romea - logo
27. května 2020 (středa)
svátek má Valdemar
Loading
rozšířené vyhledávaní

Breivik se vzdal dědictví po matce, nechtěl, aby připadlo státu

Oslo, 12.6.2013 9:43, (ROMEA)
Anders Behring Breivik
Anders Behring Breivik

Norský pravicový extremista Anders Behring Breivik, odsouzený k mnohaletému vězení za smrt 77 lidí, které zabil při atentátech 22. července 2011 v oblasti metropole Osla, se vzdal dědictví po své zesnulé matce.

Podle Breivikova advokáta je pravděpodobné, že terorista k tomuto kroku přistoupil, aby majetek nepřipadl státu. Většinu dědictví by tak podle norských médií měla dostat Breivikova nevlastní sestra. Breivikova matka Wenche Behringová zemřela po dlouhé nemoci letos 22. března ve věku 66 let. Týden před tím navštívila svého syna naposledy ve vězení. Byt, ve kterém žila, je nyní na prodej za odhadovanou částku 3,7 milionu norských korun (asi 12,4 milionu Kč).

Právě za zdmi tohoto bytu terorista údajně plánoval své krvavé útoky - pumový atentát před vládním úřadem v centru Osla a střelbu do sociálnědemokratické mládeže na nedalekém ostrově Utöya. Breivik byl za tyto činy loni 24. srpna odsouzen k 21 letům vězení s možností prodlužování až na doživotí. Breivik se do matčina bytu, který se nachází v domě v ulici Hoffveien v Oslu, vrátil v roce 2006. Tehdy mu bylo 27 let a ve svém pokoji z dětství žil až do roku 2011.

Odešel pouhých pár měsíců před útoky, kdy se usadil na farmě, což mu umožnilo nakupovat bez jakéhokoli podezření velké množství hnojiva použitelného k výrobě bomby. Breivikův advokát Tor Jordet uvedl, že Breivik se zřekl dědictví po matce již před její smrtí. Podle advokáta tak zřejmě učinil, aby nemusel postoupit majetek státu. Kromě vězeňského trestu soud rozhodl, že Breivik musí splatit velkou částku peněz na odškodnění státu a rodin obětí.

Složit tak velkou sumu nebude podle norských médií nikdy schopen. "Přirozeně lze předpokládat, že nechtěl obohatit státní pokladnu," řekl Jordet norskému deníku Verdens Gang. Většina dědictví by tak nyní měla připadnout Breivikově nevlastní sestře a jejím dětem žijícím v Los Angeles, část půjde ve prospěch charity.

čon, CTK
Přečteno: 489x
 

Kam dál:

Štítky:  

Extremismus, Oslo, Terorismus, BreivikHLAVNÍ ZPRÁVY

Starostka obce Veltěže Věra Posledníková a vyhořelý dům rodiny Přibylových (FOTO: ROMEA TV)

videoVIDEO: Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc romské rodině, které vyhořela v pátek část domu

19.5.2020 15:02
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun. Uvedla to v rozhovoru pro romskou internetovou televizi ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková.
 celý článek

Jan Cina

Herec Jan Cina kvůli romskému příjmení narazil při hledání bydlení. „Byl to šok,” říká

19.5.2020 13:25
Jan Cina je dvaatřicetiletý populární český herec. Jeho otec je Rom, rodina z části pochází z východního Slovenska. Přestože on sám říká, že se svým romstvím nikdy neměl problém - zejména proto, že to na něm není na první pohled poznat - setkal se nedávno s tím, čemu v Česku čelí řada Romů. Při hledání bydlení se ho totiž realitní makléř na základě jeho příjmení zeptal, zda není Rom a dodal, že by s tím mohli mít majitelé problém.
 celý článek

Obyvatelé ubytovny v ulici Klíšská. (FOTO: ROMEA TV)

Romská rodina z ústecké ubytovny uspěla u Nejvyššího správního soudu, spor se po dvou letech vrací před krajský soud

19.5.2020 11:15
Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil rozsudek Krajského soudu v Ústí nad Labem, na který se v létě 2018 obrátila jedna z romských rodin vystěhovaných z ústecké ubytovny, která byla uzavřena po vyhlášení tzv. "bezdoplatkové zóny" na území města Ústí nad Labem. Žalobou namířenou proti městu rodina namítala, že došlo k nezákonnému zásahu do jejich práv, a rovněž požádala soud o zrušení opatření, kterým byla "bezdoplatková zóna" vyhlášena. Krajský soud žalobu odmítl, Nejvyšší správní soud nyní rozhodl, že to bylo nezákonné.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo