Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Britská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19. února 2021
Čtení na 2 minuty

Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.

Británie, která má zhruba 67 milionů obyvatel, začala jako první evropská země očkovat proti covidu-19 už 8. prosince. Všechny tři vakcíny, které jsou v zemi schválené, se podávají ve dvou dávkách v rozmezí několika týdnů. Británie přitom zatím klade důraz na první dávku, kterou dostalo již 16,4 milionu lidí. Plně chráněno je po podání druhé dávky přes 573.000 lidí.

Na komplikace spojené s covidem-19 v Británii umírají výrazně častěji příslušníci menšin než majorita.

Černoši, lidé s kořeny v jižní Asii a příslušníci dalších etnických menšin ale vakcínu proti covidu-19 odmítají mnohem častěji, než příslušníci bělošské většiny. Na komplikace spojené s covidem-19 přitom v Británii umírají výrazně častěji než příslušníci majority.

Podle studie, kterou vypracovaly Oxfordská univerzita a Londýnská škola hygieny a tropické medicíny, se do konce minulého týdne nechalo proti covidu-19 naočkovat 55 procent sedmdesátníků z černošské komunity a 73 procent stejně starých příslušníků menšiny s kořeny v jižní Asii. U většinové populace to bylo přitom 86 procent.

Podle šéfa národního zdravotnického systému NHS v Anglii Simona Stevense je na vině “pandemie dezinformací”, které se šíří na internetu. Proti nim se snaží bojovat nejen úřady, ale i některé veřejně známé osobnosti.

Na semináři věnovaném mýtům, které se kolem vakcíny vyrojily, dnes hovořil mimo jiné princ Charles. Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan.

VIDEO

V ČR údaje o počtu naočkovaných Romů nemáme

Přestože v Čechách zatím podobná studie neexistuje a celkový počet očkovaných proti Covidu-19 je řádově mnohem nižší než v Británii, lze z negativních reakcí romských uživatelů sociálních sítí vůči očkování vysledovat stejný trend také u nás.

“Místo toho, aby lidé naslouchali skutečným odborníkům, tak sdílejí různé hoaxy a lži. Jsem skutečně zděšen z toho, co se dneska na Facebooku děje,” řekl již dříve pro Romea.cz Cyril Koky, který kandidoval za Pirátskou stranu do Senátu a usiluje i o kandidaturu do Poslanecké sněmovny.

S jeho názorem se ztotožňuje ředitel organizace Romano Net Michal Miko. “Vadí mi, jak někteří lidé věří hoaxům a dalším nepravdám na internetu, spojuji si to s e-gramotností, která bohužel chybí – neříkám, že všichni musí být experty na komunikaci online, ale vždy si zdroj, ze kterého informace čerpám, ověřím a pak si utvořím svůj názor. Bohužel na Facebooku a dalších sociálních sítích jsme svědky úplného šílenství, fanatismu, hádek a jiných zážitků,” uvedl Miko.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon