romea - logo
13. prosince 2018 (čtvrtek)
svátek má Lucie
Loading
rozšířené vyhledávaní

Britský soud uznal trojici vinnou z členství v neonacistické teroristické skupině

13.11.2018 12:27
Ilustrační FOTO: www.errc.org
Ilustrační FOTO: www.errc.org

Britský soud včera uznal vinnou z příslušnosti k zakázané extremistické organizaci trojici neonacistů. Je mezi nimi pár, který dal svému dítěti druhé křesní jméno Adolf na počest nacistického vůdce Adolfa Hitlera a doma měl předměty s nacistickými symboly. Muž navíc se svým novorozeným synem pózoval oblečený v bílém hábitu rasistické organizace Ku Klux Klan, píšou britská média.

Podle soudu v Birminghamu jsou dva muži a jedna žena členy uskupení National Action (Národní akce). Tato neonacistická teroristická skupina, založená v roce 2013, byla zakázána v rámci protiteroristických zákonů v roce 2016 poté, co veřejně oslavovala vraždu poslankyně Jo Coxové. Političku postřelil a pobodal krátce před předloňským referendem o britském odchodu z Evropské unie neonacista Thomas Mair, který byl za to odsouzen na doživotí.

Otec dítěte, dvaadvacetiletý Adam Thomas, u soudu tvrdil, že pózování v tradičním oděvu Ku Klux Klanu byla jen hra. Přiznal ale, že je rasista a že obdivuje Hitlera. U soudu také zaznělo, že spolu s o 16 let starší partnerkou Claudií Patatasovou měli v ložnici, kde spal i jejich syn, dvě mačety a kuši.

Obžaloba rovněž u soudu předložila jako důkaz vzkazy a fotografie, které trojice posílala přes mobilní aplikace a které svědčily o jejich vazbách na Národní akci a o oddanosti nacistické ideologii, uvedla agentura AFP.

Rozsudek nad Thomasem, Patatasovou a sedmadvacetiletým Danielem Bogunovicem bude vynesen 14. prosince.

Přečteno: 751x

Kam dál:

Štítky:  

Neonacismus, Soud, TerorismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Budova Evropské komise v Bruselu (FOTO: Sébastien Bertrand, Wikimedia Commons)

Patnáct evropských organizací vyzývá země EU, aby se zavázaly k aktualizaci Strategie romské integrace po roce 2020

11.12.2018 16:26
Minulý týden koalice patnácti romských organizací a organizací bojujících proti rasismu vyzvala Radu EU a vlády evropských zemí, aby se zavázaly k aktualizaci Strategie romské integrace po roce 2020. Evropská Komise předložila návrh k tomuto závazku evropskému parlamentu a Radě EU minulý týden.
 celý článek

Ilustrační FOTO

Agentura AP: Romské rodičky se ve slovenských nemocnicích střetávají s rasismem i fyzickým násilím

11.12.2018 11:10
V některých slovenských nemocnicích několik dní po porodu zadržují rodičky proti jejich vůli. Ve svém původním materiálu to včera napsala agentura AP. Podle ní opatřením trpí zejména ženy romského původu, ke kterým se nemocniční personál navíc chová hrubě až násilně. Slovenské ministerstvo zdravotnictví se proti tomuto tvrzení na dotaz ČTK důrazně ohradilo, stejně jako nemocnice v Kežmarku, kde agentura AP získala materiál pro svou reportáž.
 celý článek

Vládní zmocněnkyně pro lidská práva Martina Štěpánková v rozhovoru pro romeatv.

Zmocněnkyně pro lidská práva: Společnost nemá lidská práva za úplně důležitou věc, kritika neziskovek je špatná a problematická

9.12.2018 17:39
Česká společnost nepovažuje lidská práva dostatečně za důležitou záležitost. Panuje spíš názor, že už jsou prosazena a není potřeba je dál chránit. Vládní zmocněnkyně pro lidská práva Martina Štěpánková to řekla ČTK při příležitostí Dne lidských práv, který připadá na 10. prosince. Za velký problém zmocněnkyně považuje výpady vůči neziskovým organizacím. Den lidských práv se připomíná na výročí, kdy valné shromáždění OSN přijalo v roce 1948 Všeobecnou deklaraci lidských práv.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo