romea - logo
28. června 2022 (úterý)
svátek má Lubomír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Breivik si z vazby dopisuje s ostatními extremisty

Oslo, 26.7.2012 14:59, (ROMEA)

Norský atentátník Anders Behring Breivik, jenž loni v červenci zabil 77 osob, si z vazby píše s dalšími extremisty a chce založit organizaci podobně smýšlejících vězňů. Třiatřicetiletý obžalovaný tráví podle norského deníku VG většinu času ve vazbě psaním odpovědí na dopisy.

Breivik, který neskrývá svou nenávist vůči přistěhovalcům a islámu, byl počátkem týdne přemístěn z věznice Ila, kde měl k dispozici i "celu-kancelář" do zařízení Skien.

Šéf věznice Ila Knut Bjarkeid řekl, že se delší dobu snažil ve spolupráci s ministerstvem spravedlnosti vyjasnit, zda je Breivikova korespondence, byť podléhající vězeňské cenzuře, přípustná.

Breivik loni 22. července při pumovém atentátu v Oslu a následné střelbě na ostrově Utöya zabil dohromady 77 lidí.

Právnička pozůstalých Mette Yvonne Larsenová považuje Breivikovu korespondenční činnost za "krajně pohoršlivou". "Breivik je příčetný, kalkulující terorista, jenž k šíření své propagandy používá násilí," řekla Larsenová.

Soud má rozsudek nad Breivikem vynést 24. srpna. Zásadní je přitom právě otázka, zda bude shledán příčetným, nebo nikoli. Podle toho bude poslán buď do vězení, nebo do psychiatrické léčebny.

Přečteno: 721x
 

Kam dál:

Štítky:  

Norsko, ExtremismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo