romea - logo
31. března 2020 (úterý)
svátek má Kvido
Loading
rozšířené vyhledávaní

Britské velvyslanectví v Praze: Úřady ve Velké Británii nemají právo odebrat děti bez rozhodnutí soudu

Praha, VB, 29.8.2012 17:41, (ROMEA - EXKLUZIVNĚ)
REPROFOTO: Televize Joj
REPROFOTO: Televize Joj

V posledních dnech vypukla panika mezi Romy ve Velké Británii ohledně odebírání dětí sociálními pracovnicemi bez udání důvodu. Paniku a vlnu podobných dezinformací spustila reportáž slovenské televize Joj, která informovala o případu, že sociální pracovnice například odebraly rodině z České republiky tři děti, když nejmenšímu synovi bylo jen šest týdnů. Britské úřady televizi prý nesdělily žádné důvody, proč děti odebrali.

Podle Českého rozhlasu jsou případy odebraných dětí ale vesměs staré několik let a teď dospěly až k soudnímu líčení. Řada Romů ale věří, že jde o novou cílenou kampaň.

Server Romea.cz zveřejňuje stanovisko Britského velvyslanectví v Praze.

Vyjádření Britského velvyslanectvi v Praze k případům, které se objevily v některých médiích a týkaly se dětí odebraných britskými sociálními pracovníky romským rodinám

"Nemůžeme se vyjadřovat ke konkrétním případům, nicméně zákon hovoří jasně: tam, kde je dítěti ubližováno nebo mu hrozí výrazná újma, má místní úřad zákonem danou povinnost zasáhnout, celou věc vyšetřit a přijmout opatření vedoucí k zajištění bezpečí a potřeb dítěte.

Místní úřady mají právo obrátit se na soud a požádat o příkaz k ochraně v nouzi. Policie má zase právo dočasně přemístit děti v případech, kdy je to nutné k jejich okamžité ochraně. Místní úřady ani policie však nemají právo odebrat děti z péče jejich rodičů (pokud s tím rodiče sami nesouhlasí), aniž by předtím předložily případ k posouzení soudu.

Pokud navíc není zapotřebí přijmout okamžitá opatření k ochraně dítěte, místní úřady se vždy snaží s rodinou pracovat a situaci dětí zlepšit. Až pokud tato snaha selže, obrací se na soud.

Ve všech takových případech pak musí soudy zvážit veškeré důkazy a následně určit, zda existují jasné důvody k obavám, že dítěti je činěna výrazná újma nebo že mu utrpění újmy hrozí.”

hla, Britské velvyslanectví v Praze
Přečteno: 2574x
 

Kam dál:

Štítky:  

Velká Británie, Odebírání dětí ve Velké Británii



HLAVNÍ ZPRÁVY

Peter Pollák, bývalý zplnomocněnec Slovenské republiky pro romské komunity, při rozhovoru server Romea.cz (FOTO: Jan Čonka, Romea.cz)

Slovensko bude mít nového zmocněnce pro romské komunity. Peter Pollák chce, aby to byl Rom

27.3.2020 14:20
Europoslanec a člen předsednictva hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OĽANO) Peter Pollák má na starosti výběr nového zmocněnce vlády pro romské komunity na Slovensku.
 celý článek

Pavlína Matiová ve videoklipu Phiras dujdženore

videoPavlína Matiová má nový videoklip! Píseň Phiras dujdženore nazpívala se zakladatelem legendárních Terne čhave Romanem Zorbou Horváthem

26.3.2020 20:15
Zpěvačka a herečka Pavlína Matiová vydala nový videoklip, tentokrát se zakladatelem legendárních Terne čhave Romanem Zorbou Horváthem. Píseň Phiras dujdženore z připravovaného alba Fusion spatřila světlo světa v neděli 22. 3. 2020.
 celý článek

Blízký spolupracovník Tomia Okamury a bývalý tajemník klubu Svobody a přímé demokracie (SPD) Jaroslav Staník (FOTO: internetové stránky SPD)

Soud odmítl dovolání bývalého tajemníka SPD Staníka, dostal podmínku. Romy a Židy chtěl střílet hned po narození

26.3.2020 12:10
Nejvyšší soud (NS) odmítl dovolání bývalého tajemníka SPD Jaroslava Staníka. Za výroky na adresu homosexuálů, Romů a Židů dostal roční podmíněný trest. Podle pravomocného verdiktu měl Staník také zaplatit 70.000 korun. Soud se dovoláním zabýval neveřejně, výsledek je patrný z databáze InfoSoud, ČTK jej potvrdila mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 1 Dana Šindelářová. Odůvodnění zatím není dostupné.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky







..
romea - logo