romea - logo
27. ledna 2022 (čtvrtek)
svátek má Ingrid

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Breivik se vzdal dědictví po matce, nechtěl, aby připadlo státu

Oslo, 12.6.2013 9:43, (ROMEA)
Anders Behring Breivik
Anders Behring Breivik

Norský pravicový extremista Anders Behring Breivik, odsouzený k mnohaletému vězení za smrt 77 lidí, které zabil při atentátech 22. července 2011 v oblasti metropole Osla, se vzdal dědictví po své zesnulé matce.

Podle Breivikova advokáta je pravděpodobné, že terorista k tomuto kroku přistoupil, aby majetek nepřipadl státu. Většinu dědictví by tak podle norských médií měla dostat Breivikova nevlastní sestra. Breivikova matka Wenche Behringová zemřela po dlouhé nemoci letos 22. března ve věku 66 let. Týden před tím navštívila svého syna naposledy ve vězení. Byt, ve kterém žila, je nyní na prodej za odhadovanou částku 3,7 milionu norských korun (asi 12,4 milionu Kč).

Právě za zdmi tohoto bytu terorista údajně plánoval své krvavé útoky - pumový atentát před vládním úřadem v centru Osla a střelbu do sociálnědemokratické mládeže na nedalekém ostrově Utöya. Breivik byl za tyto činy loni 24. srpna odsouzen k 21 letům vězení s možností prodlužování až na doživotí. Breivik se do matčina bytu, který se nachází v domě v ulici Hoffveien v Oslu, vrátil v roce 2006. Tehdy mu bylo 27 let a ve svém pokoji z dětství žil až do roku 2011.

Odešel pouhých pár měsíců před útoky, kdy se usadil na farmě, což mu umožnilo nakupovat bez jakéhokoli podezření velké množství hnojiva použitelného k výrobě bomby. Breivikův advokát Tor Jordet uvedl, že Breivik se zřekl dědictví po matce již před její smrtí. Podle advokáta tak zřejmě učinil, aby nemusel postoupit majetek státu. Kromě vězeňského trestu soud rozhodl, že Breivik musí splatit velkou částku peněz na odškodnění státu a rodin obětí.

Složit tak velkou sumu nebude podle norských médií nikdy schopen. "Přirozeně lze předpokládat, že nechtěl obohatit státní pokladnu," řekl Jordet norskému deníku Verdens Gang. Většina dědictví by tak nyní měla připadnout Breivikově nevlastní sestře a jejím dětem žijícím v Los Angeles, část půjde ve prospěch charity.

čon, CTK
Přečteno: 505x
 

Kam dál:

Štítky:  

Extremismus, Oslo, Terorismus, BreivikHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo