anders Behring Breivik , Anders Breivik, Soud, Extremismus, Rasismus, Neonacismus, NorskoHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo