romea - logo
5. března 2021 (pátek)
svátek má Kazimír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Britská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)
Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.

Británie, která má zhruba 67 milionů obyvatel, začala jako první evropská země očkovat proti covidu-19 už 8. prosince. Všechny tři vakcíny, které jsou v zemi schválené, se podávají ve dvou dávkách v rozmezí několika týdnů. Británie přitom zatím klade důraz na první dávku, kterou dostalo již 16,4 milionu lidí. Plně chráněno je po podání druhé dávky přes 573.000 lidí.

Na komplikace spojené s covidem-19 v Británii umírají výrazně častěji příslušníci menšin než majorita.

Černoši, lidé s kořeny v jižní Asii a příslušníci dalších etnických menšin ale vakcínu proti covidu-19 odmítají mnohem častěji, než příslušníci bělošské většiny. Na komplikace spojené s covidem-19 přitom v Británii umírají výrazně častěji než příslušníci majority.

Podle studie, kterou vypracovaly Oxfordská univerzita a Londýnská škola hygieny a tropické medicíny, se do konce minulého týdne nechalo proti covidu-19 naočkovat 55 procent sedmdesátníků z černošské komunity a 73 procent stejně starých příslušníků menšiny s kořeny v jižní Asii. U většinové populace to bylo přitom 86 procent.

Podle šéfa národního zdravotnického systému NHS v Anglii Simona Stevense je na vině "pandemie dezinformací", které se šíří na internetu. Proti nim se snaží bojovat nejen úřady, ale i některé veřejně známé osobnosti.

Na semináři věnovaném mýtům, které se kolem vakcíny vyrojily, dnes hovořil mimo jiné princ Charles. Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan.

VIDEO

V ČR údaje o počtu naočkovaných Romů nemáme

Přestože v Čechách zatím podobná studie neexistuje a celkový počet očkovaných proti Covidu-19 je řádově mnohem nižší než v Británii, lze z negativních reakcí romských uživatelů sociálních sítí vůči očkování vysledovat stejný trend také u nás.

"Místo toho, aby lidé naslouchali skutečným odborníkům, tak sdílejí různé hoaxy a lži. Jsem skutečně zděšen z toho, co se dneska na Facebooku děje," řekl již dříve pro Romea.cz Cyril Koky, který kandidoval za Pirátskou stranu do Senátu a usiluje i o kandidaturu do Poslanecké sněmovny.

S jeho názorem se ztotožňuje ředitel organizace Romano Net Michal Miko. "Vadí mi, jak někteří lidé věří hoaxům a dalším nepravdám na internetu, spojuji si to s e-gramotností, která bohužel chybí – neříkám, že všichni musí být experty na komunikaci online, ale vždy si zdroj, ze kterého informace čerpám, ověřím a pak si utvořím svůj názor. Bohužel na Facebooku a dalších sociálních sítích jsme svědky úplného šílenství, fanatismu, hádek a jiných zážitků," uvedl Miko.

Přečteno: 620x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Romové, COVID-19, Británie, očkováníHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí, mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

Setkání romských studentů BARUVAS (Ilustrační FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

ROMEA: Pravidelná podpora romských studentů má smysl. Dokazují to i pololetní vysvědčení našich stipendistů

17.2.2021 21:00
Koronavirová opatření od základu změnila podmínky, v jakých se v České republice žáci a studenti vzdělávají. Organizace ROMEA se proto poslední rok ještě více soustředila na pomoc romským studentům středních a vysokých škol, kteří se ocitli v nepříznivé situaci a jejich studium ohrožuje sociální a ekonomické vyloučení. A mnozí stipendisté programu organizace ROMEA mají navzdory ztíženým podmínkám, jaké panují na školách, výborné výsledky.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo