romea - logo
26. dubna 2018 (čtvrtek)
svátek má Oto
Loading
rozšířené vyhledávaní

Britský Babington ukazuje cestu, jak dostat romské děti z praktických škol

Velká Británie, 17.12.2013 16:15, (ROMEA)
Ilustrační foto
Ilustrační foto

Český rozhlas přinesl obsáhlou reportáž, v níž se zabývá možnostmi, které mají romské děti v Anglii, a srovnává je s podmínkami v České republice. Přinášíme ukázky z článku, umístěném na webu ČRo.

Babington ukazuje cestu, jak dostat romské děti z praktických škol

Čeští politici a experti už dlouhá léta tvrdí, že klíč ke zlepšení situace Romů leží ve vzdělání. Jenže počet romských absolventů vysokých škol je stále tristní a ani s majiteli maturitního vysvědčení se pytel neroztrhl. Problémy na cestě ke vzdělání začínají už v raném věku, kdy řada dětí končí v praktických školách. Ve Velké Británii přitom mají romské děti v průměru mnohem lepší docházku i výsledky.

"Je nutné udělat kompromisy! Rasové vztahy pomalu vybuchují za dveřmi. Podle mne by se na popud české vlády a z veřejných peněz měli romští studenti motivovat ke studiu," popisuje nutnou změnu Lucie Fremlová, která vede charitativní organizaci Roma Education Support Trust, jež pomáhá Romům v Anglii nejen v otázkách vzdělání.

Od univerzální výuky k individuální

Kolega Lucie Trempové Mark Penfold má na škole v anglickém Babingtonu, která je špičkou v inklusivním vzdělávání, na starosti nejen integraci romských dětí, ale i dalších etnik.

"Velká část romských rodin v České republice nemá práci. Váš stát je musí podporovat. Romové jsou pro vaši ekonomiku něco jako drén. Nemůžou dostat slušnou práci a přispívat národnímu hospodářství, protože opouštějí školy bez patřičného vzdělání nebo kvalifikace. Návod je podle mě následující: Uvěřte, že se romské děti mohou dobře učit, zajistěte jim kvalitní výuku a zajistěte, aby opouštěli školu s nějakým diplomem a dejte jim práci. Pak budou pro vaši společnost přínosem," nabádá Penfold.

A podle Lucie Fremlové je situace v Česku natolik špatná, že by se mělo přistoupit v otázce vzdělávání Romů k "pozitivní diskriminaci." "Jde především o dítě a etnicita je podle mne obohacující faktor, který nemá rozhodovat, zda dítě půjde na klasickou školu nebo praktickou," ohrazuje se proti dalšímu z předsudků Fremlová.

Inkluze podle Marka Pendolfa neznamená, že se do vzdělávacího procesu podaří začlenit některé dítě. "Naopak, musíte se ujistit, že jste pro školu získali všechny děti! Škola má zjišťovat, které dítě má problémy s tím se zapojit," vysvětluje britský expert. Podle něj je důležité kulturní prostředí, z něhož každé dítě pochází a kam se chce dostat. "Musejí se v hodinách učit, musí být u nich vidět pokrok a musí se snažit získat kvalifikaci. I ti, kteří nemůžou docílit těch nejlepších výsledků, ze sebe musejí dostat to nejlepší. A je jedno, jestli jde o malého Roma, Somálce nebo bílého Brita."

Spolupráce rodičů a školy

Ve Velké Británii - konkrétně na špičkové škole Babingtonu v Leicesteru - mají romské děti v průměru mnohem lepší docházku i výsledky. Především je ale škola je baví a cítí se tu dobře a bezpečně. "Chci tady zůstat, dokončit školu a možná jít i na univerzitu. Tlačí mě k tomu také rodiče, kteří chtějí abych se měl lépe než oni. Chodí do školy na rodičovské sdružení a zajímají se o moje studium," popisuje jeden studentů Ondrej Olah ze slovenské Rimavské Soboty.

Na britských školách je alfou a omegou docházka. Na Babingtonu neexistuje, že by u některého z žáků byla pod hranicí 90ti procent. Podle ředitelky Denise Newsome mají vzdělávací ústavy dost zbraní na to, aby děti do školy skutečně dostaly. "Děláme rodičům problémy, pokud třeba vezmou dítě bez dovolení z výuky a odjedou dřív na dovolenou. Děti prostě musejí být ve škole a někdy dojde i na pokutu pro rodiče. Ta představuje 60 liber na dítě a rodiče. Když zjistíme, že se rodina dostala do finančních potíží, snažíme se jí pomoct tak, aby dítě mohlo pokračovat u nás ve školní docházce. Když se neomluvená absence opakuje, může se pokuta vyšplhat až na 2500 liber," dodává Denise Newsome, podle níž pak v extrémních případech vstupují do hry sociální pracovníci a hrozba odebrání dětí.

Bílý muž se plete

Lucie Fremlová vidí rozdíl mezi Českem a Británií právě i v komunikaci mezi školou a rodiči žáků. "Aby komunikace mezi školou a rodiči byla efektivní, tak musí být na úrovni partnerů. Nemůže jít o vztah podřazeno a nadřazeného," říká expertka a rezolutně přitom tvrdí: "Český výklad je velmi paternalistický a založený na interpretaci břímě bílého muže. Tedy že bílí pedagogové a ředitelé vědí lépe co je vhodné pro romské děti. To není pravda!"

Na Babington Community College studuje 704 dětí, z toho 81 Romů. V celostátním hodnocení Ofsted patří škole, kterou navštěvují 11ti až 16ti leté děti, nejvyšší možná známka "vynikající." Nestojí za tím jen úspěchy se vzděláváním žáků různých etnik a sociálně znevýhodněných dětí, ale třeba taky fakt, že v Babingtonu podle Marka Penfolda skoro úplně vymýtili šikanu. "Některé části školy jsou vybarvené žlutě. Dítě, které někdo šikanuje a samo o tom nedokáže mluvit, nedokáže o tom někomu říct, se do tohoto prostoru prostě jen postaví. Žáci i učitelé jsou školení, aby se takového dítěte hned ujali a celý problém se hned začne řešit."

Škola, kde se nebojíte

Ve škole je také schránka, kam může každý žák umístit zprávu, že ho někdo šikanuje. V době moderních technologií se šikana děje třeba taky prostřednictvím Facebooku. "Vyškolili jsme skupinu studentů, z nichž se stali "mentoři kybernetické šikany." Na ně se můžete obrátit a ti Váš problém vyřeší," vysvětluje Mark Pendolf. A pocit bezpečí potvrzují i sami studenti. "Do této školy chodím od sedmičky a chodím do ní rád. V Česku jsme museli o přestávce být ve třídě, ale tady můžete jít třeba ven. Hlavně se na mne spolužáci dívali skrz prsty, takže jsem se vůbec necítil dobře, popisuje hlavní rozdíly Daniel Bendík, který v Česku chodil do školy v Chebu.

"Musím romským dětem samozřejmě dost pomáhat s gramatikou, to je pro ně trošku boj. Ale zvládají dobře látku, pracují na projektech a dostávají dobré známky. Loni jsem měl několik žáků s vůbec nejvyšším hodnocením. Asi nejúžasnější je, že už teď často zapomínám, že se jedná o romské děti," říká Adam Richards, který vede na Babington Community College umělecké kurzy. V nich se romské děti cítí obzvlášť dobře a tak Adam požívá privilegovaného postavení. Jeho romští svěřenci ho dokonce přezdívají "vajda." "Všechny romské děti si navzájem pomáhají.

CELOU REPORTÁŽ ČTĚTE ZDE

Český rozhlas
Přečteno: 1760x

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

VzděláváníHLAVNÍ ZPRÁVY

Malé romské děti se svými rodiči utíkají před neonacisty, kteří 21. 4. 2018 zaútočili na jejich tábor na Ukrajině (FOTO: repro Youtube.com)

videoŠílené video z pogromu na Romy na Ukrajině: Neonacisté vyhánějí malé romské děti, házejí po nich kamení a stříkají slzný plyn

26.4.2018 1:55
Jak již server Romea.cz informoval členové ukrajinské neonacistické organizace C14 v sobotu 21. dubna vypálili tábor, který nedaleko centra Kyjeva vybudovali Romové pocházející převážně ze Zakarpatí. Na internetu se nyní objevily záběry z tohoto pogromu.
 celý článek

Michal Horáček 8. 4. 2018 při oslavách Mezinárodního dne Romů. (FOTO: Archiv Ara Art)

Michal Horáček pro Romea.cz: Je třeba rozšiřovat romskou elitu. Čím více bude doktorů z romské komunity, tím blahodárnější to bude pro všechny

23.4.2018 20:00
Michal Horáček je spisovatel, producent, textař, vystudoval antropologii a stal se jedním z kandidátů na prezidenta. V letošním roce přijal pozvání Ara Artu a promluvil na oslavách Mezinárodního dne Romů v divadle Archa.
 celý článek

Členové ukrajinské krajně pravicové organizace C14 v sobotu 21. dubna podpálili tábor, který nedaleko centra Kyjeva vybudovali Romové pocházející převážně ze Zakarpatí. (FOTO: Facebook/Сергій Мазур)

Ukrajinští pravicoví radikálové zapálili romský tábor v Kyjevě

23.4.2018 16:08
Členové ukrajinské krajně pravicové organizace C14 v sobotu 21. dubna podpálili tábor, který nedaleko centra Kyjeva vybudovali Romové pocházející převážně ze Zakarpatí. Radikální nacionalisté předtím dali obyvatelům tábora ultimátum, aby do soboty lokalitu vyklidili. Pravicoví extremisté teď vyhrožují, že ve žhářských útocích budou pokračovat. Informuje o tom slovenský zpravodajský server Aktuality.sk.
 celý článek

Diskuse:

Každý diskutující musí dodržovat PRAVIDLA DISKUZE SERVERU Romea.cz. Moderátoři serveru Romea.cz si vyhrazují právo bez předchozího upozornění odstranit nevhodné příspěvky z diskuse na Romea.cz. Při opakovaném porušení pravidel mohou moderátoři diskutéra zablokovat.

 

Další články z rubriky..
romea - logo