romea - logo
30. června 2022 (čtvrtek)
svátek má Šárka

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Britský strážník odsouzen za členství v zakázané neonacistické skupině

5.4.2021 22:03
Ilustrační FOTO: SalFalko, Flickr.com
Ilustrační FOTO: SalFalko, Flickr.com

První britský strážce zákona v aktivní službě byl usvědčen z trestného činu terorismu. Strážník Benjamin Hannam je podle soudu vinen z příslušnosti k zakázané neonacistické skupině National Action (NA) a vlastnictví extremistických materiálů, píše agentura Reuters.

Dvaadvacetiletý Hannam se k NA přidal v březnu 2016, účastnil se jejich schůzek a trénoval s nimi bojové techniky, píše BBC News. Své styky s NA zamlčel ve své přihlášce do policejního sboru v roce 2018.

Kriminalisté strážníka zatkli v březnu 2020, měsíc po úniku seznamu registrovaných členů na internetovém neonacistickém fóru. Při vyšetřování u něj policie našla materiály spojené s neonacistickou ideologií, včetně manifestu norského masového vraha Anderse Behringa Breivika, návod na boj s nožem a také nezákonné obrázky malých chlapců a dívek. Strážník veškerá obvinění odmítá.

Hannam je v současné době postaven mimo službu. Soud ho podmínečně propustil na kauci, výši trestu oznámí 23. dubna.

Británie zakázala National Action v roce 2016 a ta se tak stala první extrémně pravicovou skupinou, kterou země zakázala od konce druhé světové války. Impulzem pro zákaz NA bylo veřejné schvalování vraždy labouristické poslankyně Jo Coxové, kterou zabil britský neonacista. Skupina plánovala i další vraždu poslankyně.

Přečteno: 449x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Velká Británie, Soud, Neonacismus, ExtremismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo