romea - logo
27. června 2022 (pondělí)
svátek má Ladislav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Britský vicepremiér Clegg vyzval Romy, aby brali ohled na britský způsob života. Odborník ho obvinil ze středověkých klišé

Londýn, 15.11.2013 15:30, (ROMEA)
--ilustrační foto--
--ilustrační foto--

Britský vicepremiér Nick Clegg vyzval romské přistěhovalce, aby brali ohled na britský způsob života. V rozhlasovém rozhovoru ale zdůraznil, že nejlepší cestou k řešení sporů je "spolu vzájemně mluvit". Stejně tak podle něj Británie musí zůstat otevřenou zemí. Jeho výroky následují po výrocích bývalého ministra vnitra Davida Blunketta, který varoval, že bez lepší integrace Romů hrozí v některých oblastech násilné nepokoje. Odborník z Manchesterské univerzity obvinil oba politiky ze "středověkých klišé".

Lidé by spolu měli mluvit

Liberální demokrat Clegg i labourista Blunkett konkrétně hovořili o čtvrti Page Hall v severoanglickém Sheffieldu, který oba zastupují jako poslanci v parlamentu. V Page Hall se usazují Romové ze Slovenska a podle Blunketta se někteří chovají, jako by žili "v zanedbané vesnici nebo v lese".

"Samozřejmě moc dobře vím o tomto napětí... je to skutečné dilema, když sem přicházejí komunity a chovají se způsobem, který lidé jen těžko přijímají," řekl Clegg rozhlasové stanici LBC. "Chovají se způsobem, který obyvatelé někdy považují za zastrašující, někdy za urážlivý," řekl Clegg. "Souhlasím s Davidem Blunkettem, že mají plné právo říci: jste-li v Británii, budete tu žít a berete sem svou rodinu, musíte být citliví ke způsobu života této země," dodal vicepremiér.

"Ale nakonec řešením pro tyto věci, ať už v Page Hall nebo jinde, samozřejmě je, když spolu lidé, lidské bytosti, mluví a překonávají rozdíly mezi komunitami," podotkl Clegg.

Středověká klišé

Avšak profesor Yaron Matras, který je na Manchesterské univerzitě odborníkem na romskou kulturu, obvinil Clegga i Blunketta ze "středověkých klišé". "Chování Romů není ve své podstatě urážlivější nebo více zastrašující než u jakékoli jiné skupiny. To jsou etnické stereotypy," řekl Matras stanici BBC. Zdůraznil také, že v Manchesteru je soužití s Romy "naprostý úspěch" a negativní image Romů v tomto městě "zcela zmizel".

Na začátku roku 2014 se Británie otevře bez omezení lidem z Bulharska a Rumunska. Clegg se nechtěl vyjadřovat, jaký to bude mít dopad na Británii, a připomněl, že předcházející labouristická vláda se ve svých předpovědích o počtu nových přistěhovalců zcela zmýlila.

Bývalý labouristický ministr vnitra Jack Straw ve středu uvedl, že otevření Británie po roce 2004 bez omezení občanům nových členských zemí EU, včetně Polska a ČR, byla "spektakulární chyba". Podle něj vláda počítala s nejvýše 13 000 novými imigranty ročně a nakonec jich bylo přes 200 000 za rok.

Clegg nicméně zdůraznil, že Británie musí zůstat otevřená přistěhovalcům. "Jako národ nejsme ničím, pokud nezůstaneme otevření zbytku světa," řekl. "Jsem liberál. Myslím, že jednou z největších věcí na Británii je, že jsme otevření a štědří. Britské zdravotnictví by se zhroutilo bez lidí, kteří přicházejí do této země... Samozřejmě bychom měli vítat lidi, kteří chtějí hrát podle pravidel, platit daně a přispívat k životu společnosti," dodal.

Přečteno: 3443x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Romové, Velká Británie, přístěhovalciHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo