romea - logo
28. září 2020 (pondělí)
svátek má Václav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Brusel: Přes 220 Romů, včetně 90 dětí, bylo vystěhováno z budovy bývalého kláštera

Brusel, 5.11.2013 11:28, (ROMEA)
Více než 220 lidí, včetně 90 dětí, bylo ve čtvrtek 31. října 2013 vystěhováno z budovy kláštera Gesu, ve které do té doby přes čtyři roky žili. (FOTO: http://revolution-news.com)
Více než 220 lidí, včetně 90 dětí, bylo ve čtvrtek 31. října 2013 vystěhováno z budovy kláštera Gesu, ve které do té doby přes čtyři roky žili. (FOTO: http://revolution-news.com)

Více než 220 lidí, včetně 90 dětí, bylo vystěhováno na ulici poté, co jim bylo ve čtvrtek 31. října oznámeno, aby opustili budovu kláštera Gesu v Bruselu, ve které do té doby přes čtyři roky žili. V pondělí 4. listopadu v 5:45 do budovy vnikli policisté, aby obyvatele vystěhovali.

Obyvatelům budovy kláštera Gesu bylo minulý týden prostřednictvím písemného oznámení vyvěšeného na dveřích budovy sděleno, že mají 24 hodin na to, aby si sbalili svůj majetek a budovu opustili. Lidé žijící v této rozpadající se budově jsou většinou přistěhovalci, kteří nemají žádné finanční prostředky. byl jim přidělen veřejný obhájce, aby je vedl a zastupoval v celém procesu.

Právník lidí žijících v klášteře prohlásil, že vystěhování je nevyhnutelné a jediným prostředkem, který je v tuto chvíli možné použít, je nenásilný odpor. „Vystěhování se pokusíme vyhnout, jak nejdéle to bude možné. Bez násilí a pokud možno v klidu, například protestem v sedě,“ uvedl právník, který se pokusil spojit s příslušnými orgány a projednat možná řešení týkající se nějakého dočasného ubytování pro rodiny a jejich děti. Úřady bohužel neprojevily žádný zájem o spolupráci a rozhodly se celou situaci řešit nehorázně ignorantským způsobem.

Obyvatelé žijí v budově Gesu od konce ledna 2010. V tuto chvíli má však na pozemku o celkové stavební ploše 32 800 m2 vyrůst pětihvězdičkový komplex „Royal Botanic“ se 75 pokoji, 77 apartmány, 179 místy k parkování, restauracemi a bary, zahradami, lázněmi, kinem nebo divadlem s asi 150 místy v hledišti. Není třeba dodávat, že s 220 lidmi a 90 dětmi se v plánovaném luxusním komplexu nepočítá.

Majitel bývalého kostela Gesu v Saint-Josse-ten-Node, Pierre Buyssens uvedl, že nesouhlasí s okamžitým vystěhování lidí, kteří v tuto chvíli žijí na jeho pozemku; avšak je zřejmé, že pro příslušné orgány je vidina luxusní rezidence mnohem lépe v souladu s jejich vlastními zájmy, než to, aby se zabývaly skupinou chudých lidí a jejich dětí.

Když jsme tam přišli spolu s mnoha dalšími romskými aktivisty, nemohli jsme si nevšimnout, jak zkušeně dovedou někteří lidé citovat právo, právo, které nemá žádný ohled na zranitelné lidské bytosti žijící na prahu chudoby. Pár lidí zvenčí se zastavilo, aby se rozhlédli kolem, byli jsme tam všichni obklopeni lidmi s tvářemi poznamenanými zoufalstvím a hladovějícími dětmi čekajícími na konečný rozsudek o jejich osudu. Když však opustíte rozpadající se budovu bez elektřiny, vody a topení, ihned na zdí budovy si můžete všimnout velkolepého plakátu se členem městské rady „pozorně dohlížejícího na to, aby byly zákony využívány v zájmu obyvatel“.

Se sbalenými věcmi lidé čekali, až dojde k nevyhnutelnému. Obyvatelé byli varováni, že proti nim zasáhnou policisté. Lidem samotným bylo jasné, že k vystěhování nakonec dojde, neboť vyhoštění se stalo typickým znakem života Romů. Nyní po zásahu policie čekají, co se s nimi bude dál, a nejvíce se obávají, aby jim nebyly odňaty děti nebo aby se nemuseli vracet zpět do země svého původu, kde na ně nečeká nic dobrého, jen každodenní anticiganismus.

Nicméně když si v dnešní době dáme dohromady vyhánění, vyhošťování, deportace, extrémní chodobu a podobné problémy, musíme k tomu jednoznačně přidat Romy, neboť tím získáme perfektní evropskou rovnici, v níž žádná řešení nikdy nejsou pro Romy příznivá …ale zato perfektní pro to, aby většinová společnost mohla uskutečnit své „královské projekty“.

Originál zprávy v angličtině naleznete na RomaRect.org

Lavinia Banu, RomaReact.org, přeložila Jana Kavalírová
Přečteno: 1957x
 

Kam dál:

Štítky:  

Brusel, Vystěhování, Bydlení, EUHLAVNÍ ZPRÁVY

Romští kandidáti v krajských a senátních volbách 2020 (Koláž: Romea.cz)

V Krajských volbách kandiduje minimálně sedm Romů, do Senátu jeden. Romové jsou na kandidátkách Pirátů, SPD, Změny a Strany zelených

23.9.2020 17:00
Jak zjistil server Romea.cz o hlasy voličů v letošních krajských volbách bude v celém Česku usilovat nejméně 7 Romů. Jeden Rom, Cyril Koky, pak kandiduje do Senátu za Pirátskou stranu. Právě Piráti, jako vůbec první parlamentní strana v historii, nasadili Roma Karla Kariku jako lídra kandidátky v Ústeckém kraji a jejich kandidáta na hejtmana. Dva Romové pak kandidují i za hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury, které je známé svými protiromskými a xenofobními výroky a je pravidelně zmiňováno ve zprávách o extremismu.
 celý článek

Budova Rady Evropy ve Štrasburku (FOTO: Elwood j blues, Wikimedia Commons)

Podle Rady Evropy je výuka romštiny v Česku nedostatečná. Ve městech se zastoupením menšin chybějí dvojjazyčné nápisy

23.9.2020 15:38
Rada Evropy (RE) dnes vyzvala Českou republiku, aby i nadále zlepšovala ochranu menšinových jazyků. Česko učinilo kroky pozitivním směrem v ochraně němčiny, polštiny a moravské chorvatštiny, uvádí zpráva tohoto nadnárodního orgánu. RE ale Česku zároveň připomněla nedostatečnou výuku romštiny na základních a středních školách.
 celý článek

Na akci, Běh pro zdraví, 19. června 2018, holčička podala v běhu bravurní výkon. Běžela v balerínkách ... Doběhla první! (FOTO: Centrum voľného času CVrČek)

"Dívka v balerínkách" sklízí další sportovní úspěchy. Vyhrála běh na 1500 na mistrovství Východního Slovenska

23.9.2020 15:13
Annamária Horváthová, známá jako dívka v balerínkách, se stala absolutní vítězkou v běhu na 1500 m na mistrovství Východního Slovenska jednotlivců. A sbírala i další sportovní úspěchy. Na mistrovství Slovenska dorostenců a dorostenek v běhu na 1 500 m byla třetí a v běhu na 800 m doběhla pátá.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo